Joanna Jax - bestsellerowa autora, którą pokochały Czytelniczki - z zupełnie nową powieścią! Poruszająca historia rodziny, w czasach, gdy każdy dzień był niewiadomą. Rodzina Niemojskich próbuje odnaleźć się w trudnej rzeczywistości 1919 roku. Osiemnastoletnia Wiktoria, po ciężkiej chorobie, wkrótce opuści swoją ukochaną Warszawę i wyjedzie na wieś. Starszy z braci - Fryderyk - po wojnie pozostaje żołnierzem i wiąże swoją przyszłość ze służbą. Młodszy - Gustaw - myśli tylko o dobrej zabawie i hulaszczym trybie życia. Głowa rodu wraca do zdrowia po walce podczas wojny. Matka - Hortensja - udziela się natomiast charytatywnie i dba o domowe ciepło. Jak potoczy się rodzinna historia? Z jakimi wydarzeniami będą zmuszeni zmierzyć się bohaterowie? Jak losy Polski wpłyną na życie Rodu Niemojskich? W trudnych czasach... rodzina jest siłą!
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2020-07-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 503
Drugi brzeg to książka, w której dzieje się wiele dobrego i złego. Bohaterowie co chwila są stawiani przed trudnymi wyborami, które mają niebagatelny wpływ na to kim się staną w przyszłości. Przez to ich charaktery cały czas ewoluują. Dzięki doświadczeniu jakie zdobywają i trudnościom jakie ich spotykają stają się bardziej świadomi swoich potrzeb, nie bronią się przed rozlaniem swojej krwi za bliskich sercu i za Ojczyznę. Rodzeństwo Niemojskich jest świetnym przykładem tego jak powinny wyglądać relacje miedzy rodzeństwem. Niby każde z nich było inne, niby miało różne poglądy na niektóre temat i nie zawsze wybory jednego z rodzeństwa były akceptowane przez pozostałych, ale pokazali, że wspólnie można przezwyciężyć każdą burzę a więzy rodzinne są naprawdę niesamowitą bronią przed złem panoszącym się w świecie.
Z przyjemnością odnotowałam, że niniejsza lektura ma świetnie zarysowane tło. Jak już zaznaczyłam książka została umieszczona w czasie kiedy nasz kraj powoli zaczął odbudowywać się po 123 latach niewoli a na naszej wschodniej granicy powoli zaczynał się kolejny konflikt zbrojny-tym razem z bolszewicką Rosją. W Drugim brzegu mamy szansę poznać cały przekrój przekonań i wizji w jaką stronę powinna pójść Polska. Jak zwykle autorka w realistyczny sposób odmalowała obraz tamtych dni, które pokazały niezwykle męstwo zwykłych ludzi.
Drugi brzeg to książka, która wciągnęła mnie bez reszty. Przyjemne piórko, świetnie zarysowane tło i niebanalne postaci to duży plus tej książki. To także książka o uczuciach, które czasami są wręcz niepożądane i prawdziwych wartościach, za które warto oddać życie. Lektura ta pokazuje jak prosto jest utracić swoją Ojczyznę. Inaczej ma się z walką o jej odzyskanie lub obrona jej niepodległości. Książka uświadamia, że powinnyśmy być wdzięczni poprzednim pokoleniom za to, że możemy żyć w wolnym kraju. Naprawdę mamy wielkie szczęście.
Historia rodziny Niemojskich w latach 1918-1920
Pocztek jakoś mi się dłużył, ale im dalej "w las" tym było coraz lepiej
Młodość Soni Rusłanowny Gawriłowej, córki oddanego władzy naukowca z moskiewskiego uniwersytetu, przypada na najczarniejszy okres rządów Stalina. Dziewczyna...
Historia fikcyjna, dla której inspiracją były wydarzenia, które mogły mieć miejsce w rzeczywistości. Zakazana miłość z czasów wojny...
Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Zima 1919 roku, Polacy, którzy od niedawna cieszą się z odzyskanej po wielu latach niewoli, znowu niepokoją się o losy swojego kraju. Ojczyźnie zagraża bolszewicka Rosja, która chce napaść na Polskę i zaprowadzić swój "ład". Polscy żołnierze, znów muszą ruszyć do boju, by bronić ukochany kraj. Nadchodzi rok 1920 i pamiętny sierpień, który zapisze się na kartach historii, a wydarzenia tamtych dni, będą wspominane przez wiele, wiele lat. Na tle tych historycznych zawirowań, opisane zostało uczucie Wiktorii Niemojskiej i Piotra Kondratowicza. Ona pochodzi z domu, gdzie walka o wolność i wartości patriotyczne są stawiane na pierwszym miejscu, on wyrósł w podobnym środowisku, jednak w pewnym momencie zatracił swe korzenie i stanął po stronie bolszewickiej. Jak potoczą się losy tych dwojga, czy miłość jest w stanie pokonać wszystkie przeszkody i czy Piotr będzie w stanie zawrócić z błędnie wybranej drogi? Niebanalna historia miłosna, którą osadzono w dramatycznym, dla naszego kraju, okresie. Autorka powieści przemyciła wiele historycznych wątków, podkreślona została rola polskich kryptologów, wspomniano udział dzielnych lotników, którzy zdobywali dla armii ważne informacje, przywołana została także postać ks. Ignacego Skorupki. Świetna powieść, którą warto przeczytać, tym bardziej, że już 15 sierpnia 2020 minęła setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Mam nadzieję, że dzięki tej książce, wiele osób będzie chciało bliżej zapoznać się z okolicznościami tamtego wydarzenia.