Bez tej książki nie byłoby ani Dżumy Alberta Camusa, ani Innego świata Gustawa Herlinga-Gudzińskiego. Napisana jak reportaż, położyła podwaliny pod literaturę, która stawia człowieka twarzą w twarz z problematyką zagłady. Ale Dziennik roku zarazy Daniela Defoe to nie tylko dokument o zarazie, która nawiedziła Londyn w 1665 roku, to również powieść historyczno-obyczajowa, której bohaterem jest City. To powieść-metafora, z zapowiedzią kolejnej zarazy. Właśnie dlatego badacze Defoe dopatrują się w niej "kontynuacji Robinsona Cruzoe".
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2022-06-16
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 368
Tytuł oryginału: A Journal of the Plague Year
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jadwiga Dmochowska
"W ostatnich latach spędzonych w Maryland i Wirginni zdarzyło się Moll Flanders wiele miłych przygód, które czynią ten okres jej życia szczególnie powabnym..."...
Przeczytane:2023-07-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2023, Mam,
Jeśli ktoś oczekuje pozycji podobnej do "Dżumy" Camusa, może sobie tą pozycję spokojnie darować. Nie ma tu głębokich psychologicznych rozważań, ani rozterek wewnętrznych. Jednak jest to najciekawszy obraz człowieka baroku jaki znam. Możemy wyraźnie odczuć rozciągnięcie między bezkrytyczną religijnością, a rodzącą się naukowością doby oświecenia. Polecam każdemu, kto chciałby zrozumieć tamte czasy.