Dezyderata

Ocena: 5 (2 głosów)
Jeden z najbardziej znanych utworów poetyckich XX wieku, w Polsce spopularyzowany przez Piwnicę pod Baranami. Wielokrotnie przedrukowywany z mylną, choć romantycznie brzmiącą informacją, że znaleziono go "w starym kościele w Baltimore w 1692 roku". Tak naprawdę powstał w latach dwudziestych minionego wieku, a jego autorem jest dziś niestety zapomniany amerykański poeta pochodzenia niemieckiego, Max Ehrmann."Dezyderata" ukazują się w ciekawej szacie graficznej, w postaci książeczki bogato ilustrowanej czarno-białymi ilustracjami z dołączoną płytą CD, na której można posłuchać Dezyderat czytanych w języku polskim i angielskim oraz w wykonaniu Piwnicy pod Baranami.

Informacje dodatkowe o Dezyderata:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788372781079
Czas trwania:9 min min.
Czyta: ROBERT GAMBLE, ZBIGNIEW GROCHAL, PIWNICA POD BARANAMI

więcej

Kup książkę Dezyderata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dezyderata - opinie o książce

Któż z nas nie zastanawiał się choć raz nad sensem życia? Nie szukał odpowiedzi na pytanie: jak żyć? Może i ją znalazł, gdy w jego ręce wpadł tekst Desideraty. Kilka lat temu została ona wydana w wersji książkowej ,,Dezyderata: życie - instrukcja obsługi", której autorem jest Amerykanin Max Ehrmann, poeta, dramaturg i filozof. Poemat jest jednym z najpopularniejszych na świecie, ma już 90 lat! Przez wiele lat jej tekst krążył jako anonim. I już na początku zrobił oszałamiającą karierę. W czasie drugiej wojny światowej Ehrmann otrzymał list od psychiatry wojskowego Merrilla Moore'a, w którym ten pisał tak: Pana poemat powinno się sproszkować i sprzedawać jako magiczny lek na dusze doktora Ehrmanna (s. 54). Coś w ty jest, skoro u podstaw powstania ,,Dezyderaty" leżała wewnętrzna potrzeba i pomoc innym, którzy potrzebowali pocieszenia i wsparcia jak autor. Gdyż zawiera cnoty, których ja sam najbardziej potrzebowałem. Kilkanaście zdań. Kilkanaście prawd, często tych najbardziej oczywiście oczywistych, o których ludzie zapominają w zabieganych czasach. To one ich zatrzymują choć na chwilę, zmuszają wręcz do zatrzymania się i uważnego przeczytania tekstu. Każde zdanie może stać się mantrą, szczególnie gdy ma się jakieś problemy, jest się w trudnej życiowej sytuacji. ,,Dezyderata" to uniwersalne przesłanie wiary, nadziei i miłości z gotowym wzorcem dążenia do szczęścia. Nie traci aktualności i siły przekonywania mimo zmiany czasów, tempa życia. Ważna jest strona graficzna książki i zapis. Ważna jest wielkość czcionki i jej kolor. Niektóre wyrazy są bardziej wyróżnione, a ich siłę przekazu wzmacnia odpowiedni dobór kolorystyki tła - biały, szary, czarny, pomarańczowy. Książkowe wydanie wzbogacają czarno-białe fotografie, które opracował Steve Barnett. Ciekawym dodatkiem jest płyta, na której jest Dezyderata w trzech wersjach. Pierwsza to wersja muzyczna w wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami, której mogłabym słuchać bez końca; potem jest tekst po angielsku i następny po polsku w tłumaczeniu Andrzeja Jakubowicza.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ot
ot
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Ebooki,
2014.02.21 Sensowne rady, ale (jak w przypadku każdej rady) na usta ciśnie mi się: "Łatwo powiedzieć...".
Link do opinii
Inne książki autora
Dezyderata
Max Ehrmann0
Okładka ksiązki - Dezyderata

\"Jeden z najbardziej znanych utworów poetyckich XX wieku, w Polsce spopularyzowany przez Piwnicę pod Baranami. Wielokrotnie przedrukowywany z mylną, choć...

Dezyderaty
Max Ehrmann0
Okładka ksiązki - Dezyderaty

Poemat w polsko-angielskiej wersji językowej....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy