Czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój? Kim są i byli jej mieszkańcy? Jak żyli i żyją? Gdzie jest centrum miasta, a gdzie jego granice? I najważniejsze – czy da się na to wszystko odpowiedzieć przy pomocy abstrakcyjnego języka matematyki? Dane warszawskie to nowa publikacja Muzeum Warszawy, która opowiada o losach stolicy przy pomocy wykresów, map i przedstawień graficznych.
Dane warszawskie to część wystawy głównej w Muzeum Warszawy o tym samym tytule przeniesiona na papier. Tak jak ekspozycja, rezygnuje z klasycznej narracji historycznej, która w centrum zainteresowania stawia ważne postaci, wydarzenia polityczne i wojny. Ich miejsce zajmują infografiki – diagramy, mapy i wizualizacje danych – ilustrujące gwałtowne przemiany w przestrzeni Warszawy. Dwanaście tematycznych plansz o przejrzystej i oryginalnej formie schowanych zostało w eleganckiej teczce.
Kuratorzy wybrali dane, które są ze sobą porównywalne i dają możliwość pokazania długofalowych
zjawisk i procesów. Poszczególne rozdziały - Losy miasta, Pierwsze razy, Symbol Warszawy,
Warszawa w granicach państwa, Zmiany przestrzenne, Centrum Warszawy, Miasto wieżowców,
Granice Warszawy, Mieszkanki i mieszkańcy miasta, Mieszkanie w Warszawie, Plac Piłsudskiego – architektura i władza oraz Scena życia publicznego stolicy - pozwalają dostrzec ekonomiczne i społeczne przemiany miasta. Mówią o politycznej przynależności Warszawy, o jej przestrzennym i demograficznym rozwoju, architektonicznych metamorfozach i cywilizacyjnych przeobrażeniach. Materiał został wybrany tak, by dostarczał podstawowej wiedzy tym, którzy po raz pierwszy stykają się z miastem, a jednocześnie mógł stanowić punkt wyjścia do bardziej pogłębionej refleksji dla tych, którzy Warszawę już znają.
Publikacja jest dwujęzycza, dzięki czemu może stać się przewodnikiem dla wszystkich nowoprzybyłych mieszkańców. Dane warszawskie weryfikują stereotypy i obiegowe opinie na temat Warszawy, jej mieszkańców i przestrzeni. Pozwalają też precyzyjniej wskazać, które wydarzenia
i zjawiska nadały jej obecny kształt i specyfikę; co sprawiło, że Warszawa jest takim, a nie innym miastem.
Wydawnictwo: Muzeum Warszawy
Data wydania: 2018-08-30
Kategoria: Inne
ISBN:
Liczba stron: 12
Język oryginału: polski
Poznaj przygody dwóch dobrych przyjaciół, zająca i żółwia, dzięki adaptacji klasycznej bajki Ezopa. Czy żółw udowodni po raz kolejny, że Śpiesz się powoli...
Chcę przeczytać,