reklama

Drugi mąż czwartej żony

Opinie o kryzysie małżeństwa i rodziny słychać z wielu stron: formułują je kościoły, rządy, partie polityczne, różnego typu organizacje. W 2014 roku pogląd taki wygłosił papież Franciszek; w 2020 roku Kongres USA na swojej stronie internetowej domagał się od rządu polityki wspierającej małżeństwa w obliczu trwającego od dekad spadku ich liczby; w tym samym roku ekspertka konserwatywnego polskiego think tanku Klub Jagielloński stwierdziła, że obecnie małżeństwa boimy się bardziej niż rozwodu; instytucja badawcza Pew Research Center przekonuje ponadto, że 25 procent milenialsów - czyli osób urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku - nigdy nie zawrze związku małżeńskiego, co jest najwyższym wskaźnikiem w historii.

Zanim jednak zaczniemy bić na alarm i z niepokojem pytać o los społeczeństw, warto zadać jedno proste pytanie: o jakim małżeństwie w ogóle się mówi? Jaki typ związku jest w kryzysie? Papieżowi Franciszkowi, Kongresowi USA, Klubowi Jagiellońskiemu i milenialsom (prawdopodobnie) chodzi o relację łączącą dwie osoby, bo w kręgu kultury judeochrześcijańskiej ten rodzaj małżeństw uchodzi za jedyny dopuszczalny prawnie i moralnie. Należy wszelako mieć świadomość, że w momencie, gdy ogłasza się stan pogotowia dla monogamii, inne typy małżeństw mogą się mieć bardzo dobrze. Ludzka kreatywność nie ogranicza się bowiem - o czym traktuje ta książka - do jednego modelu małżeństwa.

Informacje dodatkowe o Drugi mąż czwartej żony:

Wydawnictwo: Albus
Data wydania: 2021-11-24
Kategoria: Socjologia, filozofia

Kup książkę Drugi mąż czwartej żony

Drugi mąż czwartej żony - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytajka93
Czytajka93
Przeczytane:2022-03-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zapraszam wszystkich na recenzję książki pt. "Drugi mąż czwartej żony" autorstwa Waldemara Kuligowskiego.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Albus

Książka wprowadza nas w różne typy małżeństw jakie zawierane są na świecie. Ludzka kreatywność nie ogranicza się bowiem do jednego modelu małżeństwa. Małżeństwo może łączyć nie tylko dwie osoby, lecz także trzy, cztery albo jeszcze więcej. Żonami tego samego mężczyzny mogą być siostry. Mężami tej samej kobiety mogą być bracia. U Kikuju małżeństwo między dwoma kobietami ma taki sam status jak związek kobiety i mężczyzny. Procesy zawierania obu rodzajów małżeństw, jak i ceremonie ślubne nie różnią się między sobą.

Czy oficjalnym ślubnym partnerem może być osoba nieżyjąca?

W Sudanie Południowym lud Dinka i Nuerowie są przekonani, że, jeśli mężczyzna umrze bezpotomnie, przetrwanie zapewnia sobie wyłącznie dzięki kobiecie, która poślubi jego ducha. Taka ich tradycja. Sensem zawarcia takiego małżeństwa z duchem jest chęć przedłużenia trwania imienia, a także ochrona, dóbr czy ziemi.

W Chinach możemy zaobserwować status "związków postludzkich", łączących ludzi z robotami albo cyborgami. Czy miejsce w związku może zastąpić maszyna?

W Malezji popularną wersją jest poligymia. Wielożeństwo pojawia się jako podporządkowanie się woli mężczyzn, niektóre kobiety uważają to za sprzeczne z ideą partnerską, szacunku i miłości.

Czy związek monogamiczny może dać szczęście do grobowej deski? Czy małżeństwa to tylko prywatny wybór, czy może narzędzie manipulacji i przymusu jak w niektórych państwach? Odpowiedzi zawarte są w lekturze 😉.

Książka jest bardzo ciekawa. Poznajemy odmienność kultur i religii. Osobiście zawsze mnie fascynowała odmienność kulturowa. Podsumowując przytoczę cytat autora: " rozdziały tej książki proszę zatem traktować jako zaproszenia do wędrówki po niezwykle interesującym, a wciąż mało znanym polu ludzkiej kultury." Polecam 🔥 😉❤️.

Trzecia płeć świata
Waldemar Kuligowski0
Okładka ksiązki - Trzecia płeć świata

To nie jest książka o świecie minionym, po którym zostały dobre wspomnienia. Przeciwnie, dotyczy współczesności, a część z przedstawionych tutaj osób...

Z roślin, z dźwięków, z marzeń. Domy świata
Waldemar Kuligowski0
Okładka ksiązki - Z roślin, z dźwięków, z marzeń. Domy świata

Ktokolwiek wymyślił dom, stworzył coś więcej niż tylko obiekt materialny. Bo dom - jak w tytule tej książki - może być z roślin, dźwięków i marzeń, a nawet...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung