Porywająca saga na tle burzliwej historii dwudziestego stulecia.
Moskwa, 1975 rok. Scenografka teatralna Nora Osiecka staje się właścicielką skrzynki z korespondencją swoich dziadków, Marusi i Jakowa. Po latach pozna historię ich miłości i skrywane rodzinne tajemnice. Śledząc losy zakochanych, cofniemy się do początku wieku, do Kijowa, gdzie dorastali autorzy listów -- wolnomyśliciele marzący o lepszym świecie, który miał nigdy nie nadejść. Dotrzemy też, już na początku XXI wieku, do tajnych akt KGB. Czego zdołamy się dowiedzieć o przeszłości Nory -- jej rodziny i narodu?
Tę misternie skonstruowaną, napisaną z Tołstojowskim rozmachem i dramaturgią Doktora Żywago, kronikę tworzą ludzie, dla których narodziny, ślub, zdrada, choroba, rozmowa z sąsiadką czy pierwsze kroki dziecka są równie ważne, co śmierć Stalina ogłoszona w porannym programie telewizyjnym.
Powieść oparta jest na dokumentach z archiwum rodzinnego autorki.
Drabina Jakowa w spektakularny sposób przedstawia rosyjską koncepcję sudba, czyli pojmowania losu jako swoistego więzienia, z którego nigdy nie można uciec. Chodzi tu o istotę samego życia jako niezbywalnie naznaczonego wyborami naszych przodków. Ta istota jest niezmienna, tak jak wieczni są aniołowie wspinający się po drabinie Jakuba.
,,The New York Times"
Przez ponad siedemset stron będziemy mocno, czasami wręcz odczuwając ból, przeżywać losy bohaterów i szukać paraleli między ich życiorysami a przeszłością naszych bliskich.
Galina Józefowicz, krytyczka literacka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2024-10-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 736
Tytuł oryginału:
Kto zna już dwie poprzednie książki Ludmiły Ulickiej, ten będzie zaskoczony, że tym razem rosyjska pisarka zdradziła kobiety na rzecz bohatera tytułowego...
Sonieczka poślubiła przebywającego na zesłaniu malarza. Zamieszkali w nędznej chatce na stepach. Kochali się, mieli zdrowe dziecko... Po latach wracją...
Czytam,