Dzikowy skarb II


Tom 1 cyklu Powieści Piastowskie
Ocena: 5.29 (7 głosów)

Seria powieści piastowskich Karola Bunscha doskonale wprowadza nas w czasy dawnych dziejów Polski. Opowiadania w których skład wchodzą: Dzikowy skarb I i II, Ojciec i syn I i II, Rok tysięczny I i II, Bracia, Bezkrólewie, Imiennik - śladem pradziada, Imiennik - miecz i pastorał, Przekleństwo, Zdobycie Kołobrzegu, Psie Pole, Powrotna droga, Wawelskie wzgórze, Wywołańcy, Przełom - oddają dość wiernie kawałek historii i nie pozwalają oderwać się od książek.

Informacje dodatkowe o Dzikowy skarb II:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 1970 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 8373660410
Liczba stron: 306
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Dzikowy skarb II

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dzikowy skarb II - opinie o książce

Aż zła jestem na swoją nauczycielkę od historii w liceum, że nie powiedziała nam o tak wspaniałej serii. O Jasienicy też nam nie powiedziała. Jedynie o Łojku, jakby to było najważniejsze. W bibliotece też mi tego nie pokazano. Mój dziadek tego nie znał. W sumie o JAsienicy powiedziały mi koleżanki na studiach, a o Bunschu OLX. Dlatego dopiero teraz zaczęłam czytać tę wspaniałą serię, cykl. Tyle tytułem skargi. 
Powieść jest napisana bardzo współcześnie, w typie przygodowym, walteroscottwskim. Teraz już tak powieści historyczne piszą wszyscy, którzy się tym parają, ale myślę, że w 1945, gdy powstał 'Dzikowy skarb', to wzorzec Kraszewskiego był popularniejszy. Powieść walteroscottowska zawiera postacie historyczne, ale i fikcyjne. Fikcyjnymi autor może dać więcej życia wewnętrznego, puścić poły fantazji. Tutaj mamy barwne postacie fikcyjne, ale zgodne z duchem epoki: Dzika, Szmatkę, Sofię, Zbrozłę. To oni trzymają oś narracji, ale w połączeniu z losami Mieszka i państwa Polan, zgodnie z wydarzeniami znanymi z historii. 
Powieść pokazuje więc kilka warstw. Warstwa pierwsza to losy Dzika i Szmatki. Obaj byli zbójcami, ale każdy z nich inaczej sobie ułożył życie. To postacie, którymi kierują inne motywy, inne mają hierarchie wartości i konstrukcję wewnętrzną. 
Druga warstwa to postać Mieszka i jego wbudowany w tok narracji konstrukt psychiczny pierwszego władcy Polski i człowieka, który zmienia losy kraju. Są też i inne postacie z tej epoki: Gero, Jordan, Adelajda, Dobrawa itd. 
Trzecia warstwa to wprowadzanie chrześcijaństwa do Polski. Nie jest to tu pokazane jak u Matejki lub w żywotach świętych, ale tak jak to musiało być naprawdę, czyli że było ono przeszczepiano powoli, jako coś obcego, wbrew ludziom. Mi się to kojarzyło, jak czytałam, z dylematem mojego pokolenia czy wybrać Unię Europejską dla Polski. Te obawy Polaków, czy nas nie 'zniemczą'. I decydujące przed referendum słowo papieża Jana Pawła II, że on jest za. Tu, w powieści jest podobnie z chrześcijaństwem. Mieszko wie, że to konieczność, że trzeba 'wybrać przyszłość', że to dobre dla kraju i że w sumie nie mamy wyboru..... Ale powieść pokazuje też, że wprowadzane tego do kraju prostym nie było. No z historii znamy, że niespełna pół wieku później bunt przeciwników wnuka Mieszka II prawie zniszczył wszystko, co było chrześcijańskie. Świadczy to o tym, że światopoglądu nie zmieni się ot tak. 
Czwarta warstwa to budowa państwa polskiego. Ta warstwa rozciągnie się na cały cykl. Przypuszczam, że w połączeniu w opowieścią o dynastii Piastów, ich sposobie panowania i tym, jak to wpłynęło na ziemie, na których mieszkamy. 
Podsumowując, mamy w powieści znakomitą, wartką fabułę, trochę historii w ciekawym wydaniu. Całość czyta się jednym tchem i wcale się nie zestarzała pomimo osiemdziesięciu lat. I widać to nawet na portalu sprzedażowym, gdzie usłyszałam o istnieniu tego cyklu. Książki są wciąż chodliwe, a powieści, które jeszcze trzy lata temu królowały na blogach, już nie są nawet wyszukiwane. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Historyczne, Mam,
Dzik odkrywa ciepło domowego ogniska, jednak Zbrozło wyciąga go na wyprawę, z czego nie jest zbyt zadowolona Sofia. Mieszko wraz ze swoimi ludźmi przyjmuje chrzest i rozpoczyna się chrystianizacja kraju, z czego nie wszyscy są zadowoleni, zwłaszcza, że duchowni coraz bardziej narzucają swoją władzę. Pojawia się też przyszły następca tronu. Ten tom trochę bardziej spodobał mi się niż pierwszy. O tym, że w 966 roku Polska przyjęła chrzest każdy dowiaduje się już na pierwszych lekcjach historii, lecz podręczniki nie podają szczegółów jak to naprawdę wyglądało. Bunsch przedstawia to bardzo barwnie i interesująco. Przygody fikcyjnych bohaterów sprawiają wrażenie, jakby czytelnik znalazł się w tych czasach naprawdę.
Link do opinii
Więcej o książce tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,dzikowy-skarb-i,8585. (Ocena: 5/6)
Link do opinii
Avatar użytkownika - annakp
annakp
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - MariaR
MariaR
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Inne, Mam,
Avatar użytkownika - powl
powl
Przeczytane:2012-03-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:1983-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Imiennik Miecz i pastorał
Karol Bunsch0
Okładka ksiązki - Imiennik Miecz i pastorał

W tej samej serii: Dzikowy skarb, Ojciec i syn, Rok tysięczny, Bracia, Bezkrólewie, Odnowiciel, Imiennik (Śladem pradziada), Przekleństwo, Zdobycie Kołobrzegu...

Warna 1444 O Zawiszy Czarnym opowieść
Karol Bunsch0
Okładka ksiązki - Warna 1444 O Zawiszy Czarnym opowieść

Poseł króla Zygmunta, graf Henryk, zastał Wielkiego Księcia Witolda w Oranach, gdzie kniaź zatrzymał się w powrotnej drodze z nowogrodzkiej wyprawy. Doszły...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy