Ciąg wypadków w marcu 1981, zwany kryzysem bydgoskim, to mieszczący się w dwóch tygodniach przełom polityczny i społeczny w Polsce, który rozpoczął się w Bydgoszczy incydentem, sprowokowanym przez władze komunistyczne, a zakończył rozstrzygnięciem ogólnopolskim - o zasadniczym znaczeniu dla przyszłości kraju.
Publikacja przedstawia zapis tamtych wydarzeń, opowiedziany wyłącznie głosami świadków (głównych bohaterów zdarzeń, solidarnościowych i partyjnych przywódców oraz zwykłych obywateli). Odwołanie się do ich pamięci ma szczególne znaczenie, bowiem prosty wykaz faktów nie tłumaczy istoty przełomu - ważne są i racje po obu stronach tamtego starcia, i - w nie mniejszym stopniu - towarzyszące im emocje.
Prof. dr hab. Antoni Dudek w Posłowiu:
"W historii każdej rewolucji znaleźć można wydarzenie będące punktem zwrotnym w jej przebiegu. Niekiedy, jak pucz Korniłowa w 1917 roku w Rosji, oddziela ono jedną fazę rewolucji od drugiej. Może też - na wzór przewrotu termidoriańskiego we Francji - zwiastować wejście ruchu rewolucyjnego w fazę schyłkową. Ale zdarza się i tak, że wydarzenie takie stanowi apogeum fazy buntu społecznego. Następuje po nim naturalne rozładowanie nastrojów, przekreślające możliwość ich ponownej mobilizacji na podobnym poziomie przez dłuższy czas. Taką właśnie rolę podczas solidarnościowej rewolucji z lat 1980-81 odegrał kryzys bydgoski."
Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: 2016-03-01
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 223
Język oryginału: polski
Bajecznie kolorowe zabawy i zadania dla przedszkolaków. W każdej książce znajdziecie kolorowe ilustracje, labirynty, ciekawe zgadywanki i pasjonujące...
Podręcznik jest adresowany do kandydatów na prawo jazdy kat. A i A1. Tematyka i zakres omawianych zagadnień odpowiada zakresowi wiedzy niezbędnej do prawidłowego...