Żyjącego w latach 1856–1939 Zygmunta Freuda bez wątpienia można uznać nie tylko za najbardziej znanego psychiatrę, ale wręcz za najbardziej rozpoznawalnego lekarza i uczonego na świecie. Większość współczesnych ludzi, nawet tych nieobeznanych z jego dorobkiem, bez problemu rozpozna go na zdjęciu, czego nie można powiedzieć chociażby o odkrywcy penicyliny Alexandrze Flemingu czy wynalazcy szczepionki przeciwko wściekliźnie Ludwiku Pasteurze, a przecież obaj zapisali się na trwale w historii medycyny.
Co ciekawe, niemal każdy, widząc fotografię tego eleganckiego starszego pana, bo właśnie wizerunki Freuda z lat dojrzałych są bardziej znane niż te z czasów jego młodości, nie tylko wymieni nazwisko uwiecznionego na niej lekarza, ale powie, że na zdjęciu widnieje słynny psychiatra. I jest to powszechny błąd, bo wprawdzie bohater tej publikacji słynął ze swoich badań w dziedzinie psychiatrii i psychologii, ale z wykształcenia był neurologiem i na początku swojej drogi naukowej zajmował się głównie badaniami mózgu.
Rozpieszczony przez uwielbiającą go matkę, która była przekonana, że jej pierworodny w przyszłości zostanie wielkim człowiekiem, od dziecka był przekonany, że czeka go sława. I rzeczywiście tak było, bo jego kontrowersyjne odkrycia wywróciły do góry nogami całą dotychczasową wiedzę o ludzkiej psychice.
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2024-09-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 376
Język oryginału: polski
Kim była pierwsza supermodelka? Dlaczego kariera Kate Moss niemal zakończyła się skandalem? Jak Naomi Campbell walczyła z dyskryminacją? Kto był nazywany...
Elżbieta II to królowa, która była najdłużej panującą monarchinią w dziejach Anglii, Walii i Szkocji. W 1952 roku została władczynią nie tylko Wielkiej...
Przeczytane:2024-09-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2024, Egzemplarz recenzencki, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, czytam regularnie, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku,
?Przeczytałam w swoim niekrótkim już życiu naprawdę sporo książek i z twórczością Iwony Kienzler miałam styczność kilka razy, że wspomnę te ostatnie: ,,Wszystkie żony Henryka VIII" oraz ,,Karol III. Król ekscentryk". Jak widać często sięgałam po biografie, ale skupiałam się na życiu całkiem różnym od mojego. Przenosiłam się do tzw. lepszego świata.
?Iwona Kienzler jest autorką ponad 80 książek/publikacji non fiction, większości z zakresu historii. To właśnie historia pasjonuje ją najbardziej, a zwłaszcza rola kobiet i ich wpływ na losy i decyzje mężczyzn będących u władzy. Ale tym razem bohaterem biografii przez nią napisanej nie będzie białogłowa, ale jeden z najbardziej rozpoznawalnych lekarzy na świecie. I choć od dawna nie żyje, to wywarł wielki wpływ na wiele dziedzin, które zmieniły sposób myślenia o ludzkim umyśle i zachowaniu.
?Zygmunt Freud, bo o nim mowa, austriacki lekarz żydowskiego pochodzenia, neurolog i psycholog; zasłynął jako twórca teorii głębi oraz psychoanalizy. Urodzony ,,w czepku", więc od tego momentu wróżono mu wielkie czyny. Największą jego zwolenniczką i zarazem osobą, która pokładała w nim olbrzymie nadzieje była jego matka, z którą łączyła go bardzo silna więź. No i trzeba przyznać, że nie zawiódł matczynej wiary.
?,,Freud. Miłość i psychoanaliza" to kolejna bardzo interesująca biografia, obszerna i szczegółowa, a co najważniejsze nie stanowiąca laurki pochwalnej dla geniuszu jej bohatera. Kienzler, owszem, pochyla się nad dokonaniami Freuda, ale ze szczerością opisuje także jego porażki, które za życia psychologa były skrywane przez jego córkę, Annę (która notabene poszła w ślady sławnego ojca).
?Biografia Kienzler bardzo dobrze opisuje relacje Zygmunta z rodziną, ale także z przyjaciółmi. Nie omija miłości, w tym tej największej, z którą przeżył ponad 50. lat i doczekał szóstki dzieci, Marty Bernays. Autorka pokazuje, jak odkrycia Freuda wpłynęły na różne dziedziny nauki i sztuki oraz w jaki sposób je interpretowano i przekształcano. Przedstawia również to, jakie trudności spotykał na swej drodze uczony podczas rozwoju sławnych dzisiaj teorii. Niestety wówczas nie tak były odbierane. Ciągle zarzucano mu nadmierny nacisk, który kładł na seksualność w swoich pracach i teoriach.
?Sama postać Zygmunta Freuda - i o tym również wspomina autorka - do dziś może budzić pewne kontrowersje i zastrzeżenia oraz dzielić ludzi na jego wyznawców i przeciwników.
Można gdybać, bo w końcu nikt z nas żyjących obecnie nie znał Freuda osobiście, czy faktycznie był zarozumialcem, za jakiego mieli go niektórzy, mizoginem, szarlatanem, a może po prostu był opętany seksem (bo i do takiego wniosku można dojść, nie tylko po lekturze tej biografii). Jednak jest jeszcze jedna teoria, którą szerzą zwolennicy Freuda i jego teorii - taka, że był wizjonerem wyprzedzającym swoje czasy. I chyba ja osobiście byłabym skłonna przychylić się do tej drugiej, choć szczerze powiem, że to opętanie seksem jakoś dziwnie do mnie przemawia.
?Zygmunt Freud wyprzedził swoje czasy. Był pionierem w wielu sferach psychologii i psychiatrii - nieświadomość; mechanizmy obronne; rozwój psychoseksualny; interpretacja snów. Wprowadził koncepcje rewolucyjne w jego czasach, a które i dzisiaj nadal mają wpływ na psychologię. Niektóre z jego teorii zmieniły sposób myślenia o ludzkim zachowaniu i umyśle. I chociaż wiele teorii Freuda zaktualizowano to jego wpływ na psychiatrię i psychologię jest niemierzalny.