Droga Steve'a Jobsa

Ocena: 5 (2 głosów)

Znakomicie napisana, fascynująca biografia, która rozprawia się ze stereotypowym postrzeganiem Steve'a Jobsa jako geniusza i drania.

 

Droga Steve'a Jobsa odpowiada na fundamentalne pytanie o życie i karierę współzałożyciela i prezesa firmy Apple: jakim sposobem młody człowiek, lekkomyślny i arogancki aż do tego stopnia, że wyrzucono go z własnego przedsiębiorstwa, stał się jednym z najbardziej skutecz-nych i wizjonerskich przywódców biznesowych naszych czasów?

 

Opierając się na obszernych wywiadach z osobami z najbliższego kręgu Jobsa, członkami rodziny, przyjaciółmi i konkurentami, uzna-ni dziennikarze - Brent Schlender i Rick Tetzeli - portretują Steve'a w świetle wydobywającym o wiele więcej odcieni i szczegółów niż opublikowane dotychczas biografie. Przeprowadzając dogłębną i zajmującą analizę początków kariery Jobsa, Schlender i Tetzeli tworzą solidny fundament opowieści o skomplikowanej, usianej przeciwnościami drodze, którą w poszukiwaniu nowej biznesowej tożsamości podążał współtwórca Apple'a. Ewolucja Jobsa, która rozpoczęła się od założenia firmy NeXT i przyspieszyła po zakupie Pixara w 1986 roku, to historia wzlotów i upadków, przebłysków geniuszu i błędów, a także niesamowitych, szczęśliwych zbiegów okoliczności.

 

Sam Jobs nie przepadał za oglądaniem się za siebie i roztrząsaniem minionych wydarzeń; tymczasem - jak pokazują autorzy - dopiero taka retrospekcja pozwala odkryć niewidoczne na pierwszy rzut oka wpływy, które przyczyniły się do jego późniejszego sukcesu. Jobs przejął wiele umiejętności menedżerskich od Eda Catmulla, prezesa Pixara; dojrzał, stając się po raz drugi ojcem na początku lat dziewięć-dziesiątych; wykorzystał szlak, jaki swoimi biznesowymi osiągnięciami przetarł na rynku komputerów osobistych Bill Gates; sporo też zawdzięczał skupionej wokół siebie ekipie lojalnych menedżerów, którą starannie osłaniał przed prasą. Jak twierdzi żona Jobsa, Laurene, Steve był ,,nieustannie uczącą się maszyną"; edukacja ta trwała zresztą przez cały czas po powrocie do Apple'a w 1997 roku.

Informacje dodatkowe o Droga Steve'a Jobsa:

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2015-10-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788365315083
Liczba stron: 616

więcej

Kup książkę Droga Steve'a Jobsa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Droga Steve'a Jobsa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Patrycja30733
Patrycja30733
Przeczytane:2016-01-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2016 ,
Książka Brenta Schlendra i Ricka Tetzeli to biografia założyciela znanej na całym świecie firmy Apple. Autorzy przedstawiają nam Jobsa jako biznesmena, ale przede wszystkim człowieka. Wielu z Was zna Jobsa jako zarozumiałego dupka, który jest indywidualistą i egoistą, który każdy sukces przypisywał sobie. "Droga Steva Jobsa" przedstawia nam jak ten zarozumiały Steve z mijającym czasem, z coraz większym gronem porażek, zmienia się z tego kim był w młodzieńczych latach na lepszego, a nawet można powiedzieć że bardziej doroślejszego człowieka. Autorzy postarali się przedstawić założyciela Apple z każdej strony zarówno pokazując jego wady jak i zalety. Czytając tą biografię parę razy zastanawiałam się jakby to było, gdyby Steve i Woźniak nie stworzyli pierwszego komputera "Apple", a później kolejnego urządzenia, które tak zrewolucjonizowało świat. Wyobrażacie sobie dzisiaj życie bez komputera? Ja jakoś nie mogę, a w latach siedemdziesiątych nikt nawet nie przypuszczał, że mógłby mieć w domu swój własny komputer, który byłby łatwy w obsłudze. Oczywiście w tamtych latach istniały już komputery, ale były to potężne maszyny, a żeby je obsłużyć trzeba było wykwalifikowanych ludzi. Jobs postanowił, że stworzy komputer osobisty, który będzie łatwy i prosty w obsłudze, a dzięki temu, że pewnego dnia wybrał się do fabryki Xerox PARC, zobaczył tam graficzny system operacyjny oparty na pracy z myszką i klawiaturą. Ten system graficzny idealnie wpasował się do planu Jobsa. W osobistym komputerze "Apple" zastosowano system podpatrzone w Xerox PARC w komputerze "Lisa". Niestety komputer okazał się niewypałem, ale mimo to krytycy bardzo pozytywnie komentowali nową grafikę. Steve Jobs to genialny biznesmen, a książka Schlendera i Tetzeliego świetnie przedstawia nie tylko to kim był z zawodu, ale także to jakim był człowiekiem. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Niektóre biografie są ciężkie i nie łatwo przez nie przebrnąć, jednak ta taka nie jest. Gorąco polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalenalesz
magdalenalesz
Przeczytane:2022-05-05, Przeczytałam, 2022,
Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015, Czytam z Legimi ,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy