Brudne historie

Świetnie! Mamy drugiego Hłaskę! Twarda, ostra, męska proza. Czasem chropawa, ale prawdziwa. Rzecz godna polecenia!Jacek Głębski

Informacje dodatkowe o Brudne historie:

Wydawnictwo: INTRO-DRUK
Data wydania: b.d

Kup książkę Brudne historie

Brudne historie - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-12-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

To moje już drugie spotkanie z pozbawioną schematyzmu prozą tego autora. Jakiś czas temu poznałam jego inny zbiór opowiadań "W niewoli seksu", który wywarł na mnie duże wrażenie. Zatem gdy pisarz zaproponował mi zapoznanie się z tym tomem -  zgodziłam się z nieukrywaną radością. Jednak czy i tym razem moje już dość wysokie oczekiwania zostały zaspokojone? Czy i te (napisane kilka lat wcześniej) opowiadania będę na tak samo wysokim poziomie?

"Brudne historie" zawierają siedemnaście różnorodnych opowiadań. Utwory ukazują obraz świata pełnego przemocy, uprzedzeń, seksu, pozorów, strachu. Widziany oczami dorosłego mężczyzny, nastolatka lub dziecka. Wraz z narratorem wędrujemy po Polsce, Niemczech, Afryce, Mauritiusie i Cyprze. Niekiedy cofamy się wraz z nim nawet w czasy PRL-u. I właśnie to bogactwo tematów tu poruszanych, typów narracji czy miejsc akcji jest moim zdaniem jednym z walorów tegoż tomu. Niestety brak urozmaicenia zawsze szybko powoduje moje znudzenie. A tu na szczęście nie ma miejsca na taki marazm.

Utwory cechują się bezpośrednią i miejscami bardzo dosadną krytyką jednostek, grup zawodowych i społecznych, narodów czy instytucji. Autor nikogo tu nie oszczędza. Nazywa rzeczy po imieniu. Nie ogranicza się do pięknych słówek - bardzo często padają przekleństwa. Uważam, że ten twórca jest jednym z tych, którzy ukazują świat takim jaki jest naprawdę. Bez zbędnych upiększeń. W niektórych opowiadaniach posuwa się także do autokrytyki - co pisarzom nie zdarza się zbyt często i za to go podziwiam. Bohaterami jego opowiadań są zazwyczaj osoby pokrzywdzone przez życie. Odrzucone przez społeczeństwo. Nie potrafiące się przystosować. Szukające akceptacji, miłości lub zemsty. Momentami odnosiłam wrażenie jakby autor opisywał własne przeżycia.

Mimo że są to dość krótkie formy literackie to jednak w każdym utworze odnalazłam "coś" intrygującego. Trzeba przyznać, że często dłuższe lektury okazują się pomyłką, więc nie tak łatwo jest zaskoczyć odbiorcę krótszą historią. A w tym tomie każde z opowiadań ma niespodziewane i często bardzo "mocne" zakończenie. Niektóre z utworów tak mocno mną wstrząsnęły, że długo jeszcze nie będę w stanie o nich zapomnieć. Ponadto wielość trudnych tematów tu poruszanych skłoniła mnie do refleksji. I przecież o to chodzi - żeby stworzone historie poruszyły czytelnika...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski