Podręcznik łączy wiedzę z zakresu anatomii czynnościowej i chorób układu kostno-stawowego. Uczy usystematyzowanego podejścia diagnostycznego do psów z kulawizną i szczegółowo omawia kolejne etapy postępowania z pacjentem. Jest bogato ilustrowany zdjęciami i rycinami anatomicznymi ułatwiającymi interpretację wyników badania palpacyjnego. W drugim wydaniu treści zostały zaktualizowane zgodnie z najnowszą wiedzą i wynikami innowacyjnych badań, a także uzupełnione o szczegółowe wiadomości dotyczące zaburzeń o podłożu neurologicznym.
Z ogromną satysfakcją przedstawiam książkę Diagnostyka przyczyn kulawizn u psów, w której szczegółowo omówiono zagadnienia związane z żywieniem, kinetyką i kinematyką kończyn oraz ich anatomią czynnościową i kliniczną, deficytami mineralnymi występującymi w okresie intensywnego wzrostu szczeniąt i u dorosłych psów, a także ich wpływ na powstawanie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Nowatorska analiza poruszania się psów w stępie, kłusie, skroczu, cwale i galopie, dokonana z zastosowaniem najnowocześniejszych aparatów i metod symulacji matematycznych, umożliwia całkiem nowe spojrzenie na proporcje trzysegmentowych odcinków kończyny piersiowej i miednicznej, kręgosłupa oraz miednicy w czasie poruszania się, co ma decydujący wpływ na ocenę wydolności i wytrzymałości aparatu ruchu psów. Zaburzenie tzw. inteligencji mechanicznej skutkuje powstaniem kulawizn. Najcenniejszą część książki stanowi rozdział poświęcony badaniu ortopedycznemu, w którym przedstawiono algorytmy postępowania. W części dotyczącej planowania leczenia wybranych schorzeń ortopedycznych znajdują się informacje na temat terapii chorób układu kostno-stawowego kończyn i miednicy z zastosowaniem współczesnych metod operacyjnych. Nowoczesna wiedza zawarta w tej książce, zilustrowana wysokiej jakości zdjęciami i praktycznymi filmami, jest przeznaczona nie tylko dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, lecz także dla lekarzy klinicystów zajmujących się leczeniem ogólnym małych zwierząt oraz rozpoczynających podyplomowe studia specjalizacyjne w zakresie chirurgii weterynaryjnej czy chorób psów i kotów.
prof. dr hab. Zdzisław Kiełbowicz
Postawienie rozpoznania w przypadku kulejącego psa może przysporzyć wielu trudności. Jednym z ważnych elementów oceny takiego pacjenta jest odróżnienie problemów związanych z poruszaniem się o przyczynach ortopedycznych od objawów porażennych lub niedowładów. W najnowszym wydaniu Diagnostyki przyczyn kulawizn u psów w rozdziałach poświęconych układowi nerwowemu w sposób przystępny i logiczny przedstawiono zagadnienia z zakresu neurologii, których znajomość pozwoli na trafną diagnozę.
prof. dr hab. Andrzej Pomianowski
Książka z materiałami wideo
Wydawnictwo: Galaktyka
Data wydania: 2023-03-25
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN:
Liczba stron: 264
Tytuł oryginału: Lahmheitsuntersuchung beim Hund Funktionelle Anatomie, Diagnostik und Therapie