Dzieci Diuny


Tom 3 cyklu Kroniki Diuny
Ocena: 4.4 (10 głosów)
Inne wydania:

Arrakis zmienia się wolno, ale nieustannie. Pustynną niegdyś planetę w coraz większym stopniu pokrywa zieleń. Widząc tę transformację, bliźnięta Leto i Ghanima próbują ratować ginące czerwie. Gdy w stolicy przemawia tajemniczy Kaznodzieja, po osierocone przed laty dzieci Paula Muad'Diba przybywa jego matka...

Informacje dodatkowe o Dzieci Diuny:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011-10-31
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788373017269
Liczba stron: 528

więcej

Kup książkę Dzieci Diuny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dzieci Diuny - opinie o książce

"Niektóre działania mają koniec, a nie mają początku;
niektóre zaczynają się, a nie kończą.
Wszystko zależy od tego, gdzie stoi obserwator."

Zdecydowanie w takim wydaniu uwielbiam diunowskiego Herberta, we wspaniałym stylu nawiązującego do pierwszego tomu serii ("Diuna"), i choć druga odsłona ("Mesjasz Diuny") też mnie wciągnęła, to jednak klimaty "Dzieci Diuny" podpinają się pod najbliższe mojemu czytelniczemu sercu. Proponują mnóstwo materiału do intelektualnej rozrywki, podsuwają trafne przemyślenia do rozważań, czynią aluzje do wrażliwych aspektów funkcjonowania każdej cywilizacji. A zatem pojawia się mnóstwo okazji przeniesień ze świata fantastyki do rzeczywistej współczesności. Spoglądamy na groźne następstwa fanatyzmu religijnego, skrajnego doktrynerstwa, odkształcania mesjanistycznego kultu jednostki, łączenia wiary z władzą, metafizycznego uzależnienia, odbić przeszłych świadomości, krytycznego stanu, w którym łamanie prawa staje się grzechem. Obserwujemy dotkliwe skutki zakłócenia środowiska naturalnego, sprowadzenia na jałową spaloną planetę żywych zielonych ekosystemów. W imię dobrych założeń, poprawienia jakości życia mieszkańców, umożliwienia znaczącego rozwoju, ale z mrocznym przeczuciem katastrofalnych transformacji wywołanych przez ingerencję człowieka. Zerkamy na biurokratyczne monstra krępujące ludzkie życie. Czyż to wszystko nie brzmi szalenie znajomo? Czyż nie odnosi się pośrednio do obecnych czasów?

Autor kreatywnie i intrygująco zabarwia fabułę, czyniąc ją wielopoziomową, nieprzewidywalną, a nawet przewrotną. Dynamizm licznych przygód przeplata się z ekspansywnością niepokojących wizji. Rozległa sieć intryg i spisków otacza Leto i Ganimę, dziewięcioletnie dzieci proroka Paula Atrydy, obdarzone przerażającą mocą, władające technikami prana i bindu. Wiele stron pragnie je wykorzystać do osiągnięcia partykularnych celów. Herbert raczy czytelnika szerokim spektrum ciekawych postaci, znanych już z poprzednich odsłon serii, ale też nowych, które wzbudzają sympatię, antypatię, lub sprzeczny odbiór. Bohaterowie toczą wewnętrzne walki, podlegają ostrym rozterkom, balansują na niebezpiecznej linii igrania z losem, nie są oszczędzani przez pisarza, zatem nie możemy być pewni ani postaw, ani wzajemnych relacji, ani przetrwania. Kaznodzieja, Jessica, Alia, Stilgar, Duncan, Farad'n, zapewniają wciągającą historię, ale nie tylko oni wypływają wartkim nurtem na scenę incydentów, perypetii i dylematów. Przyciągają wyraziści i przekonujący aktorzy dynamicznego układu, którego porządek może pozostawać w delikatnej równowadze tylko przez jakiś czas. Powieść fantastycznie pochłaniająca, zgrabna narracja, umiejętne wskazywanie różnorodnych kontekstów, płynne angażowanie w atrakcyjny świat. Niewątpliwie zakochuję się w takich historiach. Wyczekuję spotkania z czwartym tomem, liczę, że będzie równie ambitny.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2021-11-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2021,

,,Dzieci Diuny" przodują nad swoją poprzedniczką, drugim tomem, powrotem do mistycyzmu i licznych odwołań filozoficznych. Nad Arrakis znów unosi się duch niepewnego losu i niedopowiedzeń. Ciekawie poprowadzono wątek przyszłego imperatora, regentki oraz gholi.
Za minus muszę policzyć bardzo dziwne, moim zdaniem nielogiczne, rozwiązania niektórych odnóg fabularnych. Do teraz nie mam wciąż zielonego pojęcia w jaki sposób nastąpiła przemiana jednego z głównych bohaterów (choć sam pomysł jest ciekawy i pasuje do koncepcji serii) i zupełnie nie przekonuje mnie sposób rozbudzenia pewnego rodzaju świadomości u bliźniąt.
Książki nie czyta się lekko, ale fani serii nie powinni być zawiedzeni.

Link do opinii

Niesamowita, wciągająca. Pozwala przenieść się do innego wszechświata.

Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-12-11, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Jest jakaś przewrotność i nieprzewidywalność w tej serii. Herbert napisał powieść pełną aluzji i odniesień (dot. religii, władzy, antropologii, ochrony środowiska), które spokojnie można przyporządkować do naszych czasów.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2024-03-07, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - NataliaJJ
NataliaJJ
Przeczytane:2023-04-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2023,
Inne książki autora
Oczy Heisenberga
Frank Herbert0
Okładka ksiązki - Oczy Heisenberga

Prawdziwymi władcami Ziemi od miliona lat są nieśmiertelni Nadludzie. Starannie strzeżone tajemnice modelowania genetycznego zapewniająca im pełną kontrolę...

Kapitularz Diuną
Frank Herbert0
Okładka ksiązki - Kapitularz Diuną

Szósty i zarazem ostatni tom oryginalnych „Kronik Diuny"  Kapitularz przechodzi z wolna transformację, w której wyniku Bene Gesserit...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy