Doppelgänger. Sobowtór

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Szpiegowska powieść inspirowana historią jednego z najsłynniejszych agentów specjalnych PRL, który ukradł cudzą tożsamość, budując na tym fałszywe relacje i swoją karierę wywiadowczą.

Hans zjawia się w Strasburgu na przełomie lat 70. i 80. i wkracza w życie rodziny Steinerów jako odnaleziony po trzydziestu latach syn. Jego historia brzmi przekonująco: zaraz po wojnie został oddany w Polsce do adopcji i dopiero niedawno poznał prawdę o sobie.

Dzięki protekcji wuja Hans znajduje pracę w Parlamencie Europejskim, zakochuje się i urządza sobie nowe wygodne życie na ,,zgniłym" Zachodzie. Siermiężny i opresyjny PRL wydaje się już tylko odległym wspomnieniem.

Ale to właśnie tam i w tym samym czasie niejaki Jan Bitner z Sopotu, dowiaduje się, że jako dziecko został adoptowany, a jego biologicznymi rodzicami byli radziecki oficer i Niemka, którą po wojnie wysiedlono z Polski. Od tego momentu Jan za wszelką ceną próbuje rozwikłać zagadkę swojego pochodzenia.

Równoległe życiorysy Hansa i Jana zaczynają zbliżać się do siebie, gdy pierwszy z nich prowadzi niebezpieczną wywiadowczą grę, a drugi odkrywając swoją tożsamość staje się śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla swojego ,,sobowtóra", ale i dla samego siebie.

Film pod tym samym tytułem w reżyserii Jana Holoubka w gwiazdorskiej, międzynarodowej obsadzie, w kinach od 29 września.

Informacje dodatkowe o Doppelgänger. Sobowtór:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-08-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788326841071
Liczba stron: 336

Tagi: Współczesna proza literacka

więcej

Kup książkę Doppelgänger. Sobowtór

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Doppelgänger. Sobowtór - opinie o książce

Tym razem pozwoliłam sobie na powrót do lat osiemdziesiątych. To właśnie wtedy działo się w naszym kraju sporo i to właśnie w tym okresie osadzono fabułę tej książki.

 

Jan i Hans, połączeni tożsamością, którą jeden ukradł drugiemu. Na kłamstwie Hans buduje swój życiorys, a Jan zaczyna się bić z myślami kim rzeczywiście jest. Ich losy nieubłaganie zaczynają się do siebie zbliżać, a to okazuje się być niebezpieczne dla każdego z nich. Czy z tego starcia ktoś wyjdzie zwycięsko?

 

Ta szpiegowska powieść nie jest dokumentem, jednak to rzeczywistość była inspiracją. W czasach PRL-u agenci nie raz budowali swoje życiorysy na bazie cudzej tożsamości.

 

Powieść niezwykle, że tak powiem ,,zgrabna". Oprócz dawki szpiegostwa i sensacji, mamy tu niezły ładunek warstwy obyczajowej. Dla mnie to było dodatkowym atutem. Jest napięcie, jest wartka akcja, no i nie zabrakło zaskoczenia. Jednym słowem znalazło się w tej powieści wszystko to co gwarantuje doskonałą rozrywkę miłośnikom powieści szpiegowskiej, ale nie tylko

Link do opinii

,,Każdy dzień sprawiał, że coraz mniej pamiętał siebie z wtedy. Był teraz kimś, mającym przed sobą jasno określony cel, kto udowodnił, że potrafi dopasować się do nowych warunków i zareagować stosownie do okoliczności."

 

Literatura szpiegowska od dawna zachwyca czytelników swoją zdolnością do zakręcania historii i ukrywania tajemnic w gąszczu intryg. W tej fascynującej powieści czytelnik jest zaproszony w świat dwóch mężczyzn, których życiorysy splatają się na tle geopolitycznych napięć i międzynarodowych intryg.

 

Niezwykła siła tej powieści tkwi w zdolności autorów do budowania napięcia i trzymania czytelnika w napięciu. Fabuła rozwija się z hipnotyzującą prędkością, odkrywając kolejne tajemnice i intrygi. To literacka uczta, która nie pozwala oderwać się od lektury.

 

Okres przełomu lat 70. I 80. W Europie to doskonale wybrane tło dla tej opowieści. Napięcia między blokami wschodnim i zachodnim dodają głębi opowieści i wpływają na losy bohaterów. To nie tylko tło historyczne, ale istotny element wpływający na fabułę.

 

Język użyty w tej powieści jest po prostu znakomity. Autorzy potrafią malować obrazy słowami, tworząc atmosferę, która przenosi nas w czas i przestrzeń. Ich zdolność do budowania postaci i emocji jest niezwykła. Nawet bez szczegółowego opisu bohaterów, możemy wczuć się w ich historie i przeżycia.

 

,,Doppelganger. Sobowtór" stawia ważne pytania o tożsamość, tożsamość kulturową i narodową, prawdę i kłamstwo. Czy tożsamość może być tak łatwo manipulowana i zastępowana fałszywymi relacjami? Jakie są konsekwencje kłamstwa i prawdy, gdy splatają się w skomplikowany węzeł?

 

Ta powieść to nie tylko emocjonująca opowieść szpiegowska. To głębokie rozważanie o naturze tożsamości i wpływie przeszłości na teraźniejszość. To lektura, która nie tylko zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż przez świat intryg i tożsamości, ale także skłania do głębszych refleksji.

 

Pokuszę się o stwierdzenie, że to pozycja obowiązkowa dla miłośników literatury szpiegowskiej, a także dla tych, którzy poszukują literackich wyzwań. To opowieść o tajemnicach, emocjach i zagadkach, która zostawia czytelnika z wrażeniem, że właśnie przeżył niezapomnianą podróż przez świat intryg i tożsamości.

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa
Przeczytane:2023-08-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy