Dezyderata

Ocena: 5 (2 głosów)
Jeden z najbardziej znanych utworów poetyckich XX wieku, w Polsce spopularyzowany przez Piwnicę pod Baranami. Wielokrotnie przedrukowywany z mylną, choć romantycznie brzmiącą informacją, że znaleziono go "w starym kościele w Baltimore w 1692 roku". Tak naprawdę powstał w latach dwudziestych minionego wieku, a jego autorem jest dziś niestety zapomniany amerykański poeta pochodzenia niemieckiego, Max Ehrmann."Dezyderata" ukazują się w ciekawej szacie graficznej, w postaci książeczki bogato ilustrowanej czarno-białymi ilustracjami z dołączoną płytą CD, na której można posłuchać Dezyderat czytanych w języku polskim i angielskim oraz w wykonaniu Piwnicy pod Baranami.

Informacje dodatkowe o Dezyderata:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788372781079
Czas trwania:9 min min.
Czyta: ROBERT GAMBLE, ZBIGNIEW GROCHAL, PIWNICA POD BARANAMI

więcej

Kup książkę Dezyderata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dezyderata - opinie o książce

Któż z nas nie zastanawiał się choć raz nad sensem życia? Nie szukał odpowiedzi na pytanie: jak żyć? Może i ją znalazł, gdy w jego ręce wpadł tekst Desideraty. Kilka lat temu została ona wydana w wersji książkowej ,,Dezyderata: życie - instrukcja obsługi", której autorem jest Amerykanin Max Ehrmann, poeta, dramaturg i filozof. Poemat jest jednym z najpopularniejszych na świecie, ma już 90 lat! Przez wiele lat jej tekst krążył jako anonim. I już na początku zrobił oszałamiającą karierę. W czasie drugiej wojny światowej Ehrmann otrzymał list od psychiatry wojskowego Merrilla Moore'a, w którym ten pisał tak: Pana poemat powinno się sproszkować i sprzedawać jako magiczny lek na dusze doktora Ehrmanna (s. 54). Coś w ty jest, skoro u podstaw powstania ,,Dezyderaty" leżała wewnętrzna potrzeba i pomoc innym, którzy potrzebowali pocieszenia i wsparcia jak autor. Gdyż zawiera cnoty, których ja sam najbardziej potrzebowałem. Kilkanaście zdań. Kilkanaście prawd, często tych najbardziej oczywiście oczywistych, o których ludzie zapominają w zabieganych czasach. To one ich zatrzymują choć na chwilę, zmuszają wręcz do zatrzymania się i uważnego przeczytania tekstu. Każde zdanie może stać się mantrą, szczególnie gdy ma się jakieś problemy, jest się w trudnej życiowej sytuacji. ,,Dezyderata" to uniwersalne przesłanie wiary, nadziei i miłości z gotowym wzorcem dążenia do szczęścia. Nie traci aktualności i siły przekonywania mimo zmiany czasów, tempa życia. Ważna jest strona graficzna książki i zapis. Ważna jest wielkość czcionki i jej kolor. Niektóre wyrazy są bardziej wyróżnione, a ich siłę przekazu wzmacnia odpowiedni dobór kolorystyki tła - biały, szary, czarny, pomarańczowy. Książkowe wydanie wzbogacają czarno-białe fotografie, które opracował Steve Barnett. Ciekawym dodatkiem jest płyta, na której jest Dezyderata w trzech wersjach. Pierwsza to wersja muzyczna w wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami, której mogłabym słuchać bez końca; potem jest tekst po angielsku i następny po polsku w tłumaczeniu Andrzeja Jakubowicza.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ot
ot
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Ebooki,
2014.02.21 Sensowne rady, ale (jak w przypadku każdej rady) na usta ciśnie mi się: "Łatwo powiedzieć...".
Link do opinii
Inne książki autora
Dezyderaty
Max Ehrmann0
Okładka ksiązki - Dezyderaty

Poemat w polsko-angielskiej wersji językowej....

Dezyderata
Max Ehrmann0
Okładka ksiązki - Dezyderata

\"Jeden z najbardziej znanych utworów poetyckich XX wieku, w Polsce spopularyzowany przez Piwnicę pod Baranami. Wielokrotnie przedrukowywany z mylną, choć...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy