Doktor Abby DiMateeo, stażystka na oddziale chirurgii szpitala Bayside w Bostonie podejmuje decyzję, która może zaważyć na jej przyszłej karierze lekarskiej. Kiedy podczas dyżuru dowiaduje się, że serce przeznaczone dla umierającego siedemnastolatka ma zostać poza kolejnością wszczepione żonie wpływowego milionera, wbrew przełożonym ratuje życie chłopca. Tymczasem, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pojawia się nowy dawca i planowana operacja dochodzi do skutku. Cud, czy tylko przypadek? Abby zaczyna stawiać niewygodne pytania. Okazuje się, że kartoteka dawcy została sfałszowana. Skąd zatem pochodził narząd do transplantacji? Poddana nieustającej presji innych lekarzy, by zapomnieć o sprawie, dociekliwa stażystka staje sie obiektem zaplanowanej kampanii, mającej na celu zniszczenie jej zawodowej reputacji. I nie tylko reputacji - wkrótce również jej życie znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie...
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału: Harvest
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jacewicz Agnieszka
Problem polega na tym, że zło nie zniknie — stwierdzi
ła. — Nawet gdy zasłonimy oczy i uszy, nadal będzie istniało.
Prawdziwy autorytet posiada ten, kto nigdy nie musi podnosić głosu, pomyślała.
Magnetyzm kobiet nie zależał od blasku ich skóry i włosów, lecz od tego, co wyrażały ich oczy.
Interniści polegali na swoich umysłach, a chirurdzy na swoich bezcennych rękach.
Życie to krąg i jego koniec jest zarazem powrotem do żródeł.
Chyba najgorsza książka Tess Gerritsen, którą przeczytałam. Sama tematyka i fabuła dość ciekawa, ale książkę "zabija" nadmierna ilość opisów medycznych i przewidywalność.
bardzo poruszająca książka. Na pewno nie dla każdego. Zostawia po sobie długie uczucie smutku, zwłaszcza jak ktoś nie lubi czytać o krzywdzie wyrządzanej dzieci. Kapitalizm pokazany pełną krasą. Uprzywilejowani biali ludzie którzy myślą, że wszystko im wolno, bo mają pieniądze
Bardzo dobry thriller medyczny. Akcja, fachowy język i bohaterka, którą da się lubić. Książka jest też bardzo poruszająca i zostaje w pamięci na bardzo długo. Tematyka bardzo trudna i pewnie nie dla każdego czytelnika. We mnie sceny opisane w książce (nie chce spojlerować) wywołały ogromną, społeczną niezgodę, a z drugiej strony uświadomiły, że takie rzeczy mogą mieć miejsce w kapitalistycznym świecie. Wpadam w melanholie gdy tylko pomyślę o takich dzieciach.
Dobra, mocna książka. Jednak nie dla wszystkich.
Moja historia z tą książką zaczęła się całkiem niespodziewanie. Zakupiłam ją na prezent dla mojej przyjaciółki, która gustuje w tego typu lekturach (zawsze się śmieje, że być może z racji wykonywanego zawodu czytuje ten rodzaj powieści). Jak dotąd nie zdarzyło mi się czytać thrillera medycznego, ale przyznaję, że moje pierwsze spotkanie z Tess Gerritsen uważam za bardzo udane.
Z tego co się dowiedziałam, właśnie dzięki tej książce autorka zasłynęła na rynku pisarzy amerykańskich, a jej nazwisko pojawiło się na światowych listach bestsellerów. Już od pierwszych stron powieści Tess Gerritsen ujawniła dużą umiejętność całkowitego wciągnięcia czytelnika w wykreowany świat swojej historii.
„Dawca” to świetny thriller poruszający bardzo aktualne sprawy. Opowieść jest bardzo realistyczna i zarazem przerażająca. Podejmuje temat celowości oddawania narządów do przeszczepów. Poza bardzo dobrą warstwą fabularną w treści zawarty został dodatkowy przekaz dotyczący etyki lekarskiej. Tess Gerritsen w bardzo wiarygodny sposób przedstawiła problem handlu ludzkimi organami. Staje się to jeszcze bardziej wstrząsające, gdy okazuje się, że w procederze tym biorą udział niewinne, niczego nie świadome dzieci i nastolatki. Łapówkarstwo i korupcja to problemy ogólnoświatowe. Nawet w tak delikatnej i ważnej sprawie jaką jest ratowanie ludzkiego życia metodą transplantacji, świat nie uniknie tych problemów. Sprawa rysuje się bardzo brutalnie – ludzi bogatych stać na kupno organów i wykonanie operacji poza kolejnością, a biedni, czekając na swoją szansę, często muszą umierać. Autorka pokazuje jak bezwzględni bywają ludzie dążący wyłącznie do zaspokojenia swoich potrzeb (głównie finansowych) i jak bardzo możemy się mylić co do osób, na których nam zależy.
Z drugiej strony czytając „Dawcę” uświadamiamy sobie jak wielką wagę ma cud ocalenia życia drugiemu człowiekowi.
Wrażliwy czytelnik powinien być przygotowany na dosyć brutalne i drastyczne sceny szpitalne obrazujące krew tryskającą z tętnic podczas operacji, śliskie, bijące serca ściskane w dłoni transplantologa, rozcinane piłą mostki i sceny z patologii – jako że jest to thriller medyczny.
„Dawca” to lektura dla osób poszukujących mocnych wrażeń. Trzeba mieć stalowe nerwy, a chwilami umieć poskromić swoją wyobraźnię, gdyż obrazy mogą zemdlić. Zachęcam do lektury, ponieważ u Tess Gerritsen nic nie jest takie, jakim się wydaje.
W latach 90-tych powieść została wydana pod tytułem „Żniwo”.
Na pokładzie międzynarodowej stacji kosmicznej orbitującej wokół Ziemi wybucha zagadkowa epidemia. Astronauci i naukowcy, zaatakowani przez nieznany...
Control was the word dr Toby Harper lived by. She strove to keep her life in order. But no one could have been prepared for the man she admits one quiet...