Czas potęgi

Ocena: 6 (1 głosów)

Władza, miłość, wojna i potężna kobieca magia w okresie wielkiego przełomu.

Powrót do Polski pierwszych Piastów, świata kapłanek, wiedźm i wojowniczek, które - pomimo dzielących je różnic - połączyła wspólna misja: nieść przez czas Wieczny Ogień.

Czy Mieszko I po przyjęciu chrztu przestał wierzyć w bogów swoich przodków? Czas potęgi odkrywa przed czytelnikami sekrety panowania tego silnego władcy, ale też mężczyzny o słabościach bliskich każdemu człowiekowi. Mieszko nawet po ślubie z czeską księżniczką Dobrawą i przyjęciu nowej wiary najwyraźniej ma w swym sercu miejsce dla słowiańskich wierzeń. Wśród kapłanek dawnych bogiń szczególnym uczuciem darzy Raganę.

To właśnie moc kobiet, kapłanek strzegących rodzimej wiary i przekazujących ją następnym pokoleniom, napędza najważniejsze wydarzenia historii. Wraz z bohaterami i przede wszystkim bohaterkami tej opowieści wędrujemy Słowiańskim Szlakiem, przez rozwijające się Gniezno, Giecz, Ostrów Lednicki, Kalisz, Wrocław, Opole, Włocławek i Kraków, poznając nasze dziedzictwo.

Informacje dodatkowe o Czas potęgi:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: Romans
ISBN: 9788382306156
Liczba stron: 344

więcej

Kup książkę Czas potęgi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czas potęgi - opinie o książce

Avatar użytkownika - Nie_tylko_o_ksia
Nie_tylko_o_ksia
Przeczytane:2023-12-14, Przeczytałem,


Mało jest powieści, które podejmują temat słowiańskich wierzeń, ludowych podań i legend, szczególnie tych wywodzących się z początków państwa polskiego. Ale spokojnie, Ewa Kassala zadbała o to, by zaspokoić naszą ciekawość i swoją serią Słowiański szlag, przybliża tamten porządek świata, nie zapominając o wiarygodności historycznej.

„Czas bogini” to fascynująca podróż w czasie do słowiańskiej historii, czasu naszych przodków, którzy podczas panowania pierwszych Piastów uczyli się zasad chrześcijanizmu, próbując zażegnać czas pogańskiej przeszłości. Czy z dnia na dzień można przestać wierzyć w coś, co do tej pory wyznaczało rytym życia? Jak odciąć się od wiary w przepowiednie, moc rytuałów i potrzebę obyczajów, permanentnie zakorzenionych w sercu?

Charakter tej opowieści za sprawą Autorki i jej pracy, którą włożyła w przygotowanie serii Słowiański szlak, głęboko i skrupulatnie osadzony jest w historii naszego narodu. Dbałość o detale i wiarygodność snutej z pasją opowieści, wzbogaca czytelników o nowy obraz i sekrety panowania Mieszka I – władcy potężnego, ale posiadającego również słabe punkty. Duża przestrzeń w tym cyklu została zarezerwowana dla kobiet: kapłanek, strażniczek, wiedźm, matek, partnerek, kochanek. Ich nieustanna walka o ciepło domowego ogniska, podtrzymanie zwyczajów i umiejętność podporządkowywania się mężczyźnie z równoczesnym wykorzystaniem inteligencji i sprytu, by kierować jego decyzjami – zadziwia!

„Czas bogini” to historia o kobietach i ich sile w państwie zdominowanym przez mężczyzn. Magiczny realizm napędza nurty plecionej opowieści, dokonując jej dopełnienia, zamykając w słowiańskich ramach. Do takiego świata w szkolnych lekturach pozwólmy odpływać młodzieży!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Bibliotecznie
Bibliotecznie
Przeczytane:2024-08-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2024,

"Czas potęgi" Ewy Kassali to drugi i na razie ostatni tom cyklu Słowiański Szlak. Mam nadzieję, że autorka nie poprzestanie na tych dwóch książkach, bo chętnie przeczytałabym jeszcze o tamtych czasach. Ponieważ Ewa Kassala wspomniała w wywiadzie o trzecim tomie opisującym przodków Mieszka I, więc czekam :-)

Drugi tom cyklu skupia się wokół życia i dokonań Mieszka I. Właśnie przyjął chrzest, poślubił księżniczkę Dobrawę, a na jego dworze zamieszkał kapłan Jordan, którego głównym zadaniem była chrystianizacja tych ziem. 

Jak wyglądało życie księcia po przyjęciu chrztu? Czy udało mu się przekonać ludność do wyznawania wiary w jednego Boga? Jak sam rozpatrywał ten problem w swoim sercu? Czy Słowianie zapomnieli o bóstwach, które do tej pory towarzyszyły im przez lata? Jaką ręką rządził Mieszko i jakie wyznawał zasady? 

Obraz władcy, jaki rysuje przed czytelnikiem autorka, jest złożony. Jak każdy człowiek, ma on swoje słabości, choć postrzegany jest przez wszystkich jako potężny i niezwyciężony. Rozdarcie wewnętrzne nie jest mu jednak obce. Choć przyjmuje nową wiarę, wciąż jest otwarty na starych bogów i dawne wierzenia mają dla niego znaczenie. Choć zna surowe zasady chrześcijaństwa, nie zapomina o miłości swojego życia, Raganie. Tak wiele lat nas dzieli, a emocje wydają się zupełnie takie same, jakie kierują współczesnymi ludźmi.   

Święta Wyspa, będąca ostatnim chyba bastionem starej wiary, jest nietykalna, dopóki żyje Mieszko. Co jednak nastąpi później? Czy żyjące tam od lat kobiety, strażniczki Wiecznego Ognia, będą mogły dalej wyznawać swoją wiarę i modlić się do starych bogów? Czy determinacja strażniczek będzie wystarczająco duża, by mogły przetrwać? Mira proponuje bratu współistnienie obu religii. Czy to jest jednak w ogóle możliwe?

Wśród opisywanych przez autorkę bohaterów powieści jest sporo kobiet. Walecznych, mądrych, inteligentnych i zdeterminowanych, aby osiągnąć założone cele. Mamy Mirę, siostrę Mieszka i Strażniczkę Chramu, Bognę, kapłankę, która wędruje po świecie i nawołuje do walki o starych bogów, i Raganę, ukochaną Mieszka i wiedźmę wychowaną przez kapłanki. Jest Dobrawa i Oda, zupełnie odmienne żony Mieszka, z których każda wniosła do jego życia coś innego. Przyjemnie było czytać o kobietach, które potrafiły postawić na swoim i walczyły o to, co dla nich ważne. 

Mam nadzieję, że pojawi się kolejny tom. Czekam z nadzieją na powrót do czasów pierwszych Piastów.   

Link do opinii
Inne książki autora
Maria Magdalena
Ewa Kassala0
Okładka ksiązki - Maria Magdalena

Przed Państwem Maria Magdalena, druga – po Królowej Saby – powieść Ewy Kassali o silnych kobietach w Biblii.Czy byłą kochanką Jezusa...

Boska Nefretete
Ewa Kassala0
Okładka ksiązki - Boska Nefretete

Fascynująca podróż w głąb antycznego świata silnych kobiet. Opowieść o Nefretete - małżonce faraona, ikonie piękna starożytności, której...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy