Ekspedycja

Ocena: 5.44 (9 głosów)

Ekspedycja profesora Conklina odkrywa szesnastowieczną mumię, w której ukryty jest kawałek tajemniczego metalu. Okazuje się, że ma on niezwykłe właściwości i naukowcy postanawiają zdobyć informacje o jego pochodzeniu. Badania zaprowadzą ich w głąb starożytnego świata Inków i okaże się, że mają do czynienia z potęgą tak straszliwą, że nikt nie potrafiłby jej sobie nawet wyobrazić...

Prawdziwa gratka dla miłośników powieści przygodowych

Tampa Tribune

Informacje dodatkowe o Ekspedycja:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-11-21
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788378855231
Liczba stron: 480

więcej

Kup książkę Ekspedycja

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Więc dobrze... wszystkie dusze są wyprane, wyprasowane i poskładane - wtrąciła się Joan


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Ekspedycja - opinie o książce

Avatar użytkownika - joanna1908
joanna1908
Przeczytane:2015-06-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Po tej książce długo chodziłam i zastanawiałam się co napisać, ale w moim odczuciu słowa nie oddadzą tego, co oferuje ta powieść. Przygoda, dreszcz i ciarki wszędzie, od pierwszej do ostatniej kartki. Jedyne co mi się nasuwa to pytanie: "DLACZEGO NIKT JESZCZE NIE WZIĄŁ SIĘ ZA EKRANIZACJĘ POWIEŚCI ROLLINSA??" (Tak, krzyczę :P bo tworzy się szmirowate filmy, a gość daje na naprawdę fantastyczne pomysły i przygody!) Polecam każdemu, kto lubi klimat Indinay Jonesa - choć to jest o niebo lepsze!
Link do opinii
Avatar użytkownika - OkiemMK
OkiemMK
Przeczytane:2014-12-30, Przeczytałam,

James Rollins wzbudził mój ogromny entuzjazm powieścią Ewangelia Krwi, dlatego bez żadnego zastanowienia postanowiłam sięgnąć po jego najnowszą powieść na polskim rynku o tytule – Ekspedycja. Autor zadebiutował w 1999 roku, a jego powieści nieprzerwanie odnoszą sukcesy. Pozwalają odkrywać tajemnice, zwiedzać zagadkowe i trudno dostępne tereny – być niczym Indiana Jones. Czy Ekspedycja jest powieścią, która zachwyca swoim rozmachem oraz klimatem? Czy odnalazłam w niej to co najlepsze w powieściach przygodowych?

„W tym miejscu jest coś mistycznego – powiedział Norman.- Wysokie szczyty. Snująca się mgła. Soczysta zielona dżungla. Nawet powietrze pachnie życiem, jakby wiatr niósł substancję, która dodaje duchowi witalności.”s.35

Ekspedycja jest powieścią przygodową, w której nie zabrakło wątków dotyczących starożytnych cywilizacji, magicznych artefaktów i wypraw w głąb dżungli. Czy grupa naukowców badając ruiny podziemnej piramidy w peruwiańskich lasach i kilkusetletnie zwłoki w uniwersyteckim laboratorium w stanie Maryland zburzy istniejące dotychczas poglądy o kulturze Inków?

„W odróżnieniu od intensywnie badanych ruin Machu Picchu te ruiny były dziewicze.[…] Wyruszył z zespołem badawczym z Machu Picchu, prowadził go wzdłuż rzeki Urubamba i po dziesięciu dniach dotarł do znajdujących się pod górą Arapa ruin. […]nadając miastu przydomek Ruin w Chmurach.” s.35

Ekspedycja zdecydowanie zachwyca rozmachem i klimatem. Zawarte w niej wątki społeczne czy filozoficzne skłaniają do refleksji. Powieść zdecydowanie daje do myślenia. Zmusza do analizy tego w jakim kierunku zmierza ludzkość i co jest prawdziwą wadą naszego gatunku. Język powieści urzeka. Ekscytuje i porywa. AkcjaEkspedycji jest wartka. Poszczególne wydarzenia prowadzą do kolejnych, nadając jednocześnie tempa historii. Intrygi, wątki oraz problematyka powieści ze względu na swoją specyfikę [ala Indiana Jones] także nadają powieści pędu. Klimat dostosowany jest do wydarzeń dziejących się w powieści. Raz mroczny, wywołujący dreszcze – innym razem lekki i zabawny. Dodatkowego smaczku dodaje dwutorowość historii. Jako czytelnik mamy możliwość obserwowania badań nad odnalezioną mumią oraz brania pod lupę postępów jakich dokonują naukowcy przy odkrywaniu kolejnych poziomów piramidy.

Otoczenie oraz świat przedstawiony w powieści ze względu na swoją szczegółowość są niezwykle realistyczne. Przemierzając lasy, dżungle, jaskinie, wnętrze wulkanu czy piramid, autor ukazuje ich piękno, ale i mroczną naturę. Ich wizualizacja za pomocą języka często powodowała u mnie szybsze bicie serca.

„Dżungla wydawała się pełna kończyn, które sięgały ku niemu, próbując go schwytać w pułapkę. Ścieżka zdawała się pochylać to na jedną, to na drugą stronę. Serce tłukło mu w gardle, uszy wypełniał coraz potężniejszych huk, zagłuszający nawet okrzyki jego prześladowców. […] Daleko w dole widać było źródło huku: wśród czarnych kamieni kipiała spieniona biała woda.” s. 12

W powieści odnajdziemy wiele odniesień do mitologii, religii i kultury: Inków czy Mochica. Choćby opis podziałów społecznych, ceremonii i zwyczajów pogrzebowych czy ceramiki.

„Złoto było uważane przez Inków za pot Słońca, a srebro za łzy Księżyca”s.147

Wątki związane z kulturą Inków i Mochina oraz jej magicznymi artefaktami nadają powieści wymiar ezoteryczny, enigmatyczny i zagadkowy. Nadnaturalne i mistyczne elementy powieści znajdują swoje odzwierciedlenia w mitologiach wymienionych powyżej kultur, ale powieść odnosi się także do innych prądów filozoficzno-społecznych obecnych na świecie. Choćby dualizm, którego wiele znamion odnalazłam w Ekspedycji.

„Mochina…I Inkowie też…wierzyli w dualizm. W języku kiczua nazywa się to yanantin i yanapaque. Lustrzane odbicie, światło i mrok, to co na górze i to co na dole. -Yin i yang… – Otóż to. Dualizm znany jest w wielu kulturach „s.129

Ekspedycji spotkałam bardzo różnorodne postacie. Cichych i spokojnych naukowców, złowrogich, wręcz fanatycznych poszukiwaczy mistycznych artefaktów czy prostych i głęboko wierzących ludzi. Ta powieść to bogactwo charakterów. Choć osobiście brakowało mi w niej takiej ostrej, wręcz brawurowej postaci ala India Jones [Poszukiwacze zaginionej Arki 1981], Jack Hunter [Jack Hunter i zaginiony skarb Ugaritu 2008] czy Danny Freemont [Klątwa Tutenchamona 2006].  W tej książce nie zabrakło także humoru, ironii, groteski i lekkich złośliwości w interakcjach między postaciami. Bojowość oraz nadmierne bohaterstwo czy niezłomność także występują, jednak w wykonaniu typowych naukowców nie robią, aż takiego wrażenia.

Podsumowując w Ekspedycji odnajdziecie typowe dla powieści przygodowych elementy takie jak: nadmierny heroizm, nadludzkie zdolności bohaterów czy liczne zwroty akcji. Torewelacyjna książka, która spodoba się każdemu fanowi typowych powieści czy filmów przygodowych. Książka zachwyca – szczególnie jej klimat, świat przedstawiony oraz mitologia i intryga. I tym razem James Rollins nie zawiódł mnie, ba zaskoczył i to nie raz. Zdecydowanie będę wracać do jego powieści i poznawać nowe. Przede mną jego kolejna powieść o wyprawie do wnętrza ziemi.

Tekst ukazał się także na mojej stronie. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-12-14, Ocena: 6, Przeczytałam, x 52 ksiażki 2014,
Świetna powieść przygodowa. Trzyma w napięciu do ostatnich stron. Mamy tu wykopaliska archeologiczne, zaginione wioski Inków, trochę inkwizycji, kilka dziwnych stworów, do tego poszukiwaczy tajemniczej substancji o niezwykłych właściwościach i odrobinę romansu. Dla mnie połączenie idealne! Polecam!
Link do opinii

Ta książka sprawiła, że zaczęłam się zastanawiać dlaczego od dawna nie sięgałam za powieści przygodowe. To wspaniałe zaangażowanie czytelnika w wykreowany świat. Od pierwszych zdań widomo, że właśnie wyrusza się w bardzo ciekawą podróż. Indiana Jones XXI wieku!

Link do opinii

Wartka akcja porywa w świat tajemnic Inków ich dziwnej substancji, trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Link do opinii
Avatar użytkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2017-07-14, Ocena: 6, Przeczytałam, książki 2017, Mam,
Avatar użytkownika - selwka
selwka
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - salemeczka
salemeczka
Przeczytane:2016-02-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 2016,
Inne książki autora
Kolonia diabła
James Rollins 0
Okładka ksiązki - Kolonia diabła

Jaskinia w Górach Skalistych. Setki zmumifikowanych zwłok. Prawo do nich rości sobie indiańska społeczność. Ale w jaskini jest coś jeszcze – tabliczki...

Oko Boga
James Rollins0
Okładka ksiązki - Oko Boga

Na orbicie okołoziemskiej pojawia się nowa kometa. Wysłany w jej kierunku satelita badawczy, zwany Okiem Boga, przesyła na ziemię zatrważający obraz: całe...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy