Córka rzeźbiarza

Ocena: 4.4 (5 głosów)

„Byłoby błędem doszukiwać się w Córce rzeźbiarza biograficznego klucza do Muminków. To zupełnie inna proza. Tove Jansson, spełniona pisarka, powraca tu do własnego dzieciństwa i otula je dojrzałym, szczęśliwym spojrzeniem. Cudowna książka!” – Piotr Paziński

 

Tove Jansson nigdy nie napisała klasycznej autobiografii, choć przez całe życie tworzyła autoportrety – w książkach, listach, ilustracjach i obrazach. W 1959 roku, rok po śmierci ukochanego ojca, Victora Janssona, stworzyła kilka krótkich tekstów opowiadających o dziecku i rodzicach artystach. Jesienią 1967 roku pisała w liście do przyjaciółki: „teraz nie piszę już dla dzieci, ale o pewnym dziecku – dla dorosłych. Ciężko jest i ekscytująco bez pomocy Doliny Muminków”.

 

W Córce rzeźbiarza Tove Jansson nie kryła już historii rodzinnych pod płaszczem muminkowej metafory, nie wymyślała imion dla swoich bohaterów. Opowiadała o zabawach, przygodach, o domu, a przede wszystkim o wspaniałej rodzinie i miłości, bez których z pewnością niełatwo byłoby jej stać się jedną z najwybitniejszych artystek XX wieku.

 

A jak doszło do powstania tomu? – tę historię przytacza Boel Westin, autorka biografii Tove Jasson. Mama Muminków. Poproszona przez jeden z magazynów „o tekst z bożonarodzeniowym przepisem z dzieciństwa, Tove zaproponowała mu w zamian «bezprzepisową» historię o fińskich i szwedzkich zwyczajach podczas świąt u Janssonów – jeden wielki chaos, podsumowała, jako przykład podając obchodzenie dnia Świętej Łucji w Boże Narodzenie. To wspomnienie dało początek opowieściom z Córki rzeźbiarza, która ukazała się jesienią 1968 roku. Był to kolejny literacki punkt zwrotny, bardziej wyrazisty niż Tatuś Muminka i morze. Pierwsza książka dla dorosłych, bez rysunków, bez trolli. Córka rzeźbiarza obejmuje opowiadania o matce, ojcu i dziecku, o sztuce i miłości. Praca i uczucie to jeden temat, rzeźba i ilustracje – drugi.

 

Opowieści córki mówią o twórczym ojcu, ale w równym stopniu o twórczej matce. W praktyce sztuka miała swoją hierarchię: tato rzeźbi, mama rysuje zarobkowo, ale słowa należą do niej. Mamine opowiadania zajmują oczywiste miejsce w świecie dziecka. Opowiadanie staje się taką samą świętością, jaką jest sztuka, i przybiera formę ceremonii równie ważną jak odlewanie figur z gipsu, otoczone szacunkiem i powagą.

 

Córką rzeźbiarza napisała s w o j ą wersję dziecięcych lat. Mieści się w niej artystyczna topografia, para ludzi sztuki i myślenie obrazami, którym przesiąkają język i życie”.

 

Atos Wirtanenen, wieloletni przyjaciel Tove, po przeczytaniu tej książki napisał do autorki list, w którym udzielał jej najwyższych pochwał:

 

„Mam nadzieję, że będziesz kontynuowała tę baśń w swoim życiu. Piszesz dla ludzi w każdym wieku. Jestem obecnie na dobrej drodze ku 100 [latom], ale czułem się, jakbym miał 10 [lat], gdy Cię czytałem. Sama jesteś w każdym wieku, najmłodsza i najstarsza, i wciąż na początku swojego życia, które przeżyłaś już kilka razy. Jest na to krótkie i precyzyjne słowo: geniusz”. 

Informacje dodatkowe o Córka rzeźbiarza:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2016-01-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-65282-27-9
Liczba stron: 160

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Córka rzeźbiarza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Córka rzeźbiarza - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2017-06-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 250 ksiażek w 2017 roku, Mam,
Ksiażka ta to zbiór krótkich historyjrk z dzieciństwa autorki, większosć z nich ma komiczny wydźwięk. Ale też poznajemy w nich życie rodzinne amlarza i jego żony ilustratorki w jakim wyrastała Tove. Nic dzienwgo, że potem wybrała pisarska drogę. W sumie do końca nie wiem czy książka skierowana jest do dzieci czy dorosłych. Myślę, ze spokonie mofgą czytać ją i ci i ci i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Link do opinii
Piękne, poetyckie, nieprzegadane a treściwe. Autorka patrzy na swoje dzieciństwo oczyma wrażliwego dziecka. Opowiada o nim jak o czasie zaczarowanym, mitycznym nieomal, a jednocześnie mocno osadzonym w rzeczywistości, w której istnieje strach, zazdrość, smutek, śmierć.
Link do opinii
Avatar użytkownika - GwiezdneKroniki
GwiezdneKroniki
Przeczytane:2018-11-12, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki w 2018 roku,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2016, Mam,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Muminkowy słownik obrazkowy. Liczby
Tove Jansson0
Okładka ksiązki - Muminkowy słownik obrazkowy. Liczby

Dzięki tej książce: .nauczysz się liczb, miar i różnych figur geometrycznych; .będziesz wyciągać wnioski, porównywać elementy i rozwiązywać zadania; ...

Muminek i tajemnica lata
Tove Jansson0
Okładka ksiązki - Muminek i tajemnica lata

To było długie i leniwe popołudnie w dniu letniego przesilenia. Cała rodzina Muminków spędzała je, relaksując się na dworze. Beztroska jednak minęła, gdy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy