Chata za wsią

Ocena: 4.25 (4 głosów)
Inne wydania:
Dzieje małżeństwa Cygana Tumrego i chłopki Motruny, tragiczne konsekwencje wykluczenia społecznego i rodząca się nadzieja (losy córki Tumrych). Realistyczny obraz obyczajowości cygańskiej i chłopskiej oraz mentalności ówczesnych.

Informacje dodatkowe o Chata za wsią :

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2010-06-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-08-01892-0
Liczba stron: 310

więcej

Kup książkę Chata za wsią

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Chata za wsią - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-05-18, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Wiek XIX, pogranicze Wołynia i Podola, wieś, dwór i drogi, po których wędrują Cyganie. Nieufność mieszkańców w stosunku do mających złą opinię wędrowców stawia ich na marginesie życia. Do czasu, gdy Tumry, cygański kowal, zakocha się w córce gospodarza Lepiuka, też Cygana z pochodzenia, Motrunie. Wbrew wszystkim wokół udaje im się wziąć ślub i radzą sobie, jak potrafią, wiążąc koniec z końcem, przy pomocy upośledzonego Janka i wbrew solidarnemu ignorowaniu przez pozostałych mieszkańców. Całkiem sympatyczna ramotka. Dobrze przedstawione tło społeczne, wyobcowanie grupy uważanej za gorszą, szykany i upór chłopstwa, niechęć do pomagania i nieporadność szlachty, ogólny brak wsparcia ze strony możnych i duchowieństwa. Pomaga wytrwałość i duma, poczucie słuszności i honor jedynego dziecka Tumrego i Motruny - Marysi. Można przeczytać z przyjemnością. (Ocena: 4/6)
Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:1986-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Książka skłaniająca do refleksji na temat aktualności dawnych stereotypów społecznych. Potwierdzająca starą prawdę, że dobre serce, samozaparcie i pracowitość "zły los mogą odmienić".
Link do opinii

Jestem zaskoczona jak aktualna jest to książka w przedstawianiu specyfiki życia w małych społecznościach, gdzie opinia społeczna i wtedy i niestety też obecnie kieruje postępowaniem ludzi. Jedno z ważniejszych pytań - dlaczego to się tak mało, tak wolno zmienia? Czy to niechlubna rola kościoła, czy brak wykształcenia, nieznajomość świata, dziedziczony lęk przed zmianą? 

To wygląda kompletnie inaczej, gdy się mieszka w wielkim mieście, gdzie każdy sobie żyje tak, jak chce, a nawet jak sąsiedzi patrzą krzywym okiem, można to zbagatelizować. Oczywiście stopień nasilenia tej presji społecznej jest teraz (chyba?) mniejszy, ludzie mają (chyba?) trochę szersze horyzonty, ale wiele z tego kierowania się stereotypami, uprzedzeniami wobec mniejszości wszelakich odmienności, wyłamywanie się z tradycji w dalszym ciągu funkcjonuje i ma się całkiem dobrze. Przez większość książki czułam gniew i niezgodę dla tego społecznego i rodzinnego okrucieństwa - zabobony, głupota, wyimaginowane "wartości" są ważniejsze niż zwykłe ludzkie uczucia. Oczywiście są też w książce postacie, które kierują się empatią, ale to też te osoby, które należą do grupy wykluczonych. 

Podoba mi się, jak Kraszewski przedstawia kobiety. To nie są uległe mimozy jak Marynia z Rodziny Połanieckich, naiwna Madzia z Emancypantek, ale kobiety, które mają w sobie dużo siły, potrafią walczyć o siebie i znają swoją wartość. Józef Ignacy był wręcz progresywistą w porównaniu z konserwatywnym Sienkiewiczem. 

Również w jego opisie stylu życia Romów nie ma żadnych ocen - po prostu nam o nim opowiada i otwarcie zwraca uwagę na brak tolerancji wiejskiej społeczności dla odmiennego systemu wartości. To z mojego punktu widzenia wielki plus.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 4, Przeczytałem,
Inne książki autora
Jaszka, Orfanem zwanego, żywota i spraw pamiętnik
Józef Ignacy Kraszewski0
Okładka ksiązki - Jaszka, Orfanem zwanego, żywota i spraw pamiętnik

Utwór pisany w formie fikcyjnego pamiętnika. Jaszko Orfan jest narratorem i tytułowym bohaterem powieści. Akcja obejmuje okres panowania czterech...

Król chłopów
Józef Ignacy Kraszewski 0
Okładka ksiązki - Król chłopów

Król chłopów" to książka Józefa Ignacego Kraszewskiego, polskiego pisarza i publicysty oraz autora największej liczby wydanych książek w historii literatury...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Arcana
Anna Szumacher
Arcana
Zgoda na szczęście
Anna Ficner-Ogonowska
Zgoda na szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy