reklama

Cena mojego życia

Transakcję zawarto pewnego ranka na przedmieściach nigeryjskiego Lagosu. Adopcja. Powszechna praktyka pozwalająca dzieciom z ubogich rodzin na życie w lepszych warunkach. Tego dnia szczęście uśmiechnęło się do dwunastoletniej Tiny. Dziewczynka nie mogła doczekać się wyjazdu do Francji, gdzie miała zostać przyjęta przez rodzinę o nazwisku Okpara.

Tina marzy, żeby już z nimi być. Jednak kiedy przyjeżdża do Chatou pod Paryżem, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Tina, wykorzystywana i nieustannie poniżana, śpi w piwnicy na gołym materacu. Pewnego dnia, korzystając z nieobecności żony, adopcyjny ojciec gwałci ją po raz pierwszy. Proceder ten będzie trwał jeszcze miesiącami. Kiedy żona przyłapuje męża na gorącym uczynku, jest oburzona... zachowaniem dziewczynki.

Oto prawdziwa cena życia dziecka-niewolnika. Dwudziestotrzyletniej dziś Tinie cudem udało się przeżyć. Dzisiaj opowiada swoją wstrząsającą historię.

Informacje dodatkowe o Cena mojego życia:

Wydawnictwo: HACHETTE
Data wydania: 2012-05-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Cena mojego życia

Cena mojego życia - opinie o książce

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2013-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Tina Okpara opowiada swoją tragiczną historię. Jako dziecko pragnęła wyjechać do Francji, zostać adoptowaną przez kochającą rodzinę i tak też się staje, jednak życie które wymarzyła sobie dziewczynka daleko odbiega od rzeczywistości z jaką musi się zmierzyć. Tina, wykorzystywana i nieustannie poniżana, śpi w piwnicy na gołym materacu. Dziewczyna była bita i gwałcona przez własnego ojca oczywiście kazano jej zachować milczenie. Życie w nieludzkich warunkach trwało cztery lata. Pocieszające jest to, że podobne historie mają często, choć nie zawsze, szczęśliwe zakończenie, zwykle znajduje się w otoczeniu krzywdzonej osoby ktoś, kto wyciąga pomocną dłoń i udziela bezinteresownej pomocy. Chociaż historia przeraza i szokuje bo tragedia tej dziewczyny rozgrywa sie w XIX wieku w cywilizowanym,wysoko rozwinietykm kraju europejskim.
Avatar użytkownika - olasob17
olasob17
Przeczytane:2013-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Piękna i wzruszająca historia! gorąco polecam!
Książki pisane na faktach zawsze mnie intrygują. Może warto zobaczyć również tę?
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2021-12-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Nie mogę nadziwić się, jak wielka jest skala okrucieństwa w naszym świecie. Wydawałoby się, że zachowanie tak prymitywne, jakim jest przemoc, pojawia się tylko w najniższych klasach społecznych, gdzie religia zastępuje naukę. A tu? Bogaty piłkarz i jego żona. Kupili sobie niewolnicę. Ona ją biła i torturowała, on gwałcił. Czemu babcia nie reagowała? Czemu przybrane rodzeństwo nic nie robiło? Sąsiedzi? Naprawdę nie słyszeli wiecznych wrzasków? Nie mieści mi się to w głowie. Jedyne co, to dobrze, że ta historia ma w miarę szczęśliwy koniec. Ale czy naprawdę dziewczyna musiała być skazana na takie cierpienie? Przerażające i niesamowicie smutne, jak bardzo obojętni na krzywdę innych jesteśmy.

Tina Okpara miała dziesięć lat, kiedy została adoptowana. Tym samym wyjechała z rodzinnej Nigerii i zamieszkała wraz z nową rodziną we Francji. Z chwilą wejścia do Chatou, wszelkie obietnice jakie złożono jej oraz jej prawdziwemu ojcu o tym, że będzie miała szansę na wykształcenie i nawet pójście na uniwersytet zniknęły. W zamian tego pojawiły się: spanie na materacu w piwnicy, opieka nad dziećmi państwa Okparów, sprzątanie, usługiwanie. Z czasem maltretowanie, bicie, upokarzanie, poniżanie, dręczenie. W końcu molestowanie seksualne i znęcanie się.
Nadludzką pracę, gwałty adopcyjnego ojca i niewyobrażalne tortury Tina znosiła nie mogąc się nikomu poskarżyć. Natomiast jedyna osoba, która mieszkała wraz Tiną i jej oprawcami - jedyna, która wszystkiemu si przyglądała - nie reagowała.
Czy rodzinny dramat Tiny się skończy? Czy ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń i czy jej adopcyjni rodzice poniosą zasłużoną karę? Odpowiedzi na te pytania w książce.

"Cena mojego życia" jest pierwszą książką, którą "otwieram sobie" serię "Pisane przez życie". Jest autobiograficzną opowieścią dziewczyny, która utraciła nie tylko dzieciństwo, ale też własną niewinność, a także człowieczeństwo. Opowieścią porażającą autentycznością, wstrząsającą, niekiedy makabryczną przez wzgląd na tortury, jakim poddała ja adopcyjna matka. To wprost nie do pomyślenia jak można tak znęcać się nad człowiekiem, żywą istotą? Jak można zrobić z niej niewolnicę i nałożnicę zamiast otoczyć opieką i zapewnić godne warunki życia?

Książkę czyta się szybko, ale wcale nie przyjemnie ze względu na opisy wszystkich krzywd jakie spotkały Tinę. Historia ta wciąga niemal od pierwszych rozdziałów. jednak jej tempo maleje przy opisach procesu sądowego. Mimo to opisy te nie nużą, tak jak niekiedy zdarza się to w innych książkach z długimi rozdziałami ciągnących się procesów.

Oceniam jako dobrą i polecam.

Avatar użytkownika - kinia1131
kinia1131