Fabryka muchołapek

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Do czego zdolny jest ktoś, w czyje ręce złożono los tysięcy ludzi? Czy władza w ekstremalnych warunkach musi być władzą absolutną? Czy strategia mniejszego zła może być usprawiedliwiona, kiedy w grę wchodzi życie ludzkie?

W mieszkaniu współczesnego polskiego pisarza pojawia się tajemniczy jegomość. Składa propozycję popartą pokaźną sumą – pisarz ma się udać do Łodzi, gdzie przyjrzy się dziwnemu procesowi. Na ławie oskarżonych zasiądzie Mordechaj Chaim Rumkowski, zwany Chaimem Groźnym lub Królem Chaimem Pierwszym. Jako przewodniczący Judenratu stworzył w łódzkim getcie doskonale prosperujące państwo niewolnicze, które dostarczało Niemcom wszelkich dóbr. Miał to być sposób na ocalenie 70 tysięcy Żydów przed Zagładą. Jednak rządy Chaima miały swoje mroczne strony…

Świadkami w tym widmowym procesie będą ofiary i współpracownicy Rumkowskiego. Kafkowska atmosfera, balansowanie na granicy urojenia i rzeczywistości oraz zdrowa dawka autoironii… Nie ma wątpliwości, Bart po raz kolejny wspiął się na wyżyny literackiego kunsztu. Od powieści wymagam atrybutów boskich, czyli tworzenia osobnego, zdawałoby się niemożliwego, a jednocześnie realnego świata. W takim świecie pisarz jest więc z pewnego przymusu każdą ze swoich postaci.

Informacje dodatkowe o Fabryka muchołapek:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7414-513-8
Liczba stron: 280

więcej

Kup książkę Fabryka muchołapek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Fabryka muchołapek - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-03-18, Ocena: 5, Przeczytałam, polskie czytanie,
Bardzo trudna dla mnie do oceny książka. Już dawno nie męczyłam tak książki, 276 stron w osiem dni. Lekka tragedia. I właściwie nie mam wytłumaczenia, bo temat bardzo dobry, sposób opisania procesu Chaima Rumkowskiego bardzo ciekawy i nietypowy. Tylko dlaczego szło tak wolno ? Chaim Rumkowski stworzył w łódzkim getcie doskonale funkcjonujący organizm. Tworzył miejsca pracy, edukację, służbę zdrowia, a jednocześnie musiał decydować kogo ma pozostawić przy życiu- małe dzieci, chorych, starych, czy osoby zdolne do pracy i do tego aby przetrwać. Dylematy ponad moje siły. Książka dobra, pobudzająca do myślenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2010-09-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Rien ne va plus
Andrzej Bart0
Okładka ksiązki - Rien ne va plus

Rien ne va plus to fascynująca podróż przez ostatnie dwieście lat historii naszego kraju - od uchwalenia Konstytucji 3 maja aż po drugą wojnę światową...

Dybuk mniemany
Andrzej Bart0
Okładka ksiązki - Dybuk mniemany

Wielki powrót Andrzeja Barta! Książki Barta zawsze stawały się literackim wydarzeniem. Za młodzieńczą powieść Rien ne va plus otrzymał Nagrodę Kościelskich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy