Grzegorz Lato

Ocena: 0 (0 głosów)

Dwubarwna biografia wielkiej dwubarwnej postaci polskiej piłki – opis drogi do historycznych osiągnięć sportowych, a z drugiej strony niespełnionych marzeń o uzdrowieniu środowiska piłkarskich działaczy.

W latach 1974–1982, w złotym okresie polskiej piłki nożnej, Grzegorz Lato był filarem repre- zentacji. Wówczas kochali go u nas wszyscy: od zapalonego kibica po gospodynię domową, od nastolatka po emeryta, od robotnika po profesora.

Po kilku dekadach został prezesem PZPN w momencie, gdy afera korupcyjna zżerała reszt- ki godności polskiej piłki. Kibice oczekiwali od niego bezwzględnych decyzji. Niestety... dzisiaj w badaniach opinii publicznej wyróżnia się ogromnym „elektoratem” negatywnym.

Informacje dodatkowe o Grzegorz Lato:

Wydawnictwo: Aha!
Data wydania: 2015-09-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7229-507-1
Liczba stron: 200

więcej

Kup książkę Grzegorz Lato

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Grzegorz Lato - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2015-09-13, Przeczytałem,

KSIĄŻKA NIE TYLKO NA LATO

 

Należę do ludzi, którzy ze sportem mają tyle wspólnego, co, cytując klasyk z praw Murphyego, ryba z rowerem. Nie uprawiam go, nie oglądam – jeśli jednak już mi się zdarzy, to zdarzy sporadycznie, wyjątek od reguły. Dlaczego więc sięgnąłem po książkę o Lacie? Nie wiem. To był impuls, jakaś chęć. I nie żałuję.

 

Kim jest Lato? Wbrew pozorom to pytanie uzasadnione. Bo czy jest legendą piłkarską, która sprawiła, że polska reprezentacja odnosiła sukcesy, jakie nigdy wcześniej, ani tym bardziej później, nie stały się jej udziałem. Czy może tym znienawidzonym prezesem PZPN, który stał się prawdziwą pożywką dla satyryków. Gdzie szukać prawdy i równowagi w tym portrecie? I co właściwie stoi za oboma tymi obliczami? Skąd wziął się Grzegorz-mistrz a skąd Grzegorz-prezes-porażka? I czy na pewno podział ten jest tak czarno-biały, jak zdają się krzyczeć media i tabloidy?

 

Od przyjścia na świat w rodzinie, która co chwilę przenosiła się w inne miejsce Polski z powodu pracy ojca, przez złote lata kariery, która uczyniła z niego króla strzelców, po prawdziwy upadek. Taką podróż przez losy Laty odbywa autor, a wraz z nim drogą tą podążają czytelnicy. I nawet jeśli, tak jak i ja, nie są fascynatami sportu, mogą w biografii tej odnaleźć wiele fascynujących rzeczy. Oczywiście kibice, jako grupa docelowa, znajdzie tu najwięcej dla siebie – szczególnie, jeśli z sentymentem i łezką w oku wspomina tamte minione lata. Znajdzie wspomnienia, kulisy, porcję statystyk. Co czeka na resztę? Portret pewnych czasów i to, jak za czasów tych było. Portret tego, co działo się na backstage’u sławy i sportu minionej epoki. I porter ludzi, a także zmian.

 

W łatwym przyjęciu treści pomaga zdecydowanie styl. Lekki język, ludzkie podejście i szczerość. Próba ukazania prawdy, takiej, jaka była. Ale też i pokazania zdania ludzi. Wspomnień, które nie tylko potrafią odbrązowić legendę, ale obalić z posad cały pomnik.

 

Jeśli szukacie podobnej lektury, jeśli lubicie polską piłkę nożną ze złotej ery, jeśli chcecie zobaczyć drogę jaką przechodzi większość legend, co do których miewa się (zbyt?) duże oczekiwania, sięgnijcie śmiało. Dostaniecie to, czego chcecie. A ja dziękuję wydawnictwu JK za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.


 

Link do opinii
Inne książki autora
Andrzej Niemczyk. Życiowy tie-break
Marek Bobakowski0
Okładka ksiązki - Andrzej Niemczyk. Życiowy tie-break

Bezkompromisowa autobiografia trenera ,,Złotek" Twardziel. Kobieciarz. Facet, który zawsze mówi, co myśli. Dobry rozgrywający i jeszcze lepszy trener...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy