Farida Khalaf ma 18 lat. Właśnie ukończyła przedostatnią klasę gimnazjum i cieszy się na czekające ją wakacje. Ale ten rok jest pod każdym względem inny: w sierpniu 2014 roku na jej spokojną rodzinną wioskę Kocho napadają terroryści z ISIS. Spędzają wszystkich mężczyzn i chłopców ze wsi i zabijają ich. Dziewczęta i kobiety biorą w niewolę. Przez cztery miesiące Farida przeżywa piekło na ziemi. Jest sprzedawana jako niewolnica różnym mężczyznom. Przechodzi z rąk do rąk, jest gwałcona i bita niemal do nieprzytomności. Ale udaje jej się przetrwać. Doznane okrucieństwa umacniają w niej odwagę, aby się przeciwstawić gnębicielom. Wraz z sześcioma innymi dziewczętami, którym przewodzi, ucieka przez pustynię. Po drodze spotyka je wiele dramatycznych przygód.
Ile może wytrzymać jeden człowiek? Tortury, wysiedlenie, wykorzystywanie - Farida ciągle zmaga się z konsekwencjami terroru ISIS. Farida jest bardzo silna, ma serce jak lwica, i na szczęście, jej wiara w Boga jest wystarczająco mocna, aby pomóc jej przetrwać wszystkie kryzysy. Niesamowita historia, która boli - i woła o to, aby nigdy nie milczeć i się nie poddawać.
Frank Heinrich, przewodniczący Komisji Praw Człowieka i Pomocy Humanitarnej w Bundestagu
Andrea C. Hoffmann studiowała w Lipsku i Florencji psychologię i dziennikarstwo i uzyskała doktorat w dziedzinie medioznawstwa na uniwersytecie w Lipsku. Pracowała jako wolontariuszka w ,,Frankfurter Runsdschau", a także w wielu innych niemieckich i szwajcarskich gazetach i czasopismach. Od roku 2004 Hoffmann jest zatrudniona jako specjalistka od zagadnień Bliskiego Wschodu w dziale zagranicznym magazynu ,,Focus". Jest autorką licznych reportaży z Iranu, Afganistanu, Pakistanu, Iraku, Turcji, Libanu, Syrii, Egiptu, a także z krajów afrykańskich i latynoamerykańskich. W swoich książkach przedstawia przede wszystkim losy kobiet w krajach muzułmańskich. Jej utwory przetłumaczono dotąd na kilkanaście języków. Andrea C. Hoffmann mieszkała w Stanach Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, Nikaragui i Iranie. Zna wiele języków obcych. Naucza w różnych szkołach wyższych, między innymi w Monachium, Dżakarcie, Ilmenau i Monachium. Za swoją twórczość otrzymała kilka nagród literackich.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-09-08
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 304
Przeczytane:2019-03-10,
Farida miała wspaniałą rodzinę i piękne marzenia. Swe życie opierała na miłości do bliźnich, sile wiary i determinacji w dążeniu do celu. Pewnego dnia to wszystko zostało jej odebrane. Bojownicy ISIS porwali ją z domu, rozdzielili z rodziną i przekazali na sprzedaż jako seksualną niewolnicę.
To nie pierwsza historia o skrzywdzonej dziewczynie i ISIS, jaką miałam okazję czytać. Nie oznacza to jednak, że moja wiedza na ten temat ma się dobrze, a emocje towarzyszące lekturze mogły osłabnąć. Wręcz przeciwnie. Cenię powieści ukazujące sytuację kobiet na świecie, umożliwiające mi poznanie innych kultur i dostarczające zarówno wiedzy, jak i emocji. Ten tytuł zdecydowanie do takich należy.
Zanim to wszystko się zaczęło, a Farida straciła swe życie, była zupełnie normalną dziewczynką. Grzeczną, zdolną, skupioną na wpojonych jej zasadach. I właśnie taką ją poznajemy. Pierwsze strony książki dotyczę jej życia przed, życia prostego, ale szczęśliwego. Bo potem było już tylko PO.
Bohaterka książki przeżyła piekło, a za sprawą jej relacji otrzymujemy możliwość uczestniczenia z nią w tych wydarzeniach. Poznajemy działanie ISIS na różnych frontach. Ich manipulacje, kłamstwa, sposoby osiągnięcia celu. A do tego dążą za wszelką cenę, wierząc, że ich plany mają charakter nadrzędny, są jedynymi właściwymi. A na czym im zależy? Na szerzeniu wiary w jedynego prawdziwego Boga.
To kolejna książka, która pokazuje ciemnie strony Islamu i wszystkie podłości, które kryją się pod przykrywką dążenia do nawrócenia. Temat będący bardzo na czasie, powracający często i głośno za sprawą bieżących wydarzeń. Historia Faridy to kolejny dowód na to, że wydarzenia tego typu faktycznie mają miejsce, że to nie są jedynie puste słowa, a zagrożenie jest realne. Nasza bohaterka jest jazydką, a więc w mniemaniu ISIS niewierną.
Farida zrobiła na mnie duże wrażenie. Za sprawą swojej siły, determinacji, a także wiary. Nie mogłam uwierzyć, że jej oddanie Bogu może być tak silne, a wpojone zasady tak istotne, nawet w obliczu utraty życia, gdzie ludzie tak często są skłonni oddać i zrobić wszystko, by je ocalić. Ona była gotowa zginąć dla swoich ideałów. Takie sylwetki mogą nas natchnąć, czegoś nauczyć, stanowić wzór, skłonić do refleksji. Młoda i niedoświadczona, a jednak dojrzała i pewna swego.
To nie jest książka, z której akcja gna w zawrotnym tempie i wciąż nas zaskakuje. Bo przecież nie o to w niej chodzi. Śledzimy losy Faridy, wiedząc, że w końcu wygra swą walkę, ale wcześniej podążamy za nią w jej drodze przez mękę. Przekonujemy się, jak brutalni potrafią być ludzie, jak nieludzcy w swojej potworności.
Cieszę się, że miałam okazję poznać ten tytuł i historię Faridy. Wierzę, że warto poświęcać czas takim lekturom.