Dzieje konfliktów toczonych na morzach i oceanach od czasu wyprawy ,,Niezwyciężonej Armady" (1581) po wybuch I wojny światowej (1914).
Historia ludzkości związana jest ze zdobywaniem mórz. Już starożytne potęgi handlowe, Grecja i Kartagina, dysponowały silną flotą, marynarkę wojenną utworzyła też republika rzymska. W czasach nowożytnych siły morskie odgrywały jeszcze większą rolę. Eksploracja i kolonizacja obu Ameryk, Afryki i Azji, zainicjowane wyprawą Krzysztofa Kolumba w 1492 roku, otworzyły nowy rozdział w dziejach. Walka o hegemonię toczyła się również na wodach Bałtyku, Morza Czarnego, Śródziemnego, Żółtego. Własną marynarką dysponowały nie tylko mocarstwa europejskie, ale i Turcja, Japonia, Chiny, a gwałtowny rozwój amerykańskiej gospodarki po wojnie secesyjnej zaowocował powstaniem nowej morskiej potęgi. Najświatlejsi i najwybitniejsi politycy i wojskowi owych czasów doceniali znaczenie flot wojennych oraz oceanicznych szlaków komunikacyjnych.
Paweł Wieczorkiewicz opisuje poszczególne kampanie i akcje bojowe, zarysowując jednocześnie ogólniejsze tło wydarzeń. Przedstawia także przemiany w technice i taktyce walki oraz organizację marynarki wojennej od epoki żaglowej po wiek pary, żelaza i śruby, zastosowania morskich granatów artyleryjskich i min.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2015-12-07
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 424
Co by było, gdyby książę Mieszko I nie przyjął chrztu?Co by było, gdyby Krzyżacy wygrali bitwę pod Grunwaldem?Co by było, gdyby Władysław Waza został carem...
Profesor Wieczorkiewicz przedstawia genezę, przebieg i skutki ,,bitwy z własną armią", jaka dokonała się w szeregach Armii Czerwonej w latach 1937-1939...
Chcę przeczytać,