Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie

Minimalizm polega na tym, że wiemy, co jest niezbędne. Cyfrowy minimalizm przenosi tę koncepcję do świata zdominowanego przez technologię. Jest to klucz do życia w skupieniu w coraz bardziej rozproszonym otoczeniu.

W swojej szczególnej, aktualnej i pobudzającej do myślenia książce autor Pracy głębokiej przedstawia oryginalną filozofię korzystania z nowych technologii.

Cyfrowi minimaliści są wokół nas. To ci spokojni, szczęśliwi ludzie, którzy potrafią prowadzić długie rozmowy bez ukradkowego zerkania na telefon. Zatopić się w lekturze ciekawej książki albo majsterkowaniu czy relaksującym porannym bieganiu. Umieją bawić się z przyjaciółmi i rodziną bez obsesyjnej potrzeby dokumentowania tego faktu. Potrafią zasięgnąć informacji o najważniejszych wydarzeniach, ale nie czują się przez nie przytłoczeni. Nie obawiają się, że coś ich omija, bo wiedzą, które zajęcia mają sens i zapewniają im satysfakcję.

Newport proponuje nazwę dla tego świadomego ruchu i przekonująco argumentuje, że jest on potrzebny w naszym nasyconym technologią świecie. Zdroworozsądkowe rozwiązania już nie wystarczają do odzyskania kontroli nad naszym technologicznym życiem. Próby całkowitego odłączenia wtyczki uniemożliwiane są przez oczekiwania rodziny, przyjaciół i pracodawców. Zamiast tego potrzebujemy starannie przemyślanej metody, by potrafić zadecydować, z jakich narzędzi korzystać, w jakich celach i na jakich warunkach.

Przytaczając szeroki wybór przykładów wziętych prosto z życia, począwszy od amiszy rolników, przez zabieganych rodziców, po programistów z Doliny Krzemowej, Newport opisuje wspólne praktyki cyfrowych minimalistów oraz stojące za nimi koncepcje. Pokazuje, jak na nowo układali swój stosunek do mediów społecznościowych, ponownie odkrywali przyjemności kryjące się w świecie offline i nawiązywali kontakt ze swoim wewnętrznym ,,ja". Proponuje też strategie pozwalające włączyć te praktyki do codziennego życia, zaczynając od trzydziestodniowego procesu ,,cyfrowego odgracania", który już pomógł tysiącom ludzi poradzić sobie z opanowaniem uczucia przytłoczenia i z odzyskaniem kontroli.

Technologia sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła. Kluczem do korzystania z niej jest wspomaganie poprzez nią własnych celów i wartości, nie przyzwalając, by to ona wykorzystywała nas. Ta książka jest o tym, jak do tego dojść.

Informacje dodatkowe o Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-02-25
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Digital Minimalism
Tłumaczenie: Anna Dorota Kamińska

Tagi: Minimalizm mediaspołecznościowe

Kup książkę Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie

Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie - opinie o książce

Pierwsze moje spotkanie z autorem uważam za udane. Nie jestem fanką poradników, a właściwie omijam je szerokim łukiem. Tym razem sięgnęłam po książkę za poleceniem kogoś, kogo szanuję. Moje wrażenia? Książka napisana jest lekko, łatwo i przyjemnie. Porusza sporo ciekawych tematów. Jedne są bardziej oczywiste, inne mniej. Jest zachęcająca, jeśli chodzi o zmniejszenie użytkowania mediów społecznościowych, nie jest "nawiedzona", raczej spokojna i dość rzeczowa. Dla niewprawnego w poradnikach czytelnika jest jak najbardziej ok. Wyzwanie na nieużytkowanie mediów społecznościowych przez 30 dni podjęte. Warto. Dla siebie, dla uważności.

Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza
Cal Newport0
Okładka ksiązki - Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza

Praca głęboka to umiejętność koncentracji na trudnym poznawczo zadaniu bez rozpraszania uwagi. Umiejętność ta pozwala na szybsze przyswajanie specjalistycznej...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski