Dzień mrówek

Ocena: 5 (1 głosów)
Drugi tom fenomenalnej, bestsellerowej trylogii o mrówkach wciąga nas jeszcze głębiej w świat hipnotyczny i przerażający, świat stłoczonych milionów perwersyjnych, drapieżnych i fascynujących stworzeń. W Fontainebleau dochodzi do serii tajemniczych morderstw: jako pierwsi giną bracia Salta, cenieni chemicy. Komisarz Jacques Mélies ma wyjaśnić zagadki tych śmierci. Młoda dziennikarka Laetitia Wells również włącza się do śledztwa... Fala morderstw przetaczająca się przez Paryż, duet dość osobliwych detektywów, zagadka i miliony małych, sprytnych stworzeń w tle, czyżby tylko w tle?

Informacje dodatkowe o Dzień mrówek:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2015-04-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7999-200-3
Liczba stron: 448

więcej

Kup książkę Dzień mrówek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dzień mrówek - opinie o książce

Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2022-03-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

Mrówki zapewne wielu osobom kojarzyć się będą z maleńkimi i nieco uciążliwymi istotami, które należy zwalczać środkiem owadobójczym. Nielicznym mogą kojarzyć się również z pracowitymi istotami tworzącymi własną odrebną cywilizację. W moim odczucviu mrówki są ciekawymi choć maleńkimi istotami. Powieść Bernarda Werbera, a właściwie już drugi tom z cyklu "Trylogia mrówcza" również dotyczy mrówek, ich społeczności oraz społeczności ludzkiej. Nie może zabraknąć również odrobny filozofii reprezentowanej przez pewnego naukowca zafascynowanego mrówczą społecznością. Jednakże ... czy rzeczywiście powieść Bernarda Werbera zasługuje na uwagę? 

 

Trzech braci Salta ginie w niewyjaśnonych okolioczościach. Sprawę zaczyna badać policjant Mellies oraz dziennikartka Laertitia Wells. Poczatkowo policjant nie znajduje poorzumienia z dziennikarką a naswet dochodzi między nimi do konflikt; ponadto nie do końca zostało wyjaśnione zaginęcie Jonatana Wellsa i pozostalych osób. Tymczasem głęboko pod ziemią toczy się walka między kilkoma gatunkami mrówek, które starają się chronić swoje terytorium. Niebawem mrówki zaczynają się porozumiewać z tajemniczymi Palcami, które dla niektórych mrówek zdają się być nawet bogami. 

 

"Dzień mrówek" jak sam tytuł wskazuje, jest kontynuacją trylogii autorstwa Bernarda Werbera a zarazem pasjonującą opowieścią o zyciu i zwyczajach tych maleńkich stowrzen. W powieści nie może zabraknąć filozoficznych rozważąń na temat mrówek w postaci notatek, które wyszsły spod pióra pewnego naukowca. Jego rozważania, spisane w formipre encyklopedycznych notatek, wydają się być tak samo interesujące jak życie mrówek. Na uwagę zasługują również zagadki przedstawione w powieści Bernarda Werbera, które są niczym innym jak matermatyczną ( i filozoficzną ) łamiglówką mające niebagatelne znaczenie w całej powieści. Ciekawy wydaje się również wątek niewyjaśnionego mordestwa trzech braci. Pocza+kowo uważano, że bracia Salta zmarli .... ze strachu. Policja zdaje się być daleka od rozwiązania zagadki tożsamości mordercy a pomiędzy Meliesem a Laetitią Wells dochodzi do sprzeczek i nieporozumień. 

 

Po uważnej lekturze książki doszłam do wniosku, iż życie mrówek jest niemalże tak samo ciekawe jak życie ludzi.Mrówki słyną głównie z pracowitości oraz z tego, iż tworzą uporządkowaną społeczność. W odróżnieniu od ludzi mrówki były dobrze zorganizowane i solidaryzowały się ze sobą. Jedna z mrówek będąca w kontakcie z człowiewkiem podsumowała dobitnie żywot ludzki: "Wasza wiedza podstwowa jest przestarzała. Przeszłosć uniemożliwia patrzenie w przyszłość. Dawne sukcesy nie pozwalają wam osiągać nowych dzisiaj. Dawna chwała jest waszym najgorszym wrogiem. Widziałam tych naukowców w telewizji. Powtarzają w kółko dogmaty. W szkołach ogranicza się wyobraźnię dzieci sprawozdaniami z zastygłych na zawsze. dowiadczeń. Następnie każecie studentom zdawać egzaminy, chcąc w ten sposób upewnić się, że nie będą próbowali modyfikować owych doświadczeń". 

 

Narracja prowadzona jest zarówno z perspektywy mrówek jak i ludzi. Możemy poznać bliżej to qw jaki sposób mrówki postrzegają ludzi i jak ludzie postrzegają mrówki. 

 

Uważam, że jest to ciekawa powieść, gdyż przedstawia życie mrówek z nieco innej perspektywy.Możemy zaobserowwać zwyvczaje mrówek i ich codzienne zmagania między sobą. Mrówki ukazują się nie jako odrębne jednostki a jako mrówcza społeczność, której celem jest między innymi ochrona swojego terytorium. Co więcej oprócz życia mrówek mozemy poznać życie innych zaginionych osób nieco uzależnionych od mrówek. Ludzka społeczność widziana oczami mrówek zdaje się być daleka od ideału lecz zostaje przez nie doceniona za kulturę.  W powieści pojawiają się też ( wspomiane już ) encyklopedyczne notatki przesiąknięte filozofią, która jest wartya uwagi. Serdecznie polecam tę powieść osobom zafascynowanym zarówno fantastyką jak i filozofią i matematyką. 

 

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl 

Link do opinii
Inne książki autora
Rewolucja mrówek
Bernard Werber0
Okładka ksiązki - Rewolucja mrówek

Czego mogą nam zazdrościć mrówki? Humoru, miłości, sztuki. Czego mrówkom mogą zazdrościć ludzie? Harmonii z naturą, nieświadomości istnienia uczucia strachu...

Proroctwo pszczół
Bernard Werber0
Okładka ksiązki - Proroctwo pszczół

Rene Toledano, profesor historii na Sorbonie, praktykuje regresywną hipnozę, podczas której może podróżować w czasie. W czasie jednej z podróży trafia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy