Głód

Ocena: 5 (3 głosów)

 

Europejska Nagroda Literacka 2017

 

Trzydziestoparoletnia Aurélie jest matką trzylatki i dziennikarką w popularnym talk-show. Jej życie wywraca się do góry nogami, gdy odbiera telefon od dawnego kochanka, niegdyś ikonicznej postaci w świecie holenderskiej pomocy humanitarnej.

 

Dziesięć lat wcześniej namiętny związek Aurélie i Alexandra dobiegł końca, gdy mężczyzna został skazany za wykorzystywanie seksualne jednego ze swoich adoptowanych w Etiopii dzieci. Teraz Alexander prosi ją o napisanie swojej biografii. Aurélie zgadza się napisać książkę, która ostatecznie przypieczętuje los jej byłego kochanka.

 

Ouariachi zabiera czytelnika w podróż obejmującą kilka kontynentów, kilka dekad i szereg kwestii społecznych, ale także zagłębiającą się w wewnętrzne życie Aurélie i Alexandra. Żongluje pastiszem, literacką parodią i przebiegłymi ukłonami w stronę takich artystów jak Joyce, Woolf, Nabokov i Easton Ellis. To bez wątpienia jedna z najodważniejszych i najbardziej zaskakujących powieści ostatnich lat. Została oparta na motywach życia laureata Nagrody Nobla Daniela Carletona Gajduska, lekarza, naukowca i skazanego przestępcy seksualnego.

Informacje dodatkowe o Głód:

Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2024-01-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788367817219
Liczba stron: 640
Tytuł oryginału: Een Honger

Tagi: Klasyka prozy literackiej

więcej

Kup książkę Głód

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Głód - opinie o książce

Aurélie, matka trzylatki i dziennikarka popularnego programu telewizyjnego, musi zmierzyć się z przeszłością, gdy Alexander Laszlo niegdyś ikona w świecie holenderskiej pomocy humanitarnej prosi ją o napisanie swojej biografii. Dziesięć lat wcześniej związek Aurélie i Alexandra dobiegł końca, gdy mężczyzna został skazany za wykorzystywanie seksualne jednego ze swoich adoptowanych w Etiopii dzieci. Aurélie zgadza się napisać książkę, która ostatecznie przypieczętuje los jej byłego kochanka. 

 

"Głód" Jamal Quariachi to powieść, która pozwala nam spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy, pokazuje nam, że nasze doświadczenia i przekonania mogą wpłynąć na sposób, w jaki odbieramy świat i ludzi wokół nas. Zaś fabuła, oparta na skomplikowanej relacji między Aurélie i jej byłym kochankiem Alexandrem, prowadzi czytelnika przez różne miejsca i czas, a także zagłębia się również w psychikę głównych bohaterów. To wielowymiarowa opowieść, która stawia mnóstwo niewygodnych pytań.

 

Wraz z bohaterami udajemy się do Etiopii w czasach klęski głodu. Sam wątek pomocy humanitarnej stawia pytania o granice tej pomocy oraz jej intencje. Wywołuje emocje i jest to jeden z ciekawszych punktów książki. Poznajemy również kulisy pomocy humanitarnej, warunki panujące w obozie, śmierć głodową i ludzkie cierpienie.

 

Wyzwanie, jakim jest napisanie biografii Alexandra stawia przed naszą bohaterką pytanie o etykę, lojalność i moralność. Autor w niezwykle przemyślany sposób ukazuje złożoność relacji międzyludzkich oraz konsekwencje naszych czynów czy wyborów. Rozważania Laszla na temat relacji z dziećmi są mocno kontrowersyjne. Pomimo licznych przykładów ludzi, którzy utrzymywali kontakty z nieletnimi budzi u mnie głęboki sprzeciw, a ciężar podjętej tematyki przygniata. Jednocześnie  zmusza do spojrzenia również na problem seksualność. Sam postać Aleksandra jest jednocześnie odrzucająca i intrygująca.

 

"Głód" to powieść, która zaskakuje, prowokuje do refleksji i pozostaje w pamięci jeszcze długo po jej lekturze. Stawia wiele pytań o naturę człowieka czy granice między dobrem a złem. Polecam ją każdemu, kto szuka niebanalnej i wymagającej literatury, która porusza trudne tematy i skłania do przemyśleń. Choć nie ukrywam momentami czytanie tej książki nie było łatwe. To książka, która z pewnością nie pozostawi obojętnym żadnego czytelnika. Zmusza jednocześnie do podejmowania trudnych pytań o nasze wartości, postawy, granice moralności wzbudzając jednocześnie skrajne emocje.

Link do opinii
Avatar użytkownika - patt1331
patt1331
Przeczytane:2024-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

Byłbyś w stanie przeprowadzić wywiad z człowiekiem, który jest pedofilem? Byłbyś w stanie usiąść i rozmawiać z nim przez wiele godzin? Czy posiadając wiedzę o jego czynach mógłbyś obiektywnie przedstawić historię jego życia?
-----------------------
Ponad 600 stron robi wrażenie, tytuł ciekawi, całość wywołuje skrajne emocje. Ta książka w pierwszej chwili była dla mnie przytoczeniem, ale wraz z czasem jaki jej poświęciłam wciągała na tyle, by w końcowej ocenie przyznać, że wcale nie przytłoczyła swoimi gabarytami. Natomiast! Mogła i wpakowała mnie w rozważania emocjonalne.

Książka jest oparta na motywach życia laureata nagrody nobla Daniela Carleyona Gajduska. To opowieść o dwojgu ludzi, którzy nigdy nie powinni się związać. Relacja między Aleksandrem, który ratował głodujących Europejczyków i młodą Aurélie wraca po latach ze zdwojoną siłą, kiedy to dojrzała już kobieta i matka musi zmierzyć się z przeszłością i dawnym kochankiem. Czy jako matka, ale zarazem profesjonalna dziennikarka będzie w stanie podjąć dysputę z pedofilem?

Książka jest dla mnie dość kontrowersyjna, szczególnie mocno oddziaływały na mnie fragmenty przekonań Aleksandra Laszlo w sprawie wychowywania i edukacji dzieci oraz ich relacji z dorosłymi. Postać Aleksandra jest jednocześnie odrzucająca i zaciekawiająca.

Mamy tu kulisy pomocy humanitarnej, z jednej strony symbolika głodu, a z drugiej konsumpcjonizm i marnowanie żywności. Książka stopniowo odsłania głównego bohatera zostawiając czytelnika z dużą ilością informacji. Myślę, że warto do niej zajrzeć i ocenę wystawić samemu.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy