Drugi peron i inne opowiadania

Ocena: 6 (1 głosów)

„Wyjątkowa wrażliwość, niesamowity klimat i inspiracje klasycznymi opowieściami grozy to cechy twórczości Agnieszki Kwiatkowskiej, która z pewnością ma szanse zostać czołową autorką polskiej literatury grozy młodego pokolenia”.Łukasz Radecki

Informacje dodatkowe o Drugi peron i inne opowiadania:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Horror
ISBN: 9788394746339
Liczba stron: 90
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Drugi peron i inne opowiadania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Drugi peron i inne opowiadania - opinie o książce

Avatar użytkownika - slpablos
slpablos
Przeczytane:2017-12-14, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2013, 26 książek 2017, Mam,

Jedna z pierwszych pozycji, które pojawiły się w Biblioteczce Okolicy Strachu tylko pozornie jest niewielka. Klimatem, gęstością i finezją tych opowiadań można by obdzielić wiele tomów.
Agnieszka Kwiatkowska dała się poznać chociażby ze świetnego opowiadania Uczeń w Okolicy Strachu #2, będącym przetworzeniem motywów lovecraftowskich. Nie jest to jedyny mistrz, z którym chwyta się za barki. W opowiadaniach zawartych w tym tomie czuć ducha Klasyki. Po prawdzie, jeszcze nigdy, jak tu, w trakcie lektury nie miałem takiej ochoty wziąć się wreszcie porządnie za Grabińskiego czy Poe ( i pewnie tak by było, gdyby nie czytany po trochu Schulz; i tak dwa opowiadania Grabińskiego pochłonąłem w międzyczasie).

 Wstęp Krzysztofa Maciejewskiego tylko pozornie wydaje się na wyrost, laurką napisaną dla koleżanki po piórze. Ma stuprocentowa rację mówiąc o świetnym warsztacie i dbałości o treść. Brak tu zbędnych konstrukcji, błędów, niekonsekwencji. Jest w tym pisaniu coś eleganckiego, uroczego i urzekającego, z kart tchnie duchem jakimś staromodnym i niespiesznym. Śmiało można by je opowiadać przy popołudniowej kawie, podanej w pięknej filiżance stojącej na szydełkowanej serwecie nakrywającej ciemny mahoniowy stolik w przytulnym, mrocznym miejscu.
Celowo nie chcę pisać tu o treści opowiadań, bo nierzadko są bardzo krótkie, a ich konstrukcja niejako na to nie pozwala. Rzecz charakterystyczna, bo jak u Juliusza Wojciechowicza zwrot jest takim prawym sierpowym, u Piotra Kulpy szyderczym mrugnięciem, tak u Agnieszki Kwiatkowskiej ten zaskakujący moment szczytowy jest lekkim pęknięciem na andrucie rzeczywistości. Ta krucha ułuda zawala się, pokazując drugie oblicze, narzucając inne spojrzenie, przewartościowując treść danej historii. Autorka igra nie tylko z materią świata, ale i z czytelnikiem, zmuszając do wczucia się w czytaną treść.
Każde opowiadanie porusza inną strunę, każde błyszczy ciekawym pomysłem, widać - jak chociażby w tytułowym, świetnym Drugim Peronie - wpływy literackie przy jednoczesnym niepowielaniu ich wątków i schematów. Wspaniały, klaustrofobiczny Zaułek Zaginionych - o, do tego jeszcze pewnie wrócę; zresztą, jak do całego zbioru. Mamy tu bardzo klasyczną grozę w odświeżonym wydaniu, czającą się za rogiem,w cieniu, w zaułku, misternie spiętrzającą się w wyobraźni czytającego.
 Niby niecałe sto stron, lektura niedługa, ale szalenie wciągająca i wypączkowująca u czytelnika skojarzenia, obrazy, niemal synestetycznie pobudzająca (jak w Zapachu kamienia). Mam nadzieję na kolejne tomiki, ba, tomy opowiadań Agnieszki, bo tak dobrze skonstruowana, pomysłowa groza jest po prostu potrzebna.

Link do opinii
Inne książki autora
Drugi peron. Nowe wydanie zmienione i rozrzeszone
Agnieszka Kwiatkowska 0
Okładka ksiązki - Drugi peron. Nowe wydanie zmienione i rozrzeszone

WYDANIE ROZSZERZONE! „Drugi peron” jest jak podróż do innego świata, świata dusznych obrazów rodem ze „Strefy mroku”, a nad wszystkim...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy