Poruszająco głębokie spojrzenie na rolę uczuć w życiu codziennym, które podważa
potoczny pogląd, że rozum i emocje są przeciwieństwami
Każdego dnia podejmujemy setki decyzji, począwszy od tego, co zjeść na śniadanie, a kończąc na
sposobach inwestowania naszych pieniędzy, i żadna z tych decyzji nie byłaby możliwa bez udziału
emocji. Od dawna mówi się, że myślenie i odczuwanie to oddzielne i przeciwstawne siły naszej
osobowości. Jednak według autora niezwykłe postępy w psychologii i neurobiologii dowiodły, że
emocje są tak samo ważne dla naszego powodzenia jak myślenie.
Jak lepiej komunikować się z innymi? Jak zrozumieć naszą frustrację, strach i niepokój? Co zrobić,
aby uczynić nasze życie szczęśliwszym? Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć dzięki
zrozumieniu swoich emocji. Podróżując między laboratoriami naukowców prowadzących
pionierskie badania a realnymi, niekiedy dramatycznymi sytuacjami, Leonard Mlodinow
pokazuje, jak emocje mogą służyć nam pomocą, dlaczego czasami ranią i jaka płynie dla nas nauka
w obu tych przypadkach. Dokonując głębokiego wglądu w naszą ewolucję i biologię, autor daje
nam narzędzia do lepszego zrozumienia naszych emocji i pełnego wykorzystania płynących z nich
korzyści.
,,Błyskotliwy uczony i wspaniały pisarz Leonard Mlodinow wprowadza nas w arkana pasjonującej
nauki o tym, co i dlaczego czujemy oraz pokazuje nam, jak możemy wykorzystać tę wiedzę. Wiele
się nauczyłem z tej wspaniałej książki - jest to przejrzyste, pomocne i dobroczynne arcydzieło".
Dr Rick Hanson, współautor książki Mózg Buddy. Podręcznik do osiągania szczęścia, miłości i
mądrości
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-02-14
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 308
Tytuł oryginału: How Feelings Shape Our Thinking
Na książkę "Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie" zdecydowałam się ze względu na poprzednie tytuły autora - Leonarda Mlodinowa, o których czytałam, ale jak dotąd nie miałam okazji osobiście się z nimi zapoznać. Najnowsza publikacja rozbudziła moją ciekawość i z pewnością sięgnę po inne tytuły twórcy, a to chociażby ze względu na dodatkowo polecaną literaturę, nawiązującą do opisywanych zagadnień.
Książka jest podzielona na trzy zasadnicze części. W pierwszej z nich autor przedstawia, czym w ogóle są emocje i jaki jest ich cel. Druga to nawiązanie do przyjemności, motywacji, inspiracji i determinacji. Ostatnia część natomiast pozwala ustalić nasz profil emocjonalny oraz przedstawia, jak możemy zarządzać swoimi emocjami (jak je regulować). Całość jest spięta pewnego rodzaju klamrą w postaci odniesień do matki pisarza.
Treści są przedstawione w przystępny, interesujący sposób. Liczne przykłady pozwalają na zrozumiały odbiór przekazywanych treści, a dodatkowa literatura umożliwia zgłębienie poszczególnych zagadnień. Autor w wyrazisty sposób dowodzi, jak lęk wpływa na podejmowane decyzje - szczególnie w naprawdę kryzysowych momentach, a uniknięcia błędów nie są w stanie wykluczyć nawet najlepsze szkolenia i lata doświadczeń. Dostajemy też dowody potwierdzające fakt, że lęk oprócz zgubnego działania (czasem wręcz katastrofalnego) może również ratować życie. Jak łatwo zauważyć, nie mamy tu do czynienia z jednostronnym spojrzeniem na sprawy, a raczej z dogłębną, chłodna analizą, która jest obrazowana jaskrawymi i zapadającymi w pamięci przykładami.
Jednym z ciekawszych fragmentów było dla mnie przytoczenie badań prowadzonych przez Thomasa Willisa, który przeprowadzał sekcje ciał przestępców (m.in. dokładnie analizował struktury występujące w ich mózgach). Innym, równie interesującym momentem był ten, w którym autor pisał o przeszczepach i różnych definicjach normalności.
Minusem, jaki zaobserwowałam podczas lektury jest odklejanie się stron sąsiadujących z okładką. Wprawdzie nie wygląda na to, by książka miała się rozpaść, ale jak na pierwsze przeczytanie to dla mnie dość niepokojący widok.
Słyszeliście kiedyś o czymś takim jak afekt rdzenny albo łaknienie spaczone? Jeśli nie, ale uważacie, że brzmi to interesująco - zachęcam do lektury.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.
Co nam w głowie siedzi?
Choć wydawać by się mogło, że emocje w życiu człowieka bardziej przeszkadzają niż pomagają (jakże dobrze żyłoby się bez stresu, poczucia wstydu i winy), to jednak nie ma wątpliwości, że odgrywają one ogromną rolę i wpływają na większość naszych decyzji. Leonard Mlodinow w krótki i przejrzysty sposób stara się wytłumaczyć mechanizmy, które nami sterują, a o których większość z nas nie ma pojęcia.
"Emocje" to nie tylko zbiór wyników różnych badań dotyczących źródła uczuć. To pozycja, która w bardzo lekki i przystępny sposób opowiada o rzeczach, nad którymi zwykle się nie zastanawiamy, bo reagujemy odruchowo. Mlodinow przekonuje, że emocje nie tylko nie przeszkadzają w życiu, ale w momencie, gdy poznajemy ich źródło, mogą być bardzo przydatne.
Czy wiedzieliście, że chcąc być szczęśliwym w jednakowym stopniu trzeba dbać nie tylko o głowę, ale również o jelita? Że emocje uważane za negatywne były niezwykle ważne, żeby ludzkość w ogóle mogła przetrwać? Że często jedne emocje maskują zupełnie inne - zwykle te trudniejsze? Mlodinow udowadnia, że tak naprawdę niewiele wiemy o tym, co dzieje się w naszych głowach, a świadome przeżywanie emocji mogłoby bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie i relacje z innymi ludźmi.
"Emocje" to książka, która idealnie równoważy aktualną wiedzę z zakresu badań nad ludzką psychiką z humorystycznym stylem i anegdotami. Ta niewielka pozycja jest świetnym punktem wyjścia, by zrozumieć, co się dzieje w naszych głowach, niejednokrotnie bawiąc i zaskakując czytelnika.
Żyjemy w czasach, w których zaczynamy coraz lepiej rozumieć funkcjonowanie naszego umysłu i możemy tę wiedzę zastosować w praktyce. Leonard Mlodinow...
Pasjonująca książka, która uświadamia nam, że w naszym życiu jest wiele zdarzeń równie przewidywalnych, jak kroki potykającego się człowieka, który...
Przeczytane:2023-07-02,
👉 Jak lepiej komunikować się z innymi? Jak zrozumieć naszą frustrację, strach i niepokój? Co zrobić, aby uczynić nasze życie szczęśliwszym? Jak można siebie lepiej poznać?
IG: Czytomanka
👉Poruszająco głębokie spojrzenie na rolę uczuć w życiu codziennym, które podważa potoczny pogląd, że rozum i emocje są przeciwieństwami. Każdego dnia podejmujemy setki decyzji, począwszy od tego, co zjeść na śniadanie, a kończąc na sposobach inwestowania naszych pieniędzy, i żadna z tych decyzji nie byłaby możliwa bez udziału emocji. Od dawna mówi się, że myślenie i odczuwanie to oddzielne i przeciwstawne siły naszej osobowości. Jednak według autora niezwykłe postępy w psychologii i neurobiologii dowiodły, że emocje są tak samo ważne dla naszego powodzenia jak myślenie.
👉Książka, którą powinna przeczytać każda młoda osoba wchodząca w dorosłość, żeby poznać lepiej swoje emocje i uczucia. Poznanie siebie swoich mechanizmów bardzo pomaga w dorosłym życiu, bo nad złymi zachowaniami można pracować, a dobre pielęgnować. Książka zdecydowanie godna uwagi!
❗ Ocena: 10/10