Frans de Waal, holenderski prymatolog i badacz zachowania zwierząt, broni przekonania, że niektóre zachowania zwierząt wcale nie różnią się od zachowań ludzkich. Szympansy całują się na przywitanie, z tego samego powodu, dla którego robią to ludzie. Możemy rozsądnie oczekiwać, że zwierzęta chcą, dążą ku czemuś, bawią się, niepokoją, współczują i czują smutek.
Książka de Waala to pełen pasji, napisany żywym, a miejscami wręcz dosadnym językiem manifest "nowego antropomorfizmu" - programu rzetelnego, naukowego zmierzenia się z faktem, że jesteśmy nie tyle podobni do zwierząt, ale w ścisłym sensie po prostu nimi jesteśmy. Z drugiej strony każdy gatunek jest jednak inny i w kontakcie ze słoniem, foką, psem czy lemurem musimy użyć wszelkiej naszej domyślności i empatii, aby "wejść w ich świat" i dostrzec inteligencję i spryt tych istot. Czy jednak sami jesteśmy na to wystarczająco sprytni?
Ta książka całkowicie odmieni twoje zdanie na temat możliwości poznawczych zwierząt. Zabiera czytelnika w fascynującą podróż w świat rozwiązywania problemów przez zwierzęta. - Temple Grandin, autorka m.in. "Zrozumieć zwierzęta" i "Zwierzęta czynią nas ludźmi"
Zdumiewające... przejdzie do klasyki gatunku - i świetnie się czyta. - ,,People"
de Waal wytrąca z równowagi i zmusza do przyjrzenia się sobie samemu na nowo - ,,Observer"
Frans de Waal jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Emory i dyrektorem Living Links Center w Atlancie. W 2007 r. magazyn ,,Time" uznał go za jedną ze stu osób, które kształtują nasz świat. Autor m.in. książek Małpy i filozofowie (CCPress 2013), Bonobo i ateista (CCPress 2014), Małpa w każdym z nas (CCPress 2015).
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2017-04-27
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
Liczba stron: 430
Tytuł oryginału: Are we smart enough to know how smart animals are?
Czy małpy są moralne, czy też moralność jest wynalazkiem ludzkim? Czy moralność jest tylko cienką zasłoną, którą kultura narzuca naszej zwierzęcej...
Gdzie kryją się ewolucyjne źródła kultury człowieka? Co o naturze człowieka mówią badania nad innymi naczelnymi? Jakie jest znaczenie prymatologii...
Przeczytane:2020-12-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020, Książki XXI wieku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2020, Książki na długi wieczór,
No, bądźmy szczerzy - nie jesteśmy! Brakuje nam niestety przede wszystkim inteligencji emocjonalnej. Czasem gubi nas buta lub duma, dlatego nie doceniamy przedstawcieli innych gatunków. Czytajmy więc to opracowanie, analizujmy dane, zmiany w podejściu naukowym, porównujmy z własnymi doświadczeniami, sostrzeżeniami i wyciągajmy wnioski.