Furie Hitlera to historia ,,moralnie straconego pokolenia" kobiet, które urodziły się w Niemczech po pierwszej wojnie światowej - w kraju targanym niepokojami i zmagającym się z poczuciem klęski. Kobiet, które w młodości dały się porwać nacjonalistycznym ideom ruchu narodowosocjalistycznego, niosącym Niemcom polityczne przebudzenie, które popchnęło ich na wschód w poszukiwaniu nowego Lebensraum. Dla wielu tych kobiet - pielęgniarek, nauczycielek, sekretarek, żon i kochanek - rozszerzające się imperium stało się czymś na kształt ,,Dzikiego Wschodu", niebezpiecznego, ale stwarzającego nowe szanse: na kariery i małżeństwa. Wyruszając na front, nie wyobrażały sobie jednak, czego będą świadkami i w czym będą uczestniczyć.
Efektem wieloletnich badań oraz dziesiątek rozmów przeprowadzonych przez Wendy Lower są niepodważalne dowody na to, że kobiety te nie były tylko,,morderczyniami zza biurka" ani wsparciem dla działających na froncie mężczyzn. Badaczka konfrontuje czytelnika z okrutną wizją ,,furii Hitlera", które z zaangażowaniem uczestniczyły w grabieżach, znęcały się nad Żydami w gettach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi oraz brały udział w masowych egzekucjach. Badania Wendy Lower na temat roli niemieckich kobiet na okupowanych przez Trzecią Rzeszę ziemiach wschodnich zmieniają historię.
",,Furie Hitlera" będą czytane i pamiętane jako punkt zwrotny w badaniach nad kobietami i badaniach nad Zagładą." Timothy Snyder, autor książki ,,Skrwawione ziemie"
",,Furie Hitlera" to pierwsza książka śledząca biografie poszczególnych kobiet, których młodzieńcza żarliwość, lojalność wobec Führera, ambicje i rasizm zaprowadziły do najkrwawszych miejsc w okupowanej przez Niemcy Europie. Czerpiąc z niezwykle bogatych materiałów źródłowych, Wendy Lower włącza sprawczynie i wspólniczki zbrodni w historię społeczną Trzeciej Rzeszy. Uwydatnia ich miejsce w powojennej pamięci Niemców żyjących w obu państwach niemieckich, która dotychczas pozostawała niewykorzystana." Claudia Koonz, autorka książki ,,Mothers in the Fatherland"
",,Furie Hitlera" to od dawna potrzebny, znakomity dodatek do historii Zagłady. Zbyt długo pomijano rolę kobiet aktywnie uczestniczących w ,,ostatecznym rozwiązaniu". Ważna, zaskakująca książka Wendy Lower naprawia ten błąd. To istotne uzupełnienie służące zrozumieniu roli zwykłych Niemców w ludobójstwie prowadzonym przez Trzecią Rzeszę." Deborah Lipstadt, autorka książki ,,Proces Eichmanna"
"Lower odchodzi od wąskiego potraktowania tematu i skupienia się na kilku tysiącach strażniczek obozów koncentracyjnych, dotychczas będących głównym przedmiotem badań nad winą kobiet w nazistowskich zbrodniach, i wskazuje, że przedstawicielki kilku zawodów - pielęgniarki, pracownice socjalne, nauczycielki, urzędniczki - oraz członkinie rodzin w sumie w liczbie niemal półtora miliona osób wyjechały na okupowany przez Niemców Wschód i znalazły się na terenach, gdzie bez reszty panował nazistowski horror. Opowiadając o życiu poszczególnych osób, Lower przedstawia cały wachlarz różnych dróg kariery zawodowej i sposobów postępowania. Ta książka doskonale łączy badania nad płcią kulturową z podkreśleniem indywidualnych doświadczeń." Christopher R. Browning, autor książek ,,Pamięć przetrwania. Nazistowski obóz pracy oczami więźniów" oraz ,,Zwykli ludzie. 101. Policyjny Batalion Rezerwy i 'ostateczne rozwiązanie' w Polsce"
"Wirtuozerskie osiągnięcie naukowe." ,,Kirkus Revievs"
"Lower rzuca trochę pożądanego światła na ten aspekt drugiej wojny światowej, który przez dekady pozostawał w cieniu... Ta zaskakująca i mocno niepokojąca książka to upragnione uzupełnienie literatury dotyczącej Holokaustu." ,,Booklist"
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-03-18
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 288
Chcę przeczytać,