Dlaczego Judasz zdradził Jezusa ?
Bezprecedensowa premiera - 20 marca w 14 krajach jednocześnie pojawjła się Ewangelia według Judasza, najnowsza ksiązka J. Archera. napisana wspólnie z wybitnym salezjaninem, profesorem Francisem Moloney’em.
Mistrz kryminałów, autor międzynarodowych bestsellerów, człowiek, którego książki sprzedano w 125 mln. egzemplarzy na całym świecie w 6 lat po wyjściu z więzienia przechodzi duchową przemianę i pisze książkę o..... Jezusie.
Judasz. Dźwięk tego imienia wzbudza wśród chrześcijan instynktowną krytykę i potępienie. Tymczasem J. Archer rzuca nowe światło na jego postać i zdecydowanie zmienia utrwalony w masowej wyobraźni wizerunek Judasza.
W książce naśladującej stylem ewangelie kanoniczne autorzy przekonują nas, że Judasz nie wydał Jezusa Rzymianom dla pieniędzy. „Judasz bez wątpienia chciał, żeby Mesjasz wjechał do Jerozolimy na czele triumfującej armii… a tymczasem zwycięstwo nad Rzymianami wcale nie było celem Chrystusa, co przecież często powtarzał swoim uczniom. Kiedy Jezus wjechał do miasta na ośle, dla Judasza stało się to ostatecznym dowodem, że nie jest Mesjaszem.”- mówi w wywiadach J. Archer.
Pytania o motywy postępowania Judasza wciąż się powtarzają i pozostają bez odpowiedzi. Papież Benedykt XVI powiedział 18 października 2006 roku w Watykanie, podczas Audiencji Generalnej, że „Zdrada Judasza pozostaje... tajemnicą”
Jeffrey Archer jest pisarzem o międzynarodowej sławie. Jego powieści, przetłumaczone na wiele języków, sprzedano dotychczas w nakładzie ponad 125 milionów egzemplarzy.
Do najsłynniejszych jego dziel należą powieści: Kane i Abel, Co do grosza, Córka marnotrawna, Jedenaste przykazanie, Sprawa honoru.
Ks. prof. Francis J. Moloney SDB jest od trzydziestu lat jednym z czołowych badaczy katolickiej spuścizny teologicznej. Przez osiemnaście lat jako członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Stolicy Apostolskiej ściśle współpracował z jej przewodniczącym, kardynałem Józefem Ratzingerem, obecnie papieżem Benedyktem XVI. Jest autorem licznych prac dotyczących Nowego Testamentu i jego środowiska.
Informacje dodatkowe o Ewangelia według Judasza:
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
978-83-75-10039-6
Liczba stron: 112
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2017-03-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, ***Wiara i religia,
Mam to szczęście, że w mojej bibliotece znajduje się kącik pt. „Przygarnij książkę”. Jest to miejsce, gdzie można zarówno oddać już przeczytaną pozycję, jak również wziąć tytuł, który nas zaciekawił. Właśnie z takiego obiegu trafiła do mnie „Ewangelia według Judasza” w interesującym przekazie Jeffreya Archera. Po wnikliwych konsultacjach z księdzem prof. Francisem J. Moloneyem SDB – badaczem teologii katolickiej, pisarz opowiedział zdarzenia Nowego Testamentu z punktu widzenia Judasza Iskarioty. Opowieść ta oparta została o dawne zapisy i przekazy Beniamina Iskarioty – pierworodnego syna wyklętego Apostoła pochodzące z I w. n.e. Praca nad książką wymagała ogromnej staranności, tak, aby historia opowiedziana przez współczesnego człowieka i skierowana do ludzi XXI w. była wiarygodna i odpowiadała przyjętym kanonom wiary chrześcijańskiej i żydowskiej.
Moim zdaniem obaj autorzy bardzo dobrze wypełnili to zadanie, dzięki czemu mamy możliwość śledzenia tamtych, odległych wydarzeń z innego punktu widzenia. W ten sposób życie Jezusa, jego nauczanie, ale przede wszystkim późniejsze wydanie na śmierć nabiera nowego wymiaru. Niektóre wydarzenia zawarte w ewangeliach podawane są często przez kościół katolicki jednokierunkowo, jednostronnie, a to niesie za sobą brak obiektywizmu. Kiedy jednak dokładnie poznamy Biblię i spojrzymy z szerszej perspektywy na tamtą rzeczywistość, to nasze wnioski mogą okazać się zaskakujące. I nie chodzi tu wcale o to, kto jest winien, kto zdradził, kto i w jaki sposób został ukarany, ale o to, że pomiędzy białym i czarnym jest jeszcze wiele odcieni szarości.
Jest to zwięzła i konkretna opowieść z licznymi cytatami z ewangelii, do których dodano ciekawe komentarze. Warto po nią sięgnąć choćby po to, aby wyrobić sobie własną opinię na tamte wydarzenia. „Ewangelia według Judasza” intrygowała mnie od dawna i cieszę się, że udało mi się ją zdobyć. Jeśli tylko będziecie mięli okazję, poświęćcie jej godzinkę lub dwie swojego czasu. Naprawdę nie będziecie żałować.