Córka rzeźbiarza

Ocena: 4.4 (5 głosów)

„Byłoby błędem doszukiwać się w Córce rzeźbiarza biograficznego klucza do Muminków. To zupełnie inna proza. Tove Jansson, spełniona pisarka, powraca tu do własnego dzieciństwa i otula je dojrzałym, szczęśliwym spojrzeniem. Cudowna książka!” – Piotr Paziński

 

Tove Jansson nigdy nie napisała klasycznej autobiografii, choć przez całe życie tworzyła autoportrety – w książkach, listach, ilustracjach i obrazach. W 1959 roku, rok po śmierci ukochanego ojca, Victora Janssona, stworzyła kilka krótkich tekstów opowiadających o dziecku i rodzicach artystach. Jesienią 1967 roku pisała w liście do przyjaciółki: „teraz nie piszę już dla dzieci, ale o pewnym dziecku – dla dorosłych. Ciężko jest i ekscytująco bez pomocy Doliny Muminków”.

 

W Córce rzeźbiarza Tove Jansson nie kryła już historii rodzinnych pod płaszczem muminkowej metafory, nie wymyślała imion dla swoich bohaterów. Opowiadała o zabawach, przygodach, o domu, a przede wszystkim o wspaniałej rodzinie i miłości, bez których z pewnością niełatwo byłoby jej stać się jedną z najwybitniejszych artystek XX wieku.

 

A jak doszło do powstania tomu? – tę historię przytacza Boel Westin, autorka biografii Tove Jasson. Mama Muminków. Poproszona przez jeden z magazynów „o tekst z bożonarodzeniowym przepisem z dzieciństwa, Tove zaproponowała mu w zamian «bezprzepisową» historię o fińskich i szwedzkich zwyczajach podczas świąt u Janssonów – jeden wielki chaos, podsumowała, jako przykład podając obchodzenie dnia Świętej Łucji w Boże Narodzenie. To wspomnienie dało początek opowieściom z Córki rzeźbiarza, która ukazała się jesienią 1968 roku. Był to kolejny literacki punkt zwrotny, bardziej wyrazisty niż Tatuś Muminka i morze. Pierwsza książka dla dorosłych, bez rysunków, bez trolli. Córka rzeźbiarza obejmuje opowiadania o matce, ojcu i dziecku, o sztuce i miłości. Praca i uczucie to jeden temat, rzeźba i ilustracje – drugi.

 

Opowieści córki mówią o twórczym ojcu, ale w równym stopniu o twórczej matce. W praktyce sztuka miała swoją hierarchię: tato rzeźbi, mama rysuje zarobkowo, ale słowa należą do niej. Mamine opowiadania zajmują oczywiste miejsce w świecie dziecka. Opowiadanie staje się taką samą świętością, jaką jest sztuka, i przybiera formę ceremonii równie ważną jak odlewanie figur z gipsu, otoczone szacunkiem i powagą.

 

Córką rzeźbiarza napisała s w o j ą wersję dziecięcych lat. Mieści się w niej artystyczna topografia, para ludzi sztuki i myślenie obrazami, którym przesiąkają język i życie”.

 

Atos Wirtanenen, wieloletni przyjaciel Tove, po przeczytaniu tej książki napisał do autorki list, w którym udzielał jej najwyższych pochwał:

 

„Mam nadzieję, że będziesz kontynuowała tę baśń w swoim życiu. Piszesz dla ludzi w każdym wieku. Jestem obecnie na dobrej drodze ku 100 [latom], ale czułem się, jakbym miał 10 [lat], gdy Cię czytałem. Sama jesteś w każdym wieku, najmłodsza i najstarsza, i wciąż na początku swojego życia, które przeżyłaś już kilka razy. Jest na to krótkie i precyzyjne słowo: geniusz”. 

Informacje dodatkowe o Córka rzeźbiarza:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2016-01-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-65282-27-9
Liczba stron: 160

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Córka rzeźbiarza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Córka rzeźbiarza - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2017-06-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 250 ksiażek w 2017 roku, Mam,
Ksiażka ta to zbiór krótkich historyjrk z dzieciństwa autorki, większosć z nich ma komiczny wydźwięk. Ale też poznajemy w nich życie rodzinne amlarza i jego żony ilustratorki w jakim wyrastała Tove. Nic dzienwgo, że potem wybrała pisarska drogę. W sumie do końca nie wiem czy książka skierowana jest do dzieci czy dorosłych. Myślę, ze spokonie mofgą czytać ją i ci i ci i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Link do opinii
Piękne, poetyckie, nieprzegadane a treściwe. Autorka patrzy na swoje dzieciństwo oczyma wrażliwego dziecka. Opowiada o nim jak o czasie zaczarowanym, mitycznym nieomal, a jednocześnie mocno osadzonym w rzeczywistości, w której istnieje strach, zazdrość, smutek, śmierć.
Link do opinii
Avatar użytkownika - GwiezdneKroniki
GwiezdneKroniki
Przeczytane:2018-11-12, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki w 2018 roku,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2016, Mam,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Pakiet Muminki t. 4-6 + kredki
Tove Jansson0
Okładka ksiązki - Pakiet Muminki t. 4-6 + kredki

Zbiorczy pakiet komiksów z Muminkami, do książeczek dołączony został pakiet kredek....

Muminek i tajemnica lata
Tove Jansson0
Okładka ksiązki - Muminek i tajemnica lata

To było długie i leniwe popołudnie w dniu letniego przesilenia. Cała rodzina Muminków spędzała je, relaksując się na dworze. Beztroska jednak minęła, gdy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy