Historia Polski Konecznego, opowiedziana przystępnym dla młodych ludzi językiem, zabiera nas w niezwykle interesującą podróż po meandrach polskich dziejów. Ta opowieść jest wciąż żywa i stanowi źródło różnorodnej wiedzy.
Poznawanie przeszłości jest pasjonującym ćwiczeniem umysłu. Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży to nie tylko daty, liczby, nazwiska czy opis zmieniających się granic naszego kraju. Feliks Koneczny, opisując burzliwe dzieje ojczyzny, przekonuje, że historia Polski to nauka o zmianach, z którymi mierzył się nasz naród. Uczy, że ich znajomość to obowiązek i przywilej każdego, kto chce zwać się patriotą.
Dzieła historyczne Konecznego mają olbrzymią wartość nie tylko poznawczą, ale i wychowawczą. Kształtują bowiem ducha narodu, zachęcają do intensywnej pracy intelektualnej i organizacyjnej na rzecz ojczyzny. (...) sama lektura opisu dziejów dokonanych przez krakowskiego historyka jest niewątpliwie wielką ucztą intelektualną, do której każdego, zwłaszcza młodego Czytelnika, warto zawsze zachęcać.
prof. dr hab. Ryszard Polak
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2017-02-06
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 464
"Dzieje polski" to opowiadanie dla młodzieży, ale nie tylko! Warto dowiadywać się nieco historii w sposób obrazowy z humorem i bez sztywnych dat. Pamiętam z historii nudne i trudne do zapoznania się grube książki z historii, które miały sztywne ramy czasowe i suche fakty. Książka jest idealna dla młodzieży, ale szczerze polecam też dorosłym!
IG: Czytomanka
👉Historia naszego kraju została opowiedziana w taki sposób, żeby czytelnik nie nudził się podczas czytania i z chęcią do niej wracał. Właśnie w taki sposób powinna być opowiadania historii Polski!
👉Pięknie wydana, wzbogacona obrazkami, napisana ciekawym jeżykiem, łatwo przyswajalnym. Z takiej książki można zapamiętać więcej, niż z tradycyjnych tomów historycznych. Świetnie spędzony czas!
❗Ocena: 7/10
Rok szkolny już zakończony, mamy początek wakacji, a ja przychodzę dziś z książką do historii?
No tak, ale, ale...
To nie jest zwykła książka do historii, choć uważam, że tak ona powinna wyglądać.
Za moich szkolnych czasów historia nie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Były to suche fakty, ogrom dat i nazw, które pamiętałam tylko do najbliższej klasówki, a potem gdzieś ulatywały.
Książka "Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży" to powieść o przeszłości naszego kraju. Nawet najbardziej skomplikowane wydarzenia są przedstawione w taki sposób, że czyta się je jak książkę przygodową. Ciekawostki wtrącone w fakty sprawiają, że wiedza sama wchodzi do głowy.
Dzięki uzupełnieniu książki o nowe rozdziały historii XX i XXI wieku jest ona ciągle aktualna.
Książka, mimo że skierowana do młodzieży, ucieszy nie jednego dorosłego.
Zarówno ja, jak i mój mąż, przeczytaliśmy ją z wielkim zaciekawieniem. Podczas czytania niejednokrotnie dzieliliśmy się pewnymi spostrzeżeniami, dyskutowaliśmy na różne tematy, wymienialiśmy opinię. Szczególnie, gdy "przerabialiśmy" czasy obecne.
Polecam
Zasady działania parlamentu na przełomie XiX i XX wieku w Polsce i opinie na temat jego pracy....
Książka stanowi wybór tekstów, tego odkrywanego dziś na nowo historyka i historiozofa, poświęconych szeroko pojętej problematyce gospodarczej....
Przeczytane:2025-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
W szkole podstawowej bardzo lubiłam historię. W liceum to się zmieniło i spadła ona z piedestału – na samo dno, mogę dodać. Co się stało? Inny nauczyciel. Moja pani z podstawówki potrafiła cudownie opowiadać. Pan prowadzący ten przedmiot w szkole średniej zostawiał nas z podręcznikami i kazał samodzielnie przedzierać się przez meandry dziejów. A jak wszyscy wiemy, podręczniki niekoniecznie są napisane w fascynujący sposób. Chociaż znajdziemy autorów, historyków, którzy potrafią wspaniale pisać. Miałam przyjemność trafić na taką książkę. Jej tytuł to „Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży”. Pierwotnie została napisana przez Feliksa Konecznego, a wzbogacona o rozdziały na temat historii współczesnej dzięki Joannie i Jarosławowi Szarkom.
Jest to historia Polski napisana w naprawdę przystępny sposób. Oczywiście nie unikniemy dat, nazwisk, miejsc. Tak się po prostu nie da. Jednak, co jest bardzo ważne, autorzy – decydując się na układ chronologiczny – starają się pokazać ciąg przyczynowo-skutkowy. Opisać, co wywołało daną decyzję, jaki miała ona spowodować skutek i czy to się udało, a jeżeli nie to dlaczego. Myślę, że takie podejście pozwoli czytelnikom zrozumieć dynamikę pewnych procesów. Szczególnie, że mówimy o politycznych rozgrywkach, a te często są niejasne nawet dla dorosłego czytelnika, a co dopiero dla młodego, uczącego się człowieka.
Mówi się, że życie pisze najlepsze opowieści. Feliksowi Konecznemu (oraz Joannie i Jarosławowi Szarkom) udało się pokazać, że historią jest fascynująca. Pełna intryg, zimnych analiz i trudnych decyzji. Ale też, że nie brak w niej dynamicznych zwrotów akcji. Zaryzykuję stwierdzenie, że autorzy tej publikacji próbowali z historii Polski zrobić powieść. No dobra, bez dialogów, więc raczej nie w klasycznym rozumieniu tego słowa. Natomiast nie podlega dyskusji to, iż to świetni „opowiadacze”. I ja wszystkim dzieciakom życzę nauczycieli historii z taką umiejętnością opowiadania właśnie. A w razie czego zawsze można sięgnąć do książki „Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży”.