Czas Kondora. Jak Pinochet i jego sojusznicy zasiali terroryzm na trzech kontynentach

Ocena: 0 (0 głosów)

Ta historia zaczęła się 11 września 1973 roku w stolicy Chile, kiedy generał Augusto Pinochet zbombardował pałac prezydencki, stanowiący symbol najtrwalszej demokracji parlamentarnej na kontynencie południowoamerykańskim. Według oficjalnej wersji Stany Zjednoczone nie były zaangażowane w zamach, wiadomo jednak, że zaledwie trzy lata wcześniej próbowały zorganizować w Chile pucz w celu obalenia rządu. Zarówno amerykańska próba zamachu stanu, jak i przewrót Pinocheta miały ten sam cel: obalenie Salvadora Allende.

Służby wywiadowcze Chile i kilku innych krajów Ameryki Południowej obawiały się lewicowych ugrupowań zbrojnych i potencjalne zagrożenie z ich strony było głównym bodźcem dla stworzenia sojuszu, któremu nadano nazwę Operacja Kondor. Oficjalnie przy cichym wsparciu USA sojusz miał prowadzić działalność antyterrorystyczną.

John Dinges stawia dziś pytanie: jak wielu tysiącom morderstw popełnionych w Chile, Argentynie, Urugwaju, Boliwii, Paragwaju i Brazylii można było zapobiec, gdyby Stany Zjednoczone zajęły jednoznaczne stanowisko i zdecydowanie sprzeciwiły się zabójstwom, torturom i porwaniom? Żeby na nie odpowiedzieć, poszukiwał byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, członków lewicowych ugrupowań zbrojnych oraz pracowników rządu amerykańskiego. Okazało się, że część osób już nie żyje, a wielu wojskowych i urzędników nadal nie chce ujawnienia prawdy. Niektórzy odważyli się jednak przerwać zmowę milczenia. Ich relacje oraz dokumenty, które w ostatnich latach udostępniono opinii publicznej, złożyły się na historię wydarzeń z lat 1973-1980.

"W 1998 roku hiszpański sędzia wniósł oskarżenie przeciwko generałowi Augusto Pinochetowi - ta sprawa stała się bodźcem do przerwania milczenia na temat losów tysięcy ludzi, którzy byli torturowani i zabijani w czasie trwających ponad dziesięć lat rządów dyktatorskich w Chile i innych krajach Ameryki Południowej. Na żądanie Hiszpanii Stany Zjednoczone ujawniły ponad sześćdziesiąt tysięcy stron dokumentów dotyczących Chile, w tym akta operacyjne CIA. [...] Dinges, który mieszkał w Chile i sam był przesłuchiwany w obozie w czasach dyktatury Pinocheta, dotarł do tych archiwów i odkrył ponurą historię Operacji Kondor - kierowanego przez Chile sprzysiężenia sześciu południowoamerykańskich państw, mającego na celu pojmanie i wyeliminowanie lewicowych partyzantów i ich zwolenników." ,,Publishers Weekly"

"Dinges przemierza długą drogę, by na światło dzienne wydobyć prawdę mrocznych czasów." ,,San Francisco Chronicle"

"Czytałem tę książkę ze szczególnym zainteresowaniem, ponieważ i ja miałem zostać jedną z ofiar." Edward Koch, były burmistrz Nowego Jorku

"Skrupulatna, świetnie udokumentowana i oburzająca." ,,The Washington Post"

"Książka Dingesa uderza w środek toczącej się dzisiaj debaty na temat amerykańskiej polityki zagranicznej - dotyczy to między innymi tajemnicy dochowywanej w imię bezpieczeństwa narodowego." ,,The Nation"

Informacje dodatkowe o Czas Kondora. Jak Pinochet i jego sojusznicy zasiali terroryzm na trzech kontynentach:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-04-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380490666
Liczba stron: 416

więcej

Kup książkę Czas Kondora. Jak Pinochet i jego sojusznicy zasiali terroryzm na trzech kontynentach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czas Kondora. Jak Pinochet i jego sojusznicy zasiali terroryzm na trzech kontynentach - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy