reklama

Esperanza

Halidon obudził się i momentalnie poderwał w hamaku. Rozejrzał się dokoła w ciemnościach, nasłuchując i węsząc. Radio cicho szumiało, a z pieca dolatywał zapach dogasającego żaru. Przez okno wpadał do mieszkania blady snop księżycowego światła, a gdzieś w dali dało się słyszeć bicie zegara. Halidon od razu poczuł, że coś jest nie tak…

Halidon, sztukmistrz na monocyklu, choć niewielki wzrostem, ma wielkie serce. Zaniepokojony nieobecnością swojego przyjaciela Kapitana, nie zważając na późną porę, wyrusza na poszukiwania. Tej zimnej nocy nie wszyscy napotkani ludzie okażą się przyjaźni, a w ciemnych uliczkach portowego miasta nie zawsze będzie bezpiecznie. Jednak niespodziewanie Halidon spotka również kogoś, kto wiernie będzie mu towarzyszył, to nieśmiało, to zuchwale merdając patykowatym ogonem.

To trzecie już spotkanie polskich czytelników ze szwedzkim autorem i ilustratorem Jakobem Wegeliusem. Po graficznej powieści pełnej hipnotyzujących ilustracji, która wprowadziła nas w świat przygód niezwykłej gorylicy (Legenda o Sally Jones), oraz zapierającej dech w piersiach monumentalnej sześciusetstronicowej kontynuacji jej historii (Małpa mordercy), nadszedł czas na nowego bohatera, nowe tajemnice, pościgi, ucieczki i kolejną fascynującą przygodę! Ale, ale – czy Halidon nie pojawił się już w jednej z poprzednich opowieści? Do spostrzegawczych świat należy!

Esperanza to nie tylko książka dla starszych dzieci i nastolatków, z pewnością urzeknie też niejednego dorosłego czytelnika.

Informacje dodatkowe o Esperanza:

Opinie o książce - Esperanza

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,
Przyjaźń – to dopiero jest coś wspaniałego! Biorąc udział w wydarzeniach jednej nocy, czytelnik – wraz z bohaterami Esperanzy – przekona się o silnej mocy związku opartego na zaufaniu, lojalności, autentyczności i akceptacji; związku sprawiającego, że życie tych, którzy cieszą się bliskością przyjaciół, staje się piękniejsze i szczęśliwsze. Sztukmistrz Halidon jeździł na monocyklu i żonglował srebrnymi piłeczkami. Do perfekcji opanował swoją sztukę. Tej nocy wyruszył na poszukiwanie Kapitana. Dlaczego akurat teraz pobiegł wspomnieniami do małego „Teatru Kapitana” z przeszłości, gdzie zawsze czuł się bezpiecznie, co – ze względu na jego karłowaty wygląd i związane z nim szykany ze strony otoczenia – było wyjątkowo ważne. Gdzie jest Kapitan? Co się z nim stało, skoro na parkowej ławce Halidon znalazł jego kaszkiet? Przemawiający ludzkim głosem kundelek też nie wiedział. Chociaż… Dalej wyruszyli już razem: pies przejął prowadzenie i biegł najszybciej, jak umiał. Halidon pedałował na swoim monocyklu tuż za nim, kłęby przenikliwie zimnej morskiej mgły podpełzały pod pnie starych dębów a uderzenia zegara na ratuszowej wieży niosły się złowieszczym echem między ścianami domów i rozpływały w ciszy. Mijali szemrane okolice, nie wykazując niestety – o czym czytelnik szybko się przekona – wystarczającej ostrożności. Pomimo tego, że w lekturze nie ma zbyt dużo zaskakujących zwrotów
Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2023-12-11, Ocena: 6, Przeczytałem,

Dotychczas nie znałam tego autora, jestem tak zachwycona tym tytułem, że na pewno sięgnę po książki Jakoba Wegeliusa: “Legenda o Sally Jones” i “Małpa mordercy”.

Co dzieje się w “Esperanzie”:

Halidon jeździ na monocyklu, zajmuje się żonglowaniem, więc ma wprawę w występach ulicznych. Przyjaźni się z Kapitanem, z którym mieszka, po pracy wraca do domu i go nie zastaje. Mimo że jego przyjaciel zostawił notkę, Halidona ogarnia coraz większy niepokój, co się mogło stać, co rozwija się do obaw, że Kapitan go zostawił. Strach przed porzuceniem bierze tutaj górę. Akcja rozwija się, Halidon wie, że jego bliski wyszedł do klubu jazzowego, ale o późnej porze zaczyna coraz bardziej się martwić i go szukać. Co wspaniałe jest w tej opowieści to emocje, z którymi sami się utożsamiamy i bardzo wczuwamy się w atmosferę sytuacji. Uosobieniem strachu przed porzuceniem jest pies o imieniu Esperanza, wiernie mu towarzyszy. Co będzie dalej? Jaki będzie finał tej historii? Czy Kapitan się pojawi?

To niesamowita historia, która Was wciągnie w wir uczuć i przemyśleń o zaufaniu, zwątpieniu, życiowych decyzjach i odejściach.
Piękne opisy, które porywają od pierwszej strony, ten tajemniczy klimat, fasynująca ilustracje…to była cudowna przygoda dla mnie, więc polecam dla czytelnika w każdym wieku. Dolną granicę wyznaczyłabym na 9+

Bardzo mocno polecam.

Legenda o Sally Jones
Jakob Wegelius0
Okładka ksiązki - Legenda o Sally Jones

Gorylica Sally Jones urodziła się sto lat temu w afrykańskiej dżungli. Niedługo potem porwana została przez kłusowników i sprzedana tureckiemu handlarzowi...

Małpa mordercy
Jakob Wegelius 0
Okładka ksiązki - Małpa mordercy

Chief, przyjaciel Sally Jones, zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo i wtrącony do więzienia. Zrozpaczona gorylica, sama w niebezpieczeństwie, postanawia...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung