Najnowszy tom opowieści z uniwersum Conana jest największym dotychczasowy zbiorem opowiadań o naszym nieokrzesanym i brutalnym Cimmeryjczyku. Zawiera w sobie wszystkie opowieści, jakie napisał Robert E. Howard za swojego twórczego, lecz krótkiego życia.
Conan Barbarzyńca zyskał wiele serc, a jego historia przyczyniła się do powstania wielu tomów tej pięknej, pełnej magii, bitew i brutalności historii. Pierwsze opowiadanie z tego uniwersum powstało w 1932 roku i zostało opublikowane w magazynie Strange Tales of Mistery Terror. Chwilę później, ale jeszcze w tym samym roku, ukazał się Feniks na mieczu. Kolejne opowiadania ukazywały się na bieżąco, a wszystkich Howard napisał aż siedemnaście (w tym jeden esej). Niestety cała seria trwała do śmierci pisarza w 1936 roku.
Uniwersum Conana zyskało wielką popularność, o czym świadczą adaptacje filmowe: Niezapomniany Conan Barbarzyńca z 1982 roku, w której główną rolę odegrał Arnold Schwarzenegger, Conan Destruktor powstały w 1984 roku oraz Conan Barbarzyńca 3D z 2011, w której wystąpił Jason Momoa.
Do sukcesu Conana, przyczyniło się również wydawnictwo Marvel, tworząc pierwszy komiks w 1970 roku. Wydawnictwo słynące z wielu popularnych marek komiksowych rozpowszechniło twórczość Howarda na jeszcze szersze horyzonty.
Opowiadania:
- Feniks na mieczu - Szkarłatna cytadela - Wieża Słonia - Czarny kolos - Pełzający cień - Szmaragdowa toń - Dom pełen łotrów - Cienie w księżycowej poświacie - Królowa Czarnego Wybrzeża - Stalowy demon - Ludzie Czarnego Kręgu -I narodzi się wiedźma - Skarby Gwahlura - Za Czarną Rzeką -Cienie Zambouli - Czerwone ćwieki
Powieść:
- Godzina smoka
Esej:
- Era hyboryjska
Wydawnictwo: Rea
Data wydania: 2015-11-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 758
Tłumaczenie: Agata Bąk
Nie jest to mój typ literatury, mimo to uważam że miłośnikom tego typu mogłoby się podobać. Niestety, nie mi. O Conanie słyszałam praktycznie od zawsze i postanowiłam sprawdzić o co takie hallo, niestety dalej nie mam pojęcia. Nie polecam i nie tknę więcej niczego związanego z Conanem Barbarzyńcą.
Conan z Cimmerii jest pierwszym tomem opowieści o naszym brutalnym bohaterze. Poznamy jego losy jako niewolnika, który stworzył sobie drogę do potężnego...
"Twórczość Howarda jest tak energetyczna, że zdaje się wprost iskrzyć" - Stephen King. Wraz z postacią Conana Cimmeryjczyka Robert E. Howard stworzył...
Przeczytane:2018-09-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018, POSIADAM,
Na początek wspomnę, że mam inne ale podobne wydanie, z mieczem na okładce i nie wiem na ile się różni od tego. Oceniając moje jest w pięknej, twardej oprawie i dużego formatu. Mimo iż księga jest naprawdę pokaźna znacznym plusem jest jej lekkość. Zawiera wszystkie siedemnaście opowiadań wydanych za życia Roberta E Howarda, których bohaterem jest tytułowy Conan.
Oprócz tego esej przedstawiający historie świata przestawionego w powieści. Na pierwszych stronach znajduje się ułatwiająca orientacje we wszystkich terenach mapa. Mamy tez trochę czarno-białych ilustracji autorstwa K. Malinowskiego i M. Myszkowskiego.
Esej zatytułowany „Era hyboryjska” jest bardzo szczegółowym opisem powstania różnych plemion, walk między nimi i kształtowania się państw. Opis chwilami może wydawać się nieco nużący, jest raczej dodatkiem dla fanów Conana. Pozwalający bardziej zagłębić się w historyczne tło przedstawionego świata. Z cala pewnością nadaje on powieści bardziej autentyczny charakter. Są w nim ciekawe fragmenty jednak znaczna część to zlepek nazw w których czytelnik trochę się gubi. Opowiadania za to już całkiem przyjemnie się czyta. Wygodna duża czcionka, ładne wstępy, wszystko sprawia ze szybko mija czas z tą wielką księgą.
„Feniks na mieczu” to pierwsze opowiadanie w którym spotykamy się z Conanem jako królem. Mimo władzy barbarzyńska krew ciągle w nim wre i musi pokazać to podczas zamachu na niego. Opowiadanie nie jest długie, a jednak zawiera dużo akcji, elementy fantastyczne i mroczne. Motyw walki o władzę, pierścienia który daje moc i kusi niczym ten z Tolkienowskiej historii, demony, krwawe bitwy i zdrady. Wszytko opisane pięknym stylu.
W „Szkarłatnej Cytadeli” nasz bohater zostaje pojmany i uwięziony w straszliwym lochu gdzie czają się na niego poczwary z samego dna piekieł. Świetne mroczne opowiadanie pełne upiornej magii i krwawych opisów bitwy.
Natomiast w „Wieży Słonia” poznajemy Conana jako złodzieja, próbującego wykraść magiczny klejnot. Wyprawa ta jest pełna niebezpieczeństw nie z tej ziemi.
W opowiadaniu „Czarny Kolos” poznamy najsłynniejszego złodzieja Zamory - Shevatasa, oraz księżniczkę Yasmele, którą dręczy zły demon. Jedynym dla niej ratunkiem może być Conan. Czy ten barbarzyńca poradzi sobie z objęciem dowództwa armii?
„Pełzający Cień” to kolejne trudności na drodze bohatera. Tym razem będzie musiał przejść palącą słońcem pustynie by dotrzeć do miasta nawiedzanego przez prawdziwe okropieństwo. Jakby tego było mało w opowiadaniu pojawią się dwie zazdrosne kobiety.
„Szmaragdowa toń” czyli Conan jako pirat i wyspa pełna czarnych tajemniczych ludzi.
W „Domu pełnym łotrów” Conan zostaje uwolniony z lochów pod warunkiem, że zabije pewnego kapłana. Zadanie wydaje się być proste dla silnego barbarzyńcy. Sprawa się jednak zacznie komplikuje.
„Cienie w księżycowej poświacie” - Conan ratuje kolejna niewiastę z opresji, trzeba przyznać, że kobiety strasznie lgną do tego brutalnego barbarzyńcy o wielkim sercu. Razem lądują na wyspie pełnej dziwów i niebezpieczeństw.
„Królowa czarnego wybrzeża” - Jedno z ciekawszych opowiadań, w którym doskonale widać jak Conan potrafi dostosować się do każdej sytuacji. Poznamy tez lepiej jego charakter i wierzenia. Świetna przygoda aczkolwiek nieco smutna przygoda.
„Stalowy demon” - zamiłowanie Conana do kobiet może go wprowadzić w niezłe tarapaty. Jednak waleczny Kozak stawi czoło nawet starożytnym bogom w obronie swej wybranki.
„Ludzie z czarnego kręgu” - jedno z dłuższych opowiadań w którym Conan stanie naprzeciw ludzi posiadających magiczne zdolności.
„I narodziła się wiedźma” - ciekawsze opowiadanie gdzie bliźniacza siostra dobrej królowej zastawiona na śmierć za to, że była wiedźma pragnie się zemścić i przejąć władzę.
„Skarby Gwahlura” również świetne opowiadanie, integrująca zagadka tajemniczej bogini i jej wyznawców. Dużym plusem tego opowiadania jest to, że nie jest tak przewidywalne jak poprzednie.
„Za czarna rzeką” - żyją groźni piktowie, mordują napotkanych ludzi, maja władzę nad groźnymi bestiami i planują poszerzyć swoje terytorium.
„Cienie w Zambouli - ostrzeżenie, by nie nocować w domu Arama Bakshy nie robi na Conanie wrażenia. Woli się dowiedzieć cóż tajemniczego się tam dzieje, że znikają wędrowcy z innych miast. Zresztą już zapłacił za ten nocleg.
„Czerwone ćwieki” - w jednym mieście żyją wciąż walczące ze sobą plemiona. Ich wojna trwa od pokoleń, a ludzie nie widza sensu życia poza nią. Conan postanawia w końcu pomoc jednej ze stron. Pytanie co otrzyma w nagrodę.
„Godzina smoka” - ostatnie najdłuższe opowiadanie, a już właściwie powieść. Podobnie jak w pierwszym mamy znów Conana na tronie i złego czarnoksiężnika, który chce zabrać mu koronę. Używając tajemniczego klejnotu przywraca do życia jeszcze potężniejszego czarownika. Ten zaś zapragnie całej władzy dla siebie. Conan musi wydostać się z lochu i wykraść klejnot by ocalić swoje królestwo. Po drodze czeka go wiele przygód.
Wiele opowiadań ma dużo podobnych schematów, prawie zawsze jest jakaś tajemnica magiczna siła, groźne bestie (często wielkie węże) jakaś piękna kobieta do ocalenia, która nie ważne jaki ma temperament czy jest wystraszona i delikatna czy śmiała w boju i tak omdlewa w ramionach Conana. On sam zaś jest niespotykanie silny, przepełniony odwagą, posiadający w sobie zarówno dobre i szlachetne cechy jak i charakter typowego barbarzyńcy. Widzimy go jako rabuje, zabija, upija się i szuka zemsty. Poznajemy go też jak poświęca się by ratować czyjeś życie, jako król walczy dla swoich poddanych, nie krzywdzi nikogo bez powodu.
Conan jest ciekawą postacią, z która na pewno warto się zapoznać. Barbarzyńca, który w swoim życiu zdołał przeżyć chyba już wszystko.