Cycero


Tom 1 cyklu Trylogia Imperium Rzymskie
Ocena: 5.4 (5 głosów)

Powieść otwierająca trzytomowy cykl (Cycero, Spisek, Dyktator) o starożytnym Rzymie. Jego bohaterem jest Marek Tulliusz Cyceron, wybitny mówca, polityk i popularyzator filozofii greckiej, który żył w I wieku p.n.e. Młody adwokat Marek Cyceron pragnie zostać konsulem Rzymu. Pierwszym krokiem do zrealizowania tej ambicji będzie proces Gajusza Werresa, namiestnika Sycylii, którego oskarża o grabież, korupcję i bezprawne skazywanie na śmierć swoich przeciwników. To cios wymierzony w skorumpowaną ary

Informacje dodatkowe o Cycero:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2016-10-12
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788373597181
Liczba stron: 417
Tytuł oryginału: The Roman Empire Trilogy I: Imperium
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski

więcej

Kup książkę Cycero

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Cycero - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Władza zapewnia ludziom wiele luksusów, ale rzadko są wśród nich dwie czyste ręce."

Spasowałam się z tą przygodą czytelniczą, dostarczyła mi sporej radości, sympatycznie wciągnęła w ciekawy klimat rzymskiej starożytności. Autor swobodnie i sugestywnie wprowadza czytelnika w scenariusz zdarzeń rozgrywających się między siedemdziesiątym dziewiątym a sześćdziesiątym czwartym rokiem przed naszą erą. Schyłek Republiki Rzymskiej, burzliwe polityczne relacje, wojenne operacje, administracyjne zależności, aspiracje do zdobycia trwałej władzy i ogromnego bogactwa. Ilość intryg, spisków, prowokacji, podstępów, manipulacji, prób sił, przemocy, korupcji, naprawdę godna podziwu.

Wiele się w powieści dzieje, ale właśnie od strony przeprowadzania śmiałych idei, zdobywania dla nich poparcia, lawirowania między wrogami, sojusznikami i sprzymierzeńcami. Odwołania do filozofii, retoryki, ludzkiej natury, istoty człowieczeństwa, nadają szczególny klimat, świetnie się w nim odnajdujemy, szybko zdobywamy przeświadczenie, że przez kilka godzin przynależymy do powieściowej społeczności. Mnóstwo historycznych postaci, odwołań do faktycznych wydarzeń, powołań na zachowane do współczesnych czasów ślady przemów, listów, dzieł, czy wzmianek o charakterze pamiętnikarskim.

Z zainteresowaniem śledzimy jak Marek Tulliusz Cyceron, błyskotliwy mówca pochodzący z małego miasta, stopniowo wspina się po szczeblach kariery politycznej, zdobywa niezbędne umiejętności, buduje zaplecze, stara się wyprzedzić poczynania wrogów, uczy z pokorą przyjmować porażki, przekształcać je w paliwo dla własnych ambicji. Najpierw stanowisko adwokata, później senatora, edyla, pretora, a na koniec konsula. Dzięki przyjaznym i ekspresywnym opisom poznajemy przekrój rzymskiego społeczeństwa, nastawienie do zdobywania nowych terytoriów, mentalność urzędniczą, spojrzenie na wartości rodziny. Frapująco patrzy się na zmiany w kształtowaniu ideałów, pojmowania sprawiedliwości, interpretowania postaw i czynów.

Narratorem jest Tyron, sekretarz Cycerona, który wymyślił stenografię, system używany do protokołowania obrad senatu i przemów rzymskich mężów stanu. Wyjątkowo lojalny sługa swojego pana, podtrzymujący z nim relacje oparte na wzajemnym zaufaniu, wsparciu, wierze, a może nawet i przyjaźni. Z sympatią odnosiłam się do tej postaci, wyzwalała we mnie pozytywne emocje, aż żałuję, że prawdziwa biografia Cycerona, która wyszła spod pióra Tyrona niestety nie zachowała się. Jak wiele szczegółów dowiedzielibyśmy się z niej, lepiej zrozumieli historię, wydarzenia i osobowość bohaterów.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2022-07-28, Przeczytałem,

Bardzo dobrze przedstawiona epoka końca republiki rzymskiej, polecam

Link do opinii

Powieść historyczna o starożytnym Rzymie w I w.p.n.e.
Pierwsza część Trylogii Rzymskiej skupia się na życiu i karierze zawodowej w Senacie tytułowego bohatera z perspektywy jego wieloletniego służącego/sekretarza Tirona, który na marginesie jest autorem znanego znaku „&”.
Jest to historia Marka Tulliusza Cycerona, nazywanego drugim najlepszym adwokatem w Rzymie, kochającego ojca i męża z rozsądku, który zostaje kwestorem. Kwestor, który następnie zostaje edylem, później pretorem. Pretor, który kandyduje na konsula- najważniejszą osobę w Rzymie.
Dzięki inteligencji, upartemu dążeniu do celu (zaznaczam „nie po trupach”!), genialnej strategii politycznej oraz niebywałej umiejętności oratorskiej, Cycero zdobywa coraz większą rzeszę sprzymierzeńców, ale i wrogów. Lud go szanuje i uwielbia, ponieważ potrafi w dobitny sposób obnażyć obłudę, chciwość oraz korupcję wśród najwyżej postawionych polityków i żołnierzy Rzymu. Dąży do chwały, jednak dbając tym samym o dobro obywateli.
Poza tym dowiadujemy się o jego relacjach z samym Juliuszem Cezarem, który jest od niego o 6 lat młodszy i w wieku 30 lat również próbuje dostać się do Senatu.

„Cycero” to niewątpliwie ciekawa powieść, którą bardzo dobrze się czyta. Styl autora przypadł mi do gustu. Jest to moje pierwsze spotkanie z Panem Robertem Harrisem, ale na pewno nie ostatnie :) Zdecydowanie polecam. 

Książka przeczytana w ramach wyzwania "Olimpiada czytelnicza 2020" org.przez Pośredniczkę książek.

Link do opinii
Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2017-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Pompeje
Robert Harris0
Okładka ksiązki - Pompeje

Upalne lato roku 79 n.e. Bogaci obywatele Imperium Rzymskiego ucztują i zażywają kąpieli w swoich willach nad Zatoką Neapolitańską. Nic nie mąci ich dobrego...

V2
Robert Harris0
Okładka ksiązki - V2

Niemiecki fizyk, który marzył o locie na Księżyc, lecz zamiast odkrywać świat, jest zmuszony go niszczyć. Angielska archeolożka, która zamiast badać starożytne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy