W zderzeniu z nowoczesnością człowiek zawsze staje między marzeniem a planem, przezornością a odwagą, spontanicznym poddaniem się biegowi rzeczy a kontrolą przemian.
Alvin Toffler, który zasłynął jako autor książki Szok przyszłości, stwierdził, że słowo „zmiana” jest kluczem do zrozumienia współczesnego czasu. Zmiana i innowacyjność są stale poszukiwane, mają swoją wartość na rynku, gdyż efektem jest ciągle nowa oferta. Zmiany te jednak mogą okazać się zbyt szybkie, powodują zamieszanie w psychice, która nie zdąży przywyknąć do wielu otaczających zjawisk, zanim znikną w fali nowych ofert i propozycji.
Czynnikiem największych zmian jest technika i nowe technologie, które stwarzają zjawisko nazywane inwazją nowości.
Pierwszym znakiem zmian jest radykalne zerwanie z przeszłością. Skraca się także znacznie kontakt ludzi z konkretnymi rzeczami: każda jest „na chwilę”, wymiatana ze świadomości przez kolejne mody i trendy.
Być albo nie być. Zamiast prawdziwego istnienia. Rzeczywistość wirtualna
E-samotność w cyber tłumie
Niby-miłość. Niby-przyjaźń. Niby-znajomi
Bez wstydu, bez prywatności, bez refleksji
Przysypani nadmiarem informacji. Przebodźcowanie jednostek i społeczeństw
Wszystko na sprzedaż. Big brotheryzacja czyli podglądanie świata
Elektroniczna przemoc. Sieciowe i postkulturowe wzorce przemocy
Zniszczone słowa. Postprawda, fejk niusy jako narzędzie kontroli
Sztuczna inteligencja. Niedoskonały umysł i idealny cynizm
Przyszłość ludzkości pozostaje nieznana. Jedno jest pewne: od stopnia refleksji nad człowieczeństwem i rozumienia osoby ludzkiej oraz jej godności zależy teraźniejszość oraz to, co z niej wyrośnie.
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2023-11-17
Kategoria: Inne
ISBN:
Liczba stron: 248
Czy człowiek naprawdę jest samotną wyspą? Czy w XXI wieku potrafimy jeszcze budować zdrowe relacje? Co stanie się ze społeczeństwem, które całkowicie...
Autor, ceniony znawca problemów współczesności, tym razem koncentruje się na kwestii programów tzw. żywej telewizji, reality TV. Jakie są jej źródła i...