Dziewczyny obławy augustowskiej

Ocena: 6 (1 głosów)

Młode, piękne, uśmiechnięte. Takie były w 1945 roku. Dlaczego okrutny los w ,,roku wyzwolenia" przerwał nić ich życia, w którym tak wiele jeszcze mogło się wydarzyć?

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku prowadzi śledztwo na temat mało znanej, największej ,,w wyzwolonej Polsce" i zupełnie do dziś niewyjaśnionej zbrodni stalinowskiej z lipca 1945 roku, nazywanej Obławą Augustowską. Na swoich stronach opublikował internetowych listę ofiar Obławy, wciąż uzupełnianą. Znalazły się na niej nazwiska 27 młodych kobiet. Autorkę zaciekawiło, kim one były i dlaczego zaangażowały się w ruch oporu. Czy poprzez działalność w podziemiu niepodległościowym swoich rodziców, mężów, czy narzeczonych, a może zupełnie bez ich wiedzy? Czy były łączniczkami, sanitariuszkami, walczyły z bronią w ręku, a może odrywały inne role? Autorka szukała ich śladów przez rodziny i znajomych, jeżdżąc po wioskach i miasteczkach północno-wschodniej Polski, szperając w nielicznych archiwaliach. Dzięki temu powstała dokumentalna książka, drugie - po Obławie Augustowskiej (Bellona SA, Warszawa 2015) - dzieło Teresy Kaczorowskiej poświęcone tej powojennej zbrodni, nazywanej ,,małym Katyniem".

Informacje dodatkowe o Dziewczyny obławy augustowskiej:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2017-12-07
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311152342
Liczba stron: 300
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Dziewczyny obławy augustowskiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dziewczyny obławy augustowskiej - opinie o książce

Tak jak poprzednia książka tej autorki opowiada o lipcu 1945 roku i o obławie, która miała na celu ,,usunięcie'' elementu antyradzieckiego. Ta jednak w opowiada o dziewczętach, które ,,zaginęły'' w jej wyniku. Były młode, świat stał przed nich otworem. Wszystko skończyło się pewnego dnia... wtedy to ostatni raz widziały ich rodziny. Potem ślad po nich zaginął. Rodziny nigdy nie dowiedziały się co się z nimi stało. Dodatkowo nie mogły o tym mówić głośno. Teraz po wielu latach wiedza o obławie starje się coraz większa. I dobrze. Musimy o tym pamiętać. Tymbardziej, że Rosja i Białoruś nie pozwalają na zapoznanie się z ich archiwami i być może znalezienie śladu co się z tymi osobami stało.

Link do opinii
Inne książki autora
Obława augustowska
Teresa Kaczorowska0
Okładka ksiązki - Obława augustowska

Książka Obława augustowska przybliża mało znaną, a największą w powojennej Polsce i zupełnie do dziś niewyjaśnioną zbrodnię stalinowską z lipca 1945 roku...

Dzieci Katynia
Teresa Kaczorowska 0
Okładka ksiązki - Dzieci Katynia

Książka reporterska, która przedstawia opowieści przekazywane przez tych, którzy w Katyniu stracili swoich bliskich. Opisuje jak potoczyły...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy