Gnój to przejmująca "antybiograficzna” opowieść o rodzinnej przemocy, historia traumatycznego dzieciństwa, a także historia pewnej rodziny i pewnego domu w jednym ze śląskich miast, w którym toczyło się życie trzech pokoleń. Debiutancka powieść prozaika i poety Wojciecha Kuczoka to przenikliwe studium przyczyn i skutków przemocy, pełne wewnętrznej prawdy, przesycone goryczą, portretujące bohaterów ostro, wyraziście - tak bardzo różne od częstych w literaturze sielankowych opisów dzieciństwa.
W dziejach opisywanej śląskiej rodziny wciąż powraca wątek presji wywieranej na któregoś z jej członków, narzucania im własnego ("właściwego”) wzorca życia, oraz wątek pogardy wobec innych (obcych) ludzi. W pewnym momencie tej opowieści wychowanie zastępuje tresura, istotną rolę zaczyna odgrywać pejcz. Perwersyjnym wychowawcą, który nazywa siebie "prawdziwym mężczyzną” i jednocześnie systematycznie upokarza żonę, nie jest przy tym prostak, ale inteligent, "magister sztuk pięknych”. Każdy powód jest dla "starego K.” dobry do wymierzenia kary - nie wyłączając słabości fizycznej dziecka, bo nie odpowiada ono tym samym wyobrażeniom rodzica. Gnój jest więc opowieścią o frustracji, poczuciu życiowej przegranej u bijącego oraz wewnętrznym okaleczeniu i buncie przeciwko wszystkiemu, co wpaja ojciec - u bitego. Bohater-narrator, mimo że to piekło ma już za sobą, na skutek przejść z dzieciństwa, jak mówi autor "dzieckiem być nie przestał”.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2003-06-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 213
Kiedy jesteśmy dziećmi, wszyscy dorośli w swoich infantylnych, sepleniących, ciumkających adoracjach dają nam do zrozumienia, że świat się składa wyłącznie z dzieci, my zaś jesteśmy tegoż świata „bozie- mój-bozie jakie to ślićne” pępkiem. Ledwie zdążymy wziąć to oszustwo za dobrą monetę, nagle poważnieją, przestają się wygłupiać i mają do nas pretensje, że sami przestać nie chcemy.
„Można mieć nadzieję, że podobnie jak w muzyce, definitywnie wyodrębni się kino popularne i kino poważne, klasyczne – ograniczone jedynie wewnętrzną...
Senność, nowa powieść Wojciecha Kuczoka to książka filmowa. Jej pierwszym szkicem był scenariusz pod tym samym tytułem, napisany na zamówienie reżyserki...