reklama

Dopowiedzenia

Dopowiedzenia to poetycka podróż, w której autor wspólnie z czytelnikami – między innymi poprzez zabawę formą, wchodząc w polemikę czy proponując grę w skojarzenia – raz jeszcze przeżywa różnorodne, napotkane na przestrzeni lat sytuacje, których osią są relacje międzyludzkie. Stąd nie brak w wierszach silnego ładunku emocjonalnego i ukrytych między wersami pytań – czym jest szczęście, jak znaleźć miłość, ubiec przeznaczenie. Dlatego właśnie Dopowiedzenia mogą być książką atrakcyjną zarówno dla początkującego czytelnika poezji, jak i wprawionego w lekturze konesera.

Bogusław Pieszycki – (ur. 1955 r.) pochodzi z Dolnego Śląska. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Psychologii prof. Stanisława Gerstmanna. Pierwsze utwory napisał jako nastolatek, będąc uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.

Informacje dodatkowe o Dopowiedzenia:

Wydawnictwo: Sorus
Data wydania: 2023 (data przybliżona)
Kategoria: Poezja

Kup książkę Dopowiedzenia

Dopowiedzenia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytadlo
Czytadlo
Przeczytane:2023-10-22, Ocena: 5, Przeczytałem,

Poetycka podróż przez emocje i refleksje

"Dopowiedzenia" to książka poetycka autorstwa Bogusława Pieszyckiego, która zaprasza czytelników do poetyckiej podróży przez różnorodne sytuacje z życia, skupiając się na relacjach międzyludzkich. Autor w tej książce wykorzystuje różnorodne formy i zabawę językiem, aby przekazać swoje myśli i uczucia. Doskonale operuje językiem i formą, tworząc wiersze, które skupiają się na istocie bycia człowiekiem.

Pieszycki prezentuje nam swoje spostrzeżenia, pytania i refleksje. Wiersze są pełne piękna i głębokich myśli, a jednocześnie niekiedy zabawne i lekkie, co sprawia, że są dostępne zarówno dla początkujących czytelników poezji, jak i doświadczonych koneserów.

Jednym z wierszy, który wyjątkowo zapadł mi w pamięć, jest "Przebudzenia. Wszystko w swoim czasie", gdzie autor opowiada o swojej duszy, jakby wcielając się w postać Prometeusza, ukazuje się jako słaby i nagi syn, który w swoich wierszach wtapia się w materiał ludzkiej egzystencji, przesiąkniętej krwią zbrodniczych gigantów. Jego dusza wydobywa się spod ognia niebieskiego, a jego wiersze to iskry pochodzące od słońca rydwanu. Przedstawia swoją wizję oczyszczenia i osiągnięcia szczytu Parnasu. Tekst ten emanuje pozytywną energią i wiarą w możliwość przekształcenia się i podniesienia na wyższy poziom. W tym wierszu autor posługuje się piękną i niezwykle plastyczną mową, która ożywia wiersz i pozwala czytelnikom wczuć się w emocje, jakie towarzyszą opisywanym sytuacjom.

W kolejnych wierszach autor skupia się na temacie miłości i wolności. Wnikliwie analizuje uczucia, pozbywając się wszelkich więzów, supełków i nałogów, które utrudniają prawdziwą miłość. Przekazuje czytelnikowi, że miłość jest możliwa, gdy osoba jest wolna od własnych ograniczeń i jest gotowa podjąć pracę nad sobą.

Oprócz tego "Obrazki. Rajdowa refleksja" to wiersz, który zaprasza do refleksji nad naturą i duchowym wymiarem świata. Tekst ten przypomina nam, że piękno można odnaleźć w prostych rzeczach, jeśli tylko mamy oczy dostrzegające to, co naprawdę istotne.

Książka ta jest pełna mądrych i pięknych wierszy, które prowadzą czytelnika przez różne aspekty życia i miłości. "Dopowiedzenia" to poetycka podróż, która z pewnością zainspiruje każdego, kto sięgnie po tę książkę, aby zastanowić się nad relacjami międzyludzkimi, emocjami i pięknem otaczającego nas świata.

Podsumowując, wiersze Pieszyckiego są nasycone emocjonalną głębią. Wyraża w nich swoje uczucia i myśli w sposób poetycki, co pozwala czytelnikowi głębiej zrozumieć tematy relacji międzyludzkich, szczęścia i miłości. Eksperymentuje z różnymi formami poetyckimi, co sprawia, że wiersze są ciekawe pod względem formalnym. To może przyciągnąć czytelników poszukujących różnorodności i nowatorskich podejść w poezji. Wiersze zawierają liczne symboliczne elementy, odniesienia do mitologii, historii i natury. To dodaje warstwę interpretacyjną i zachęca do głębszego zastanowienia się nad tekstem. Porusza filozoficzne tematy, takie jak pytanie o sens życia, szczęście i miłość, zachęcając do refleksji nad własnymi przekonaniami i doświadczeniami. Poza tym wiersze odnoszą się do upływu czasu i zmian, co jest uniwersalnym tematem poezji. Autor ukazuje, jak ludzkie doświadczenia ewoluują wraz z biegiem lat. Warto również zwrócić uwagę na dźwiękową stronę wierszy. Bogusław Pieszycki używa rytmu i dźwięku, aby wzmocnić swoje przekazy i nadać im bardziej poetycki charakter. "Dopowiedzenia" to zbiór poetycki, który wciąga czytelnika w introspekcyjną podróż przez ludzkie relacje i głębokie myśli. Autor łączy emocje, symbolikę i różnorodne formy, tworząc dzieło, które może przyciągnąć szeroki zakres czytelników, zarówno tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z poezją, jak i tych, którzy już są zapalonymi miłośnikami tej sztuki i pozostawi ślad w sercu każdego z nich.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski