Rok 1944. Daniel i jego matka, Annabel, pozostają w domu w spokojnej angielskiej wiosce. Tymczasem ojciec chłopca walczy na froncie wojny, która choć tak odległa, wydaje się otaczać bohaterów ze wszystkich stron.
Kiedy matka i syn poznają Hansa, niemieckiego jeńca pracującego w pobliskim gospodarstwie, w ich życiu wreszcie coś zaczyna się dziać, choć dla każdego z nich spotkanie oznaczać będzie coś zupełnie innego. Annabel pozwoli otrząsnąć się z mroku depresji, w której tkwiła, odkąd urodził się Daniel. Dla chłopca, który radzi sobie z samotnością, uciekając w świat bajek i fantazji, Hans jawi się jako tajemniczy książę w przebraniu. Jednak Danielowi często trudno odróżnić rzeczywistość od fantazji, a Hans ma plan, by wykorzystać chłopca i jego matkę dla własnych celów.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2017-11-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 368
Tytuł oryginału: The Boy Made Of Shadow
"Zło może być często wynika z zatajenia czegoś, założenia rąk, odwrócenia wzroku."
Czasem rodzinne sekrety nie wychodzą na jaw lub są bardzo skrzętnie skrywane. A gdy prawda ujawnia się w. całej okazałości wówczas często rujnuje życie rodzinne lub je komplikuje. Jednakże nie zawsze tak jest. Czasem prawda pomaga lub nawet niesie ukojenie krewnym. A jak jest w przypadku rodziny Pattersonów? Czy pewne skrywane sekrety ujrzą światło dzienne?
1944 rok. Barbury, spokojna angielska wioska. Reggie, mąż Annabel, musi walczyć na froncie. Daniel, syn Reggie i Annabel, jest małym, lecz wrażliwym chłopcem o bogatej wyobraźni. Nieraz ucieka w świat fantazji, gdyż matka nie jest zainteresowana chłopcem. Daniel nie bardzo rozumie swoją sytuację, lecz stara się poamgać matce w drobnych obowiązkach. Początkowo Reggie pisze do żony listy, lecz z czasem przestaje kontaktować się z rodziną. Tymaczasem Annabel nawiążuje bliższą znajomość z pewnym drwalem, który umila jej czas... Jak potoczą się dalsze losy rodziny Pattersonów? Co wyniknie z bliskiej znajomości między Annabel a tajemniczym drwalem?
"Chłopiec ze sniegu" to niewątpliwie pouszająca powieść, której tłem jest II wojna światowa. Jej bohaterem jest zwyczajna rodzina uwikłana w sekrety i niedopowiedzenia. Powieść podzieloan jest na krótkie i czytelne rozdziały. Narracja poprowadzona jest z peerspektywy jednego z bohaterów a czasem trzecioosobowa. Jej autorem jest Chloe Mayer, która w umiejętny sposób poprowadziła zarówno samą fabułę jak i bohaterów.
"Chłpiec ze śniegu" to poruszająca a zarazem smutna historia zwykłej niemieckiej rodziny, której przyszło żyć w czasach II wojny światowej. A szczególną uwagę przykuły losy małego chłopca Daniela, który nie miał zbyt wielu życzliwych kolegów. Za to bez wątpienia obdarzony był bogatą fantazją, dzięki której mógł jakoś przetrwać wiele lat w cieniu II wojny światowej. Od wczesnego dzieciństwa chłopiec zasłuchany był w słowa matki opowiadającej bajki na dobranoc. Odkąd matka poznała bliżej obcego mężćzyznę Daniel sprawiał wrażenie dziecka zaniedbanego i brudnego. Jednakże od pewnego czasu wiedział, iż coś łączy matkę i obcego mężczyznę. Annabel stopniowo oddalała się od własnej rodziny - stała się nieco inną kobietą niż była wcześniej. Jej wybrankiem okazał się drwal nie mający żadnej rodziny ani innych zobowiązań. I mogłoby się wydawać, iż romans będzie trwał wiecznie, lecz ... o tym można się przekonać czytjać tę powieść.
Uważam, że jest to niezwykle ciekawa powieść zasługująca na uwagę. Jej tłem jest wspomaniana już II wojna światowa a mogłabym polecić tę książkę osobie zafascynowanej tematyką II wojny światowej oraz lubiacych dobre powieści obyczajowe.
Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl
Pozornie "Chłopiec ze śniegu" to historia o nieszczęśliwej miłości na tle wojennej zawieruchy. Jednak najważniejszym chyba przesłaniem jest walka dziecka o ratowanie rodzin i matki nieraządzącej sobie z codzienym życiem. Jest to opowieść o ogromnej samotności i wyobcowaniu.
Przeczytane:2019-03-10,
Magia, fantazja i rzeczywistość...
Piękna, wzruszająca książka o... samotności. O braku miłości? Tak, też. Braku tym bardziej uderzającym, że dotyczącym relacji matki z synem... O czym jeszcze jest ta opowieść? O ucieczce - w głąb siebie, w świat fantazji, marzeń, pragnień... Ucieczki przed czym? Przed samotnością. Znów przed samotnością... To najważniejszy, choć smutny, element tej książki. Książki mocno niepokojącej, choć jednocześnie pięknie napisanej.
Angielska prowincja, II Wojna Światowa. Daniel i jego matka, choć razem, są od siebie bardzo, bardzo daleko... zwłaszcza emocjonalnie. Jeszcze dalej od nich jest walczący na froncie ojciec Daniela. Na co dzień mamy więc matkę nie kochającą już męża, zaniedbującą (nieraz z kieliszkiem w ręku) syna, którego chyba... też już nie kocha. Chłopiec zaś ucieka w świat fantazji i marzeń, które coraz bardziej mieszają się na jawie z rzeczywistością... W tle opowieści mamy zaś postać niemieckiego jeńca wojennego, który może wiele w tej historii zmienić (lecz czy na plus?...).
Książka wciąga... emocjonalną głębią, a w zasadzie... głębią opisu emocjonalnej pustki i tego, czym główni bohaterowie ją zapełniają. Człowiek jest w stanie bardzo wiele wytworzyć we własnej głowie, byle tylko uciec (jak najdalej) od samotności. Zwłaszcza umysł dziecka może być na tym polu szczególnie kreatywny...
Co tu dużo mówić... "Chłopiec ze śniegu" po prostu porusza. To jedna z lepszych książek, jakie miałem ostatnio w rękach. Gorąco polecam.
Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.
Recenzja znajduje się również na moim blogu:
https://cosnapolce.blogspot.com/2018/03/chopiec-ze-sniegu-mayer-chloe.html