Fabryka muchołapek

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Do czego zdolny jest ktoś, w czyje ręce złożono los tysięcy ludzi? Czy władza w ekstremalnych warunkach musi być władzą absolutną? Czy strategia mniejszego zła może być usprawiedliwiona, kiedy w grę wchodzi życie ludzkie?

W mieszkaniu współczesnego polskiego pisarza pojawia się tajemniczy jegomość. Składa propozycję popartą pokaźną sumą – pisarz ma się udać do Łodzi, gdzie przyjrzy się dziwnemu procesowi. Na ławie oskarżonych zasiądzie Mordechaj Chaim Rumkowski, zwany Chaimem Groźnym lub Królem Chaimem Pierwszym. Jako przewodniczący Judenratu stworzył w łódzkim getcie doskonale prosperujące państwo niewolnicze, które dostarczało Niemcom wszelkich dóbr. Miał to być sposób na ocalenie 70 tysięcy Żydów przed Zagładą. Jednak rządy Chaima miały swoje mroczne strony…

Świadkami w tym widmowym procesie będą ofiary i współpracownicy Rumkowskiego. Kafkowska atmosfera, balansowanie na granicy urojenia i rzeczywistości oraz zdrowa dawka autoironii… Nie ma wątpliwości, Bart po raz kolejny wspiął się na wyżyny literackiego kunsztu. Od powieści wymagam atrybutów boskich, czyli tworzenia osobnego, zdawałoby się niemożliwego, a jednocześnie realnego świata. W takim świecie pisarz jest więc z pewnego przymusu każdą ze swoich postaci.

Informacje dodatkowe o Fabryka muchołapek:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7414-513-8
Liczba stron: 280

więcej

Kup książkę Fabryka muchołapek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Fabryka muchołapek - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-03-18, Ocena: 5, Przeczytałam, polskie czytanie,
Bardzo trudna dla mnie do oceny książka. Już dawno nie męczyłam tak książki, 276 stron w osiem dni. Lekka tragedia. I właściwie nie mam wytłumaczenia, bo temat bardzo dobry, sposób opisania procesu Chaima Rumkowskiego bardzo ciekawy i nietypowy. Tylko dlaczego szło tak wolno ? Chaim Rumkowski stworzył w łódzkim getcie doskonale funkcjonujący organizm. Tworzył miejsca pracy, edukację, służbę zdrowia, a jednocześnie musiał decydować kogo ma pozostawić przy życiu- małe dzieci, chorych, starych, czy osoby zdolne do pracy i do tego aby przetrwać. Dylematy ponad moje siły. Książka dobra, pobudzająca do myślenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2010-09-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Śmierć głośna, śmierć cicha
Andrzej Bart0
Okładka ksiązki - Śmierć głośna, śmierć cicha

Za kilka miesięcy ulicą Piotrkowską przejedzie Adolf Hitler. Tymczasem inny niedoszły artysta morduje młode kobiety. Dla lepszego efektu w starannie wybranych...

Rien ne va plus
Andrzej Bart0
Okładka ksiązki - Rien ne va plus

Rien ne va plus to fascynująca podróż przez ostatnie dwieście lat historii naszego kraju - od uchwalenia Konstytucji 3 maja aż po drugą wojnę światową...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy