Pasjonująca opowieść o tym, jak niewielkie miasto-państwo w starożytnej Grecji przeistoczyło się w cywilizację, która zmieniła świat.
Ateńczycy wprowadzili pierwszą prawdziwą demokrację, co zrewolucjonizowało system rządów. Stworzyli koncepcje filozoficzne, nad którymi do dziś łamią sobie głowy najtęższe umysły. Przecierali szlaki w sztuce - tragedii, komedii, architekturze i rzeźbie. Jak to możliwe, że niewielka, dwustutysięczna społeczność wydała wybitne umysły w tak wielu dziedzinach?
Everitt tka swoją barwną historię z sugestywnych portretów utalentowanych, zręcznych, ambitnych, nierzadko pozbawionych skrupułów Ateńczyków, którzy przyczynili się do rozkwitu miasta. Znajdziemy wśród nich Temistoklesa, genialnego stratega , który powiódł Greków do zwycięstwa nad potężnymi Persami; Peryklesa, najwybitniejszego ateńskiego męża stanu; Demostenesa, największego mówcę, który zagrzewał Ateńczyków do obrony tak drogiej im wolności przed zakusami króla macedońskiego Filipa, ojca Aleksandra Wielkiego. W opowieści o złotym wieku Aten autor często oddaje głos ówczesnym politykom, pisarzom, myślicielom, obficie czerpiąc ze źródeł - co jeszcze bardziej ożywia tę frapującą narrację.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2017-11-21
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 552
Tytuł oryginału: The Rise of Athens
Pasjonująca opowieść o tym, jak z małej osady nad Tybrem Rzym przekształcił się w imperium, które zmieniło oblicze świata. Anthony Everitt przedstawia...
Przeczytane:2017-12-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
"Jak to możliwe, że tak niewielka społeczność, licząca około dwustu tysięcy dusz... zdołała wydać wybitne umysły w tak wielu dziedzinach ludzkiej działalności oraz stworzyć jedną z największych cywilizacji w dziejach świata?"
Interesująca wędrówka w przeszłość szlakiem starożytnych Aten. Powtórka z historii w przystępnej i wciągającej formie, a także porcja nowej wiedzy i ciekawostek. Odpowiada mi styl autora, wyrazisty, przejrzysty, bez niepotrzebnego naukowego żargonu czy zbędnego nagromadzenia nadmiaru informacji. Lekka popularnonaukowa forma przedstawiania postaci, miejsc, zdarzeń i dat, a także sugestywne zwracanie uwagi na ich kontekst i ważność. Przyjemne zapoznawanie się z dziejami rozkwitu i upadku Aten, wyjątkowymi osiągnięciami mieszkańców, etapami tworzenia demokracji, rozwojem filozofii, zdolności oratorskich, histografii, matematyki, nauk przyrodniczych, architektury i sztuki. Autor dopowiada, że choć niewątpliwie Ateńczycy uczestniczyli w ogólnym rozwoju świata helleńskiego, ale też chętnie zapożyczali idee i technologie od swoich sąsiadów.
Kształtuje się obraz Ateńczyków jako kreatywnych, otwartych i entuzjastycznie nastawionych do zmian. Ciekawie było zanurzyć się w obrazie ich codziennego życia, tradycji, zwyczajach, obrzędach, społecznych postawach, żarliwej religijności, kulcie bogów z Olimpu, oraz gospodarczych i politycznych reformach. Spojrzenie na sportowe aktywności, specjalizacje warsztatów, charakter rolnictwa, a także rolę kobiet wytyczoną przez prowadzenie domu i wychowywanie dzieci. To także źródła pojęcia ostracyzmu, głosowania za pomocą glinianych skorupek z nazwiskiem obywatela, którego wyklucza się ze społeczności. Zajmująco poznaje się mit założycielki miasta. Wiele miejsca poświęcono zmiennym kolejom wojennych losów, krwawym bitwom, najazdom, rozejmom. Nawiązania do Sparty i Presji, tak aby w odpowiednim świetle uchwycić podstawy i otoczkę ateńskiej historii. Bo w końcu w wielkiej politycznej rozgrywce, jaka od szóstego wieku przed naszą erą toczyła się przez dwieście lat we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, uczestniczyło właśnie tych trzech potężnych graczy. Publikacja oparta na bogatej bibliografii, uzupełniona przypisami, a dla ułatwienia śledzenia fabuły także osią czasu, słowniczkiem, indeksem, mapami i fotografiami.
bookendorfina.pl