Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Wszyscy Polacy to jedna wielka alkoholowa rodzina - mówi jeden z bohaterów książki Agnieszki Jucewicz, dziennikarki "Gazety Wyborczej", autorki bestsellerowych książek (m.in. Czując, Żyj wystarczająco dobrze) oraz Magdaleny Kicińskiej, autorki głośnej "Pani Stefy" oraz redaktorki naczelnej miesięcznika "Pismo". "Dom w butelce" to zbiór mocnych, głębokich rozmów z dorosłymi dziećmi alkoholików. Jakie wyglądało ich dzieciństwo? W jaki sposób uzależnieni rodzice wpłynęli na ich dorosłość? Kiedy rozmówcy uświadomili sobie obecność alkoholowego spadku w swoim życiu? Czy i jak udało im się od niego uwolnić? Kim są dzisiaj? Autorki wiedzą co mówią - jak same przyznają, książka jest również rozprawą z ich własnym, rodzinnym doświadczeniem.

Informacje dodatkowe o Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-09-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788326837364
Liczba stron: 360
Język oryginału: polski

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

więcej

Kup książkę Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików - opinie o książce

Bolało. Rozrywało serce i szarpało za powstałą ranę. Podszczypywało, kąsało i spluwało, a w powietrzu unosił się odór alkoholu, wymiocin oraz moczu. Zapach dzieciństwa tych, którzy musieli dorosnąć zbyt szybko. Którzy zamiast bawić się na podwórku z rówieśnikami starali się sprawić, by nikt się nie dowiedział, że pije matka, pije ojciec lub piją oboje, a gdy oni są trzeźwi, to zawsze zostaje rodzeństwo, które zatraca się w toksycznym życiu na przeróżne sposoby — czasami powielając wszystkie zaobserwowane błędy. Jedno destrukcyjne zachowanie próbowało pociągnąć następne. Milczenie wywoływało krzyk a krzyk milczenie. Przemoc psychiczna chwilami ustępowała tej fizycznej. Były krzyki, było wymachiwanie rękami i były gesty bezsilności. Ludzie bliscy sobie krwią znajdowali się bardzo od siebie daleko, choć przecież wystarczyłoby wyciągnąć rękę, by dosiagnąć cudzego cierpienia. Zamiast tego dzieci brały na siebie zbyt dużo, a dorośli zamiast je chronić, zamiast o nie dbać i zamiast zapewnić im choć namiastkę beztroski — dokładali kolejnych ciężarów.

 

Agnieszka Jucewicz (dziennikarka „Gazety Wyborczej) oraz Magdalena Kicińska (redaktor naczelna miesięcznika „Pismo") rozmawiają z ludźmi, których bliscy byli alkoholikami. Autorki zadają trafne pytania, ale nie zapominają o szacunku, który należy mieć do kogoś, kto decyduje się opowiedzieć o swojej przeszłości. Przeszłości trudnej, której daleko do szczęścia, a blisko do traumy. Dzięki ich pracy oraz odwadze dwunastu osób dostajemy smutny obraz rzeczywistości, jaka miejsce ma tuż obok. Tym razem odwrócenie wzroku i udawanie, że problemu nie ma, staje się jednak niemożliwe. Stajemy twarzą w twarz z wspomnieniami milczących dzieci, buntujących się nastolatków i dorosłych niepotrafiących poradzić sobie z ranami, ale znajdujących w sobie siłę, by spróbować zawalczyć o siebie na różne - mniej lub bardziej skuteczne — sposoby. Spotykamy się z rodzinami różnych klas społecznych, ale łączy je bagatelizowanie problemu, wstyd i ciągły lęk. W zetknięciu z alkoholem człowiek jest bowiem tylko człowiekiem i status społeczny nie ma tutaj znaczenia. Czasami łatwiej ukryć problem bliskich, czasami staje się to już niemożliwe. Czasami uparcie próbuje się im pomóc, wejść w ich skórę i żyć za nich, a czasami jedynym ratunkiem jest ucieczka. Historii jest wiele, a każda jest nieco inna, ale wszystkie warte są poznania. Bo otwierają oczy.

 

„(...) należą do pokoleń, które o piciu nałogowym nie mówiły. Tak oczywiste było, że w Polsce się pije. Się pije, się piło. I jeśli nic się nie zmieni — będzie się piło dalej. Bo alkoholizm nie jest wyłącznie chorobą alkoholiczki czy alkoholika. Wikła też jego bliskich — partnerki, partnerów, braci, siostry, dzieci, wnuki. Pojawia się w rodzinach pełnych, niepełnych, zamożnych i ubogich, inteligenckich, pracujących fizycznie. W wielkomiejskiej klasie średniej i w Polsce powiatowej, gminnej, wiejskiej. Chcieliśmy demokracji? Tu ją mamy."

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy