Konfucjusz mawiał: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Ta myśl przyświeca również twórcom i propagatorom edukacji bazalnej, której głównym założeniem jest właśnie towarzyszenie dziecku w rozwoju, wspieranie go w poznawaniu i doświadczaniu otaczającej rzeczywistości. Nie chodzi tu o bierne przekazywanie wiedzy od nauczyciela do ucznia, ale o jej wspólne szukanie, nabywanie i utrwalanie.
Andreas D. Fröhlich i współautorzy nie tylko szczegółowo charakteryzują zasady stymulacji bazalnej, ale przede wszystkim dokładnie pokazują, jak prowadzić ją na co dzień. Tłumaczą, jak planować zajęcia, jak wyznaczać i osiągać realne cele oraz jak wychowywać i przekazywać wartości. Dzielą się również wieloma propozycjami zajęć edukacyjnych dla dzieci z głęboką niepełnosprawnością. Opisywana przez nich metoda zyskała już uznanie specjalistów zachodnich, w Polsce zaś z każdym dniem zdobywa nowych zwolenników, którzy w swojej codziennej pracy przekonują się o jej skuteczności. Niniejsza książka będzie dla nich nieocenionym wsparciem.
O autorze:
Andreas D. Fröhlich – do 2006 roku profesor na Wydziale Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Koblenz-Landau. Od 1972 roku pracuje w centrum rehabilitacji Reha-Westpfalz z dziećmi z głęboką fizyczną i wieloraką niepełnosprawnością. Wraz ze współpracownikami stworzył metodę stymulacji bazalnej. Jest autorem licznych publikacji na ten temat, przełożonych na wiele języków. W swoich tekstach i wykładach porusza najważniejsze zagadnienia dotyczące funkcjonowania osób z głębokimi upośledzeniami.
Wydawnictwo: GWP
Data wydania: 2016 (data przybliżona)
Kategoria: Pedagogika
ISBN:
Liczba stron: 200
Tytuł oryginału: Bildung- ganz basal. Selbstbestimmt leben
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Renata Namińska