Nasza cywilizacja wie wszystko na temat okrucieństwa, jakie kryje się pod słowem ,,wojna", a jednak żyjemy w złudnej bańce bezpieczeństwa, traktując ją jako wydarzenie z ciemnych kart historii, a nie realne zagrożenie.
Jednak czas pokoju jest chwilą pomiędzy wojnami. To książka dla każdego, kto jest świadomy historii oraz naszego geopolitycznego położenia i chce na własną rękę przygotować się do wojny. Naval daje gotowe wskazówki:
Jak rozpoznać, czy zagrożenie jest blisko?
Jak zaplanować i bezpiecznie przeprowadzić ewakuację?
Co zabrać ze sobą, a co zostawić?
Jak zabezpieczyć miejsce zamieszkania?
Co powinno się znaleźć w Twoim plecaku ewakuacyjnym?
Jakie umiejętności warto rozwijać, by zwiększyć szanse na przetrwanie?
Jak nie dać się zabić?
Jeśli los nie będzie łaskawy - jak przetrwać na łasce wroga?
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Obserwuj sytuację na świecie. Dbaj o siebie i swoich bliskich. Bądź gotowy na każdy scenariusz.
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2022-11-23
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN:
Liczba stron: 128
"Ekstremalny poradnik przetrwania" to bardzo krótka jednak jakże treściwa książka. Na stu czterdziestu stronach weteran GROM-u zapisał swoje spostrzeżenia, jak również bardzo przydatne porady i podpowiedzi co do stosowania strategii na wojnie tak, aby przetrwać.
"Jeśli więc nir chcemy cierpień na wojnie, nie głosujmy na tych, którzy mogą doprowadzić do wojennego cierpienia" - już na samym wstępie autor przedstawia jasno sytuację, że wojna to jedynie walka polityczna, do której doprowadzają władze rządzące, ale cierpią w niej niewinni. Najwięcej ofiar na wojnie ponosi ludność cywilna oraz żołnierze, bo to właśnie oni walczą za swój kraj. Bardzo często Ci, którzy odpowiadają za wybuch wojny bezpiecznie siedzą w miejscu dalekim od walki, zabezpieczając siebie, jak również swoich bliskich, a to niewinne osoby są narażone na strach, tułaczkę i cierpienie.
Autor wiele zagadnień obrazuje nam na podstawie wojny, która wybuchła na Ukrainie i toczy się tam po dziś dzień. Przedstawia nam oznaki, które ewidentnie wcześniej wskazywały na to, że Rosja zaatakuje Ukrainę, co z każdym kolejnym dniem sugerowało zachowanie pewnych osób. Niestety wojna trwa po dziś dzień, a ludność cywilna, która była do niej kompletnie nieprzygotowana cierpi zdecydowanie najbardziej.
Autor w książce podpowiada wiele przydatnych informacji, o których laik, nie mający o wojnie praktycznego pojęcia, z pewnością nie wie. Dowiadujemy się jak i kiedy powinniśmy zaplanować naszą ewakucję z miejsca zamieszkania, jakie rzeczy najlepiej ze sobą zabrać i jak wszystko ustalić, tak aby z pewnością mieć możliwość spotkania się z naszymi bliskimi w razie rozdzielenia. Bardzo duż również mówi o nowych technologiach i o tym, jak one są wykorzystywane podczas wojny. Chociażby kamery termowizyjne, które i tak zdradzą nasze przemieszczanie się w nocy, a ta pora jedynie nam utrudni widoczność.
Poradnik zawiera wiele cennych wskazówek, kótre naprawdę warto poznać w tych jakże niepewnych czasach. Wojna na Ukrainie niestety trwa, a jej końca nie widać. Nasze nadzieje są takie, iż nie posunie się ona dalej i nigdy nie dotzre do naszego kraju, ale przecież Ukraincy też mieli nadzieję, że Rosja nie odważy się ich zaatakować. Czas na świecie to jedynie okresy międzywojenne, dlatego zawsze dobrze jest być przygotowanym na najgorsze.
Od zakończenia Drugiej Wojny Światowej minęło 76 lat. Na Westerplatte, miejscu heroicznej walki polskich żołnierzy widnieje napis ,,Nigdy więcej wojny". Aktualnie konflikty zbrojne nie dotyczą tak odległych od nas państw, jak Syria czy Demokratyczna Republika Kongo. Od 24 lutego 2022 sąsiadujemy z ogarniętą wojną Ukrainą, napadniętą przez Rosję. Do połowy lutego może tylko wojskowi i prepersi zastanawiali się co zrobić, gdy obce wojska dotrą do Polskiej granicy. 24.02.2022 wielu z nas panicznie tankowało samochody, kupowało żywność z długim terminem przydatności i wypłacało gotówkę z banku. W takiej atmosferze wydany został w listopadzie br. ,,Ekstremalny poradnik przetrwania" napisany przez byłego żołnierza GROM-u, aktualnie konsultanta ds. bezpieczeństwa osób cywilnych, instytucji oraz strategicznych miejsc w kraju i na świecie. Naval, bo o nim mowa, w swoim poradniku/podręczniku dzieli się nie tylko swoją rozległą wiedzą, ale i osobistymi przemyśleniami.
Poradnik podzielony jest na 5 rozdziałów: Wojna i antywojna, Ewakuacja, Pozostanie w miejscu zamieszkania, Pozostanie w strefie działań zbrojnych z zamiarem podjęcia walki, W niewoli, czyli na łasce wroga.
Rozdziały wypełnione są praktyczną wiedzą, m.in., w rozdziale ,,Ewakuacja" znajdziemy gotowe check listy, pomagające spakować placek przeżycia, przygotować do ewakuacji swoich bliskich i siebie, zabezpieczyć się na wypadek rozłączenie się grupy, w końcu pierwsze dni wojny to jeden wielki chaos i zgubić się nie jest trudno. Dostaniemy również dobre rady na wypadek, gdy nie zdecydujemy się na ewakuację, co zrobić, żeby przeżyć w swoim domu. I co zrobić, gdybyśmy dostali się do niewoli. Tak, Konwencja Genewska teoretycznie działa, prawda? Wszyscy widzimy to na przykładzie traktowania jeńców i cywili w Ukrainie.
Niestety muszę zgodzić się z Navalem ,,podczas wojny, zwłaszcza w początkowej fazy, rząd i sztaby kryzysowe będą walczyć o przetrwanie państwa. Dopiero w kolejnych dniach i tygodniach zajmą się ,,cywilami", których będą tysiące, a nawet setki tysięcy."
Zadbajmy o siebie i swoich bliskich. Kilka konserw w plecaku, kopie dokumentów, woda, węgiel aktywny, czy zapałki wodoodporne to nie są olbrzymie koszty, ale mogą nam pomóc przetrwać dzień może dwa, zanim z całą resztą uchodźców dotrzemy w bezpieczne miejsce.
Życzę wam i sobie, aby ,,Ekstremalny poradnik przetrwania" był tylko ciekawostką, abyśmy nigdy nie byli zmuszeni do ucieczki ze swoich domów z obawy przed naciągającymi obcymi wojskami. I lepiej, abyśmy zgodnie ze znanym polskim przysłowiem ,,Przezorny zawsze przygotowany" byli przygotowani, niż żeby znowu rację miał Jan Kochanowski ,,Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi."
A na razie zostawiam was z zaklinającym rzeczywistość hasłem ,,Nigdy więcej wojny". Bądźcie bezpieczni.
Serdecznie polecam nie tylko prepersom i terytorialsom.
GROM to nie jest logo, nazwa obiektu, muru czy uzbrojenia. GROM tworzą ludzie, ludzie z ogromną pasją. Twórca GROM-u Generał Petelicki wiedział, że...
Najchętniej zatytułowałbym tę książkę ,,Z tęsknoty za podróżami". Odkąd nastała pandemia, zdecydowanie mniej podróżujemy, jesteśmy zamknięci...
Przeczytane:2022-12-25,
Ta książka jest niesamowitym poradnikiem i przewodnikiem po survivalowych momentach jakie może przyjść nam przeżywać. I choć tematyka jest bardzo poważna, to autor w bardzo przystępny, dość łatwy i otwarty sposób podchodzi do każdego z omawianych tematów. Doświadczenie gra tu najważniejszą rolę i to właśnie nim Navala dzieli się tu z czytelnikiem. Nie żyjmy złudzeniami, ze wojna nas nie dotknie. Bądźmy świadomi i odpowiednio przygotowani na wszystko, co może przynieść nam los. „Ekstremalny poradnik przetrwania” to kompendium wiedzy w czystej postaci. Autor odwalił kawał dobrej roboty. Napisał swoją historię, na podstawie której , jeżeli tylko będzie mu dane, wykształci świadome, odporne i odważne społeczeństwo.