Historia seksu

Ocena: 3 (1 głosów)
Reay Tannahill (1929–2007) była szkocką pisarką, której publikacje, zarówno powieści, jak i monografie historyczne, do dziś pozostają bestsellerami. Absolwentka historii i socjologii o bogatym życiorysie zawodowym, sukces osiągnęła najpierw książką „Food in History” (1973). Pierwsze wydanie, potem uzupełniane, „Historii seksu” pochodzi z 1980 roku. Styl pisarski Tannahill jest atrakcyjny zarówno dla oczekujących akademickiego wykładu, jak i dla zwolenników efektownej opowieści o osobliwościach (staroegipska antykoncepcja z krokodylego łajna), zarówno dla poszukujących systematyki, jak i dla lubiących pisarstwo pełne pasji. Autorka zapewnia to wszystko odpowiednio do niejednoznaczności samego hasła „sex”. Można by tu mówić także o historii płci: płci pojętej jako sfera seksualna, a zarazem jako społeczna kategoria podziału na kobiety i mężczyzn, z naturalną przewagą bardziej interesującej – i bardziej dramatycznej – kobiecej strony tej historii.

Tannahill śledzi ewolucję obyczajów z zakresu życia płciowego w nierozłącznym związku z sytuacją kobiety – w społeczeństwie, rodzinie, systemie prawnym. W ten sposób okazuje się, że „historia seksu” obejmuje tyleż dzieje walki o prawo do uprawiania seksu „jak się komu podoba” co dzieje walki na przykład o prawa wyborcze kobiet. Tym samym książka ta zapewnia szeroką panoramę problematyki i fascynującą lekturę dla tych feministek i feministów, którzy nie akceptują seksualnego uprzedmiotowienia kobiety.

Informacje dodatkowe o Historia seksu:

Wydawnictwo: Aletheia
Data wydania: 2013-11-30
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788362858477
Liczba stron: 478

więcej

Kup książkę Historia seksu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Historia seksu - opinie o książce

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-03-25, Ocena: 3, Przeczytałam, x 52 ksiażki 2014,
Książka porusza wiele najróżniejszych tematów, obejmuje swym zasięgiem wiele epok. Patrząc na tytuł wydawać by się mogło, że jest to książka o seksie. Nie do końca tak jest. Owszem, seks jest tematem przewodnim, ale sporo miejsca autorka poświęca obyczajom, tradycji, historii. Część zagadnień ciekawa - jest więc mowa o historii antykoncepcji, prostytucji, o wpływie kościoła na życie seksualne. Można się też dowiedzieć między innymi o historii haremów, nałożnicach, kochankach, ale również metodach kastracji. Moim zdaniem za dużo w książce zbędnych informacji, nazwisk, dat, odnośników, które utrudniają czytanie i odbiór. Nie udało się autorce zachowanie obiektywizmu, można między wierszami dostrzec jej poglądy feministyczne.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy