Dyrygent

Ocena: 5 (1 głosów)

Powieść o wybitnym kompozytorze Dymitrze Szostakowiczu i dramatycznym oblężeniu Leningradu w czerwcu 1941 roku, gdy armia niemiecka starała się nalotami bombowymi i głodem skłonić mieszkańców miasta do poddania się. Większość kulturalnej elity miasta została ewakuowana, ale Dymitr Szostakowicz pozostał, by bronić miasta.

Muzycy, którzy mają wykonać jego VII Symfonię, głodują, ale przez pięć przeraźliwie zimnych miesięcy uparty dyrygent Eliasberg stara się doprowadzić ich grę do perfekcji. Walka o wirtuozowskie wykonanie symfonii przeradza się w walkę o życie.

Poruszająca powieść mieszkającej w Berlinie nowozelandzkiej pisarki, absolwentki Oksfordu, o niezłomności ludzkiego ducha i sile wybitnej muzyki. ,,Dyrygent" był najlepiej sprzedającą się powieścią w Nowej Zelandii w 2011 roku.

Informacje dodatkowe o Dyrygent:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2014-10-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788364700286
Liczba stron: 388

więcej

Kup książkę Dyrygent

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dyrygent - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Drugorzędny dyrygent, Karl Ilijcz Eliasberg, staje w oblężonym Leningradzie przed orkiestrą zagłodzonych, przypadkowo zebranych i skrajnie wycieńczonych ludzi, którzy bardziej przypominają gromadę żywych trupów niźli myślących i zdolnych do jakiegokolwiek działania muzyków. I choć członkowie owej orkiestry umierają z zimna i głodu, mdleją i nie są w stanie unieść instrumentu - Eliasberg mobilizuje ich do wykonania VII Symfonii Szostakowicza, odbieranej jako wielki symbol walczącego miasta, transmitowanej na cały świat, ku pokrzepieniu serc ginących leningradczyków i walczących żołnierzy. Zanim to jednak nastąpi towarzyszymy mu podczas snucia wspomnień o ponurym dzieciństwie, obserwujemy jego chorobliwą nieśmiałość i wycofanie. Widzimy go zestawionego z genialnym dyrygentem Mraczewskim, wyśmiewanego przez orkiestrę, przełożonych, wreszcie - lekceważonego przez jego najwiekszy autorytet: Dimitrija Szostakowicza. Mamy możliwość żzycia się z nim. Poznajemy jego głeboko skrywane marzenia i lęki, idące w parze z niebywałą konsekwencją, żelazną stanowczością, niekiedy wręcz okrucieństwem. I gdy przyjdzie mu dyrygować wykonaniem Symfonii Leningradzkiej - będziemy mu całym sercem życzyć powodzenia. Tymczasem jego muzycy, dysponujący zdezelowanymi instrumentami, będą umierać, spóźniać się na próby z powodu pogrzebów najukochańszych osób, zaś przebywający z dala od Leningradu Szostakowicz czekał będzie na cud i genialne wykonanie jego dzieła. Dzięki "Dyrygentowi" staniemy się nie tylko świadkami makabry, mordów i nieopisanych dramatów oblężonego Leningradu. Wkroczymy również do świata wielkich, leningradzkich muzyków. Przyjrzymy się romansom Szostakowicza, jego skomplikowanym relacjom małżeńskim i niemal nadnaturalnym przejawom muzycznego geniuszu. Poznamy również najdoskonalszego leningradzkiego skrzypka, Nikołaja Nikołajewicza, ogarniętego rozpaczą po śmierci żony, podejmującego bardzo trudne - i w konsekwencji dramatyczne - decyzje odnośnie córki. "Dyrygent" to powieść o pasji, która jest najwyższym priorytetem. Sprawą tak ważną, że wyzwala w ludziach bezwzględność i okrucieństwo. To również rzecz o dramatycznych, niekiedy skandalicznych wyborach, ambicji, którą można podziwiać lub potępiać, wreszcie o sile sztuki, która tańczy ze śmiercią i niesie tym samym prawdziwą nadzieję.
Link do opinii
Avatar użytkownika - planka1981
planka1981
Przeczytane:2018-01-10, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy