Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły

Ocena: 5 (1 głosów)

Barwna powieść o wojnie polsko-bolszewickiej

Według wszelkich znaków na niebie i ziemi Polacy nie mogli wygrać tej wojny. Idące ze wschodu hordy przeważały liczbą, paraliżowały okrucieństwem. Polskę i Europę ocaliły wtedy dwie rzeczy: genialny manewr Piłsudskiego i nieprawdopodobna odwaga polskich żołnierzy.

Wojnę z bolszewickim najazdem obserwujemy z perspektywy kilku młodych oficerów, którym Piłsudski zleca najbardziej tajne i najbardziej niebezpieczne zadania. Wszyscy je wykonają, choć niektórzy za cenę życia. Oczyma bohaterów oglądamy krwawe pola bitew: obronę Warszawy pod Ossowem, zagrodzenie przeprawy przez Wisłę w Płocku i ofensywę znad Wieprza. Zwycięstwo pod Maciejowicami w roku 1920 zmywa pamięć klęski z roku 1794 i odwraca bieg historii. Na tle wojny rozgrywają się piękne i trudne historie miłosne, obserwujemy fascynującą walkę z sowieckim wywiadem, udaremnienie zamachu na Piłsudskiego, możemy przysłuchiwać się dyskusjom polityków próbujących wyznaczyć przyszłość świata.

Informacje dodatkowe o Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-11-26
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788381164788
Liczba stron: 440

więcej

Kup książkę Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły - opinie o książce

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2018-12-25, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

Nowa książka Bohdana Urbankowskiego to interesująca opowieść o wielkiej historii i jej uczestnikach. To również hymn na cześć mniej znanych postaci, które autor przypomniał w sposób niezwykle wiarygodny, przekonujący i wzruszający. 

„Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły” to na pewno powieść nietuzinkowa. Historia przeplata się tu z literacką fikcją, a czytelnika od pierwszych stron ujmują perypetie młodych bohaterów. Są oni energiczni, żądni życia, chcą się bawić, kochać, może nawet zatracać w zakazanych przyjemnościach. 
Jednocześnie jednak mają obowiązki i odczuwają ich ciężar. Pójść za głosem serca czy rozsądku? Oddać się w pełni ukochanej kobiecie czy poświęcić dla Ojczyzny (tak, tak, tej Ojczyzny przez duże „O”, w czasach, gdy równie ważnym słowem Patriotyzm przez duże „P” nie wycierano sobie gęb na politycznych mównicach). 

Oprócz takich znakomitości jak Józef Piłsudski czy Bolesław Wieniawa-Długoszowski poznajemy mniej znane osoby. Należy do nich architekt Marek Skrzyński, autor projektu pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską, która jest jednym z najważniejszych i kluczowych wydarzeń w powieści. 
Inni istotni autentyczni bohaterowie to na przykład: Mieczysław Lepecki i Tadeusz Jandura (adiutanci Marszałka), kapitan Bolesław Ziemiański, Mieczysław Słowikowski vel Słowik (bohater bitwy pod Ossowem), oficer Jerzy Drohojowski, Zygmunt Malinowski (szofer Piłsudskiego). 

Bardzo ciekawą postacią okazuje się Wanda, wykreowana na wzór słynnej Wandy Gertz, która walczyła w Legionach Polskich w męskim przebraniu, podając się za Kazimierza Żuchowicza. Miała też swój znaczący udział w wojnie polsko-bolszewickiej, tym razem już w kobiecym mundurze i pod oficjalnym nazwiskiem. 
Oprócz tej niezwykle energicznej, nieprzewidywalnej kobiety na kartach powieści pojawiają się i inne panie, wśród których mamy i postacie zainspirowane losami autentycznych działaczek, i będące fikcyjnym zlepkiem różnych literackich wzorów. 

Bohaterowie powieści Urbankowskiego w pełni zasługują na to miano. Są odważni, zdolni do poświęceń, oddani sprawie i swoim dowódcom, kierują się w życiu honorem i niezłomnymi zasadami. Nie są jednocześnie wyidealizowani – piją, przeklinają, popełniają życiowe błędy... Jak to ludzie. Dzięki temu jednak okazują się wiarygodni i przekonujący, budzą w czytelniku sympatię, bo są zbudowani z krwi i kości. 
Zdarzają się też wśród nich zdrajcy. Działalność jednego z takich odszczepieńców komplikuje życie kilku osobom, a nawet doprowadza do tragedii. 

Autorowi udało się stworzyć głęboką powieść historyczną, która trzyma w napięciu, mimo iż przecież zna się z historii finał wojny i najważniejszych bitew. Emocjonalnie przeżywa się jednak osobiste perypetie jednostek, bez względu na to, czy darzy się je sympatią, czy nie. 

Powieść Urbankowskiego skłania do wielu refleksji. Nie tylko odsłania kulisy ważnych wydarzeń historycznych z okresu tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ale ukazuje dodatkowo ludzi w trudnych sytuacjach życiowych, wymagających podejmowania wiążących i najczęściej nieodwracalnych decyzji. 
Nie sposób też nie zastanowić się nad tym, jak wyglądałaby przyszłość Polski i Europy, gdyby wojnę wygrali bolszewicy. 

Dodatkowym atutem jest zderzenie kwestii obowiązków i porywów serca. Ubarwia to fabułę, która nie jest prosta, ale na pewno okazuje się interesująca.

Link do opinii
Inne książki autora
Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci
Bohdan Urbankowski0
Okładka ksiązki - Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci

Wydawać by się mogło, że o Adamie Mickiewiczu nie da się już stworzyć żadnego odkrywczego dzieła. Bohdan Urbankowski - autor najlepszej monografii o Józefie...

Bal u kata
Bohdan Urbankowski0
Okładka ksiązki - Bal u kata

Tadeusz Borowski, poeta, wraca z piekła obozu zagłady. Witają go przyjaciele, zapraszają przedstawiciele władz, z przekonaniem włącza się budowę nowej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy