Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa

Ocena: 5 (1 głosów)

Za sukcesem Google’a i Facebooka stoi trzech błyskotliwych mężczyzn i…

trzy wybitne kobiety. Lecz ich historie opowiada się rzadko. Emily Chang, reporterka, która codziennie wprost z Doliny Krzemowej nadaje wywiady z gigantami branży technologicznej, przeprowadziła gruntowne reporterskie śledztwo wiedziona pytaniem: jak to możliwe, że w krainie, w której granice stanowi wyobraźnia, wielu ludzi nie jest zdolnych zrzucić seksistowskich klapek z oczu. Z rzetelnością godną historyka cofnęła się do epoki powstawania pierwszych firm komputerowych, by poprzez erę boomu lat 90. doprowadzić opowieść do roku 2018, czasu triumfu takich start-upów jak Slack czy Uber. Przybliżyła codzienność gorączkowej pracy i upojnej zabawy twórców firm, które przeszły do legendy. Opisała kulisy rekrutacji pracowników i przyklepywania wielomilionowych transakcji. Zajrzała do nocnych klubów i za szczelnie zasłonięte kotary rezydencji, w których organizowane są sekretne seksparty bogaczy. Przebiła się przez sterty statystyk i badań. Przeprowadziła mnóstwo rozmów. Udowadniając, że słaba reprezentacja kobiet w branży IT to nie przypadek, a przy okazji dowodząc, że zatrudnianie kobiet daje się wycenić w konkretnych finansowych zyskach.

Brotopia uchwyciła, majaczące dotąd w kącie oka, drugie, zdumiewające oblicze Doliny Krzemowej.

"Istnieje ryzyko, że „Brotopia” zostanie zaszufladkowana jako „książka o sex imprezach w Dolinie Krzemowej”. (…) Ale „Brotopia” wykracza daleko poza sprośność i mówi o tym, jak przemysł technologiczny jest zdominowany przez mężczyzn i jak kobiety stawiają temu opór."
-- Financial Times --

"To nie jest typowa opowieść o nerdach z Doliny Krzemowej – to horror kobiet, które zdecydowały się tam pracować. Technologia w XXI wieku ma nadal twarz faceta i trudno uwierzyć, że proces emancypacji nadal postępuje. Seksizm zdaje się przezroczysty, „bo przecież nikt się nad tym nie zastanawiał”. Nie trzeba uważać się za feministkę, aby poczuć różnice w zarobkach i podejściu do pracy kobiet. Mimo to Sheryl Sandberg (Facebook), Susan Wojcicki (YouTube), Marissa Mayer (Yahoo!) czy Susan Fowler (Uber) osiągnęły ogromny sukces w swoich branżach. Nas interesuje zwykle to, jak to zrobiły. Musiały być zdesperowane czy bezczelne? Może grać nie fair, rozgrywać „po męsku”? Ale książka Emily Chang „Brotopia” idzie w swoich opowieściach jeszcze dalej i pokazuje, czym ryzykowały, aby utrzymać się wśród geeków z IT oraz macho z VC. Oby branża zmieniła się jak najszybciej, by zamiast tracić nerwy i energię na niepotrzebne przepychanki i procesy, kobiety mogły skupić się na spokojnej pracy. Wreszcie."
-- Sylwia Chutnik --

Emily Chang jest prowadzącą i producentką Bloomberg Technology, codziennego programu telewizyjnego skoncentrowanego na globalnym rynku technologii, oraz magazynu Bloomberg Studio 1.0, gdzie regularnie rozmawia z czołowymi menedżerami firm technologicznych, inwestorami i przedsiębiorcami. Wcześniej była korespondentką CNN z Pekinu oraz Londynu. Za swoje relacje zdobyła pięć regionalnych nagród Emmy. Absolwentka Uniwersytetu Harvarda. Mieszka w San Francisco wraz z mężem i trójką dzieci.

Informacje dodatkowe o Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa:

Wydawnictwo: Jackfruit
Data wydania: 2019-05-23
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-954106-3-5
Liczba stron: 296
Tytuł oryginału: Brotopia. Breaking up the boys` club of Silicon Valley
Język oryginału: Angielski

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy